Romance Minulé životy dojala diváky ve Varech, do kin vstoupí na konci července

Debutující americká režisérka korejského původu Celine Song ohromila se svým debutem Minulé životy diváky na festivalech Sundance i Berlinale. Teď se jí to podařilo i na 57. ročníku MFF Karlovy Vary. Její citlivá moderní romance se díky distribuční společnosti Aerofilms podívá od 27. července také do českých kin. Příběh spisovatelky Nory a jejích dvou lásek, té dětské (Hae-Sunga) i té dospělé (Artura), odehrávající se napříč desetiletími i několika kontinenty, si klade otázku: „Co by bylo kdyby?“ Podívejte se na trailer i speciální obsah k filmu z KVIFF.TV.

Spisovatelku Noru a její dětskou lásku Hae-Sunga sice dělí tisíce kilometrů, spojuje je však výjimečně hluboké pouto. Po více než dvou dekádách odloučení se dvě spřízněné duše setkávají během pár dní v New Yorku. Nečekané shledání s osudovým mužem přiměje Noru klást si otázku: „Co by bylo, kdyby…?” Režisérka Celine Song v citlivé moderní romanci jedinečným způsobem v několika časových rovinách vypráví příběh dvou lidí, kteří prožívají citovou blízkost, přestože se jejich životní cesty fatálně míjejí.

První dojmy diváků po premiéře ve Varech:

Předobraz Nory je v osobě samotné režisérky Celine Song. Ke vzniku filmu ji přiměl moment, kdy sama seděla v nočním baru mezi dvěma muži – Korejcem, svou láskou z dětství, a svým americkým manželem. „Seděla jsem tam mezi těmi dvěma muži, o kterých vím, že mě milují různými způsoby, dvěma různými jazyky a dvěma různými kulturami. A já jsem jediný důvod, proč spolu tito dva muži vůbec mluví,” popisuje svůj zážitek debutující tvůrkyně. „Je na tom něco téměř sci-fi. Člověk si připadá jako někdo, kdo dokáže překonat čas, prostor i jazyk.”

Meet the Filmmakers s režisérkou Celine Song:

Možnost či spíše nemožnost volby a její fatalita zaujala i představitelku Nory, americkou herečku Gretu Lee, jíž čeští diváci mohou znát např. ze seriálu The Morning Show. „Je to tak nespravedlivé, že máme jen jeden život. Máme jen tuhle jednu možnost. Jak neuvěřitelné by bylo, kdyby Nora měla i ten druhý život? A jak smutná je pravda, že jej mít nemůže,” komentuje jedno z ústředních témat filmu.

Master Class s producentkou filmu:

V korejštině existuje slovo In-Yun, které symbolizuje spojení osudem. Když se dva lidé a jejich životy protnou, znamená to, že jsou jejich osudy propleteny i v dalších životech. Dojemnost filmu nespočívá ve ztracené lásce, ale v aspektech potenciálních paralelních životů, které nám ale zůstanou nadosmrti skryty. „Hae-Sung znal část mého já, která byla jiná. Opravdu znal něco, co Artur nebude moci nikdy pochopit ani zachytit,” říká režisérka o své lásce z dětství.

„Je to jako vidět odraz sebe sama z jiné doby,“ říká Greta Lee. „Stále se vracím k myšlence, že ten Hae-Sung a naše dětské lásky v sobě skrývají tolik z toho, kým jsme byli. Ale existuje ještě vůbec ten člověk z minulosti, kým jsem byla?“

Snímek uvede Aerofilms do českých kin 27. července.