Hvězdou historické sekce Filmovky je režisér Howard Hawks

Návštěvníci právě probíhající Letní filmové školy v Uherském Hradišti se tradičně mohou těšit na nabitý filmový program a ohlédnout se za historií kinematografie. Jedna z hlavních sekcí, na kterou se letos můžete těšit v rámci bloku Historie, bude například věnována americkému režisérovi Howardu Hawksovi.

Howard Hawks na Filmovce dostal vlastní programovou sekci (foto: LFŠ)

Řadě mladších diváků možná jméno pana Hawkse na první dobou možná příliš neřekne. Byl totiž na světě už v době, kdy bratři Lumièrové promítali historicky první film s lokotkou v roce 1896. Bylo mu tehdy sice teprve několik měsíců, ale i to se počítá. Sám se poprvé dostal k filmu až o mnoho let později a rozhodně hned nenatáčel své vlastní snímky.

V raném věku na kariéru filmaře ani nepomyslel. V 1. světové válce totiž pomáhal s výcvikem pilotů a sám si pěstoval zálibu v letadlech a jiných strojích. K filmu se poprvé přichomýtl až po válce skrz známost s jistým hollywoodským kameramanem. Zpočátku se živil jen jako rekvizitář, odváděl manuální práce na place a vyzkoušel si i profesi střihače, než se mu konečně naskytla příležitost sám si něco zrežírovat. Postupně natočil šest němých filmů, které pomáhal také psát. Zrovna jeho prvotina, snímek Road to Glory (Cesta ke slávě), se bohužel nedochovala.

Hawks s Lauren Bacall a Humprheym Bogartem (foto: LFŠ)

Jeho němé filmy hezky vydělávaly, po nástupu ozvučených snímků mu ale studia odmítala svěřit jakoukoliv práci, jelikož nevěřila, že jako režisér němých filmů práci se zvukem zvládne. Svým prvním ozvučeným filmem Patrola se ale prokázal jako schopný filmař a zapsal se do povědomí coby velice nezávislý tvůrce nevázaný na jediné studio.

Žánrově se Howard Hawks absolutně odmítal vyhranit a divák si u něj nikdy nemohl být jistý, jakému projektu se rozhodne věnovat příště. Jako jeden z prvních filmů například vzácně natočil komedii, hned po ní se ale vrhnul střemhlav do experimentálního, silně stylizovaného expresionismu. Velký úspěch mu ale přinesly hlavně žánrovky. V průběhu let natočil tři různé westerny, mezi nimi například El Dorado, v oblíbené klasice Páni mají radši blondýnky s Marilyn Monroe si vyzkoušel muzikál a zapsal se i do dějin noir detektivek se snímkem Hluboký spánek.

Láska k filmu Hawkse nikdy neopustila (foto: LFŠ)

Režisérova filmografie samozřejmě inspirovala spoustu budoucích filmařů, někdy tomu ale bylo i docela doslovně. Jeho film Zjizvená tvář se například dočkal neoficiálního a hlavně mnohem známějšího remakeu s Alem Pacinem v hlavní roli; sci-fi film Věc (pod kterým sice není podepsaný, silně se na něm ale režijně podílel) zase ikonicky předělal John Carpenter.

Za žádné své dílo sice Howard Hawks nikdy nevyhrál Oscara, v roce 1975 mu ale byl jeden přidělen za celoživotní přínos kinematografii. Tento můžete sami ocenit na LFŠ, která Hawksových filmů promítne několik. Na program sekce se můžete mrknout na stránkách festivalu.

Petr Schön, Totalfilm.cz
foto/video: Letní filmová škola © 2023