Tohle muzeum z vás udělá filmaře! Adéla Mrázová o NaFilM i Industry programu LFŠ (podcast)

Tři studenty filmu napadlo, že společně postaví muzeum filmu – prostě proto, že u nás tou dobou žádné nebylo. Od bláznivého nápadu u kafe uplynulo pár let, a muzeum NaFilM má v repertoáru nejen celé řady interaktivních expozic, ale třeba i Českého lva a jiná ocenění. Během jeho návštěvy objevíte, jak film funguje, a poznáte jeho historii zábavnou a interaktivní formou. Originální exponáty propojují dějiny se současnými technologiemi, takže si na své přijdou všechny generace. Tým stojící za muzeem se pak od roku 2018 stará i o Industry program na Letní filmové škole v Uherském hradišti; při té příležitosti jsme si tedy popovídali s jednou z jeho zakladatelek Adélou Mrázovou. Rozpovídala se o tom, na jaký exponát je nejvíc pyšná, jak si v muzeu můžete natočit zvuk lámajících kostí nebo proč se jeden z návštěvníků uprostřed prohlídky počůral.

Industry program v režii týmu z NaFilM se zaměří zejména na praktické workshopy, během budou účastníci moci vyzkoušet prezentované postupy na vlastní kůži. Otevřený program festivalu, který probíhá během Filmovky od 29. 7. do 1. 8., přivítá jak české, tak zahraniční hosty, kteří se zabývají výukou, vedou volnočasové kroužky a dílny, pracují v kinech nebo jsou edukátory v galeriích a muzeích.

Účast na všech programech festivalu je zdarma a otevřená i pro návštěvníky, kteří si budou moci vyzkoušet nevšední formy filmových dílen společně s lektory a pozvanými hosty a pozorovat tak okamžitý účinek na různé cílové skupiny. Více o muzeu i Industry programu letošní Filmovky se dozvíte v podcastu a na webu festivalu.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: NaFilM, LFŠ; audio: Totalfilm Media © 2023