Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

Film o filmu: Atrakce z Disneylandu je v kinech. Co vás čeká ve Strašidelném domě?

Disney tento týden v kinech mezi drsnou konkurenci uvádí strašidelnou rodinnou komedii adaptující jejich stejnojmennou atrakci za zábavních parků, která baví i děsí návštěvníky už od roku 1969. Jestli vám takový koncept zní úsměvně, stačí si vzpomenout na jinou sérii, která původně vznikala jako reklama na Disneyland, Piráty z Karibiku. Ti se nakonec dočkali pěti dílů a z protagonistu Jacka Sparrowa zapsali jako popkulturní ikonu. Až čas ukáže, jestli se Strašidelný dům zapíše jako start podobného fenoménu, nebo se spíš zařadí po bok obdobných pokusů jako Tomorrowland a Expedice: Džungle. Mezitím s námi nakoukněte do zákulisí.

O rebootu Strašidelného domu se začalo uvažovat v červenci 2010, kdy se okolo projektu točil Guillermo del Toro. Ten měl napsat scénář i produkovat, děj přitom plánoval zasadit do fantasy prostředí namísto reálného světa. O tři roky později od filmu ale odešel a projekt se několik let potácel produkčním peklem, než zakotvil u scenáristky Katie Dippold a režiséra Justina Simiena, který v Disneylandu kdysi brigádničil. V současnosti se projevuje jako vycházející filmařská hvězda. Podílel se na úspěšném seriálu Drazí běloši od Netflixu a s Disneym spolupracuje na připravovanému seriálu Lando.

Díky ikonickým vizuálům a překvapivě propracované mytologii je atrakce ideálním kandidátem ke zfilmování, a Strašidelný dům se svého filmu dočkal už před dvaceti lety. Tehdy se v hlavní roli objevil Eddie Murphy jako realitní agent, který do duchy prolezlé budovy zabloudí s celou rodinou; chyběli u toho ale oblíbení bubáci z kultovní předlohy a a silný příklon ke komediální rovině její fandy moc nenadchl. V novém filmu nástrahy a děsivé obyvatele domu musí zvládnout Owen Wilson, Danny DeVito, Rosario Dawson nebo hororová ikona Jamie Lee Curtis, přičemž výsledek by měl být podstatně strašidelnější a pro návštěvníky Disneylandu povědomější. Vypráví o osamělé ženě a jejím synovi, kteří si najmou samozvané lovce duchů, aby z jejich sídla vyhnali nevítaná strašidla… včetně neslavného Hatboxe v podání Jareda Leta.

Světovou premiéru si film příhodně odbyl v Disneylandu v kalifornském Anaheimu už 15. července. Kvůli stávce se ale herci nemohli premiéry zúčastnit, namísto nich se tedy po koberci prošly disneyovské postavičky jako Mickey Mouse, Zloba nebo Cruella de Vil. Vy se k nim v našich kinech budete pomyslně moci připojit od 27. července.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Falcon © 2023

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast