Režisér Martin Scorsese je nejčastěji spojován s klasickými gangsterkami. Ve svém nadcházejícím snímku Zabijáci rozkvetlého měsíce se však režisér pustil do nového žánru, do svého vůbec prvního westernu. Film, který je adaptací knihy novináře Davida Granna z roku 2017 Killers of the Flower Moon: Vražda Osedžů a zrod FBI, vypráví příběh nejméně dvaceti zavražděných příslušníků kmene Osedžů (Osage) v Oklahomě ve dvacátých letech 20. století. Jak je Scorseseho dobrým zvykem, v jeho novince hraje doslova snové obsazení v čele s Leonardem DiCapriem, Robertem DeNirem, Brendanem Fraserem nebo Johnem Lithgowem. Podívejte se na druhý trailer.
Vzhledem k tomu, že se na filmu podílí společnost Apple, nebylo by od věci očekávat, že bude uveden v den premiéry nejen v kinech ale i na Apple TV+. Naštěstí se technologický gigant spojil se společností Paramount, aby v první fázi film normálně uvedl v kinech. Promítat by se měl i na IMAX plátnech.
Jak si mnozí možná vzpomenou, Netflix distribuoval poslední film Martina Scorseseho Irčan v listopadu 2019 a poskytl filmu omezenou kinodistribuci, a to několik týdnů před jeho uvedením na streamovací službě. Společnosti Apple a Paramount jdou ale klasickou cestou a poskytnou filmu Zabijáci rozkvetlého měsíce mnohem delší okno pro uvedení v kinech a dojde tedy ke zcela běžnému distribučnímu kolečku.
Asi jen málokterá letitá spolupráce herců a režiséra je tak úspěšná a slavná jako spolupráce Scorseseho a De Nira a tato očekávaná novinka je jejich desátým společným filmem (celkově je to jejich jedenáctý společný projekt, pokud započítáme i krátkometrážní snímek Konkurz z roku 2015). Oba spolu pracují již od filmu Mean Streets (Špinavé ulice) z roku 1973 a od té doby spolu natočili filmy Taxikář, New York, New York, Zuřící býk (který De Nirovi vynesl druhého Oscara za nejlepší herecký výkon), Král komedie, Dobrodruzi, Mys hrůzy, Casino a Irčan.
Ve filmu Zabijáci rozkvetlého měsíce hraje De Niro Williama Halea, zlotřilého chovatele dobytka podezřelého z organizování nájemných vražd bohatých členů kmene Osedžů. DiCaprio ztvárnil Ernesta Burkharta, Haleova synovce, který se potýká s láskou vůči své domorodé ženě a loajalitou vůči mocnému strýci.
Scorsese se rozhodl spolupracovat přímo s kmenem Osedžů, a tak do rolí příslušníků kmene obsadil domorodé herce a se svolením kmene natáčel scény na jejich území.
Vzhledem k tomu, že jde (minimálně v USA) o známou událost, nejedná se v následujících řádcích o klasické spoilery, ale raději vás na prozrazení základní zápletky upozorníme.
Kniha, kterou film adaptuje, vypráví o spiknutí, v jehož důsledku bylo v letech 1921 až 1925 zabito téměř šedesát příslušníků kmene Osedžů. V druhé polovině 19. století získal indiánský kmen Osedžů v Oklahomě právo těžit z obrovských nalezišť ropy, která byla na jejich území objevena. Desítky milionů dolarů, které si Osedžové vydělali sami, znamenaly, že kmen byl považován za jeden z nejbohatších národů na světě. Toto bohatství znervózňovalo federální vládu natolik, že jmenovala poručníky, aby „pomáhali“ kmeni s finanční správou, a vyvolávalo t zákonitě vražednou závist mezi ostatními komunitami, které na těžbu nedosáhly. V roce 1921 problémy vyústily v násilí. V lese bylo nalezeno tělo bohaté ženy z kmene Osedžů. Do roku 1925 zemřelo nejméně šedesát dalších bohatých členů kmene. Do vyšetřování se zapojila FBI v čele s agentem Tomem Whitem, který nakonec odhalil spiknutí místního dobytkáře Williama Halea s cílem získat kontrolu nad osedžskou ropou. Hale dokonce přesvědčil svého synovce Ernesta Burkharta, aby se oženil s Mollie Kileovou, domorodou ženou z kmene Osedžů, a měl tak nárok na ceněnou půdu.
Dá se asi předpokládat, že tento příběh o rasismu, vraždách, zradě a chamtivosti se pod Scorseseho vedením stane drsným a napínavým filmem.
Film uvede do kin CinemArt 19. října.
-red-
foto/video: Paramount, Apple TV, CinemArt © 2023