Startuje 80. festival v Benátkách, jaké očekávané filmy uvede?

Mezinárodní filmový festival v Benátkách je nejstarším filmovým festivalem na světě a 30. srpna začíná jeho 80. ročník. Tradičně se koná na benátském Lidu, tenkém bariérovém ostrově ve slavné laguně, který je vzdálen jen kousek lodí od hlavního města Benátek a na rozdíl od nich umožňuje i vjezd aut. Festival je začátkem sezóny udílení filmových cen a pravidelně přináší velké favority na Oscary. Osm z posledních jedenácti ocenění za nejlepší režii na Oscarech získaly filmy, které debutovaly v Benátkách, jejich program tedy filmoví publicisté a profesionálové každoročně bedlivě sledují. Co od letošního ročníku můžeme čekat?

Ačkoli současné stávky v Hollywoodu znamenají, že se letos na červeném koberci neobjeví všechny hvězdy, nabídka filmů zůstává úctyhodná. A to z dobrého důvodu, protože, jak už bylo řečeno, Benátky si postupně vybudovaly pověst místa, kam budoucí držitelé cen jezdí na své premiéry.

Comandante (foto: Venice Film Festival)

Festival 30. srpna zahajuje premiéra italského filmu z druhé světové války Comandante režiséra Edoarda De Angelise. Vypráví skutečný příběh z bitvy o Atlantik, kdy italská ponorka potopila belgickou loď a její velitel Salvatore Todaro se rozhodl neuposlechnout rozkaz a zachránit navzdory obrovskému riziku nepřátelskou posádku před utonutím. Původně festival měl otevřít dramatem Rivalové se Zendayou v hlavní roli, jeho premiéra ale byla kvůli stávce odsunuta.

Dost možná nejočekávanější novinka uvedená na festivalu nepochází od nikoho menšího, než autora Klubu rváčů. Právě s ním se v roce 1999 v Benátkách David Fincher objevil naposledy. Letos se vrací s adaptací francouzskýchkomiksů Alexise Nolenta. Fincher na filmu The Killer, který brzy dorazí na Netflix, pracuje již několik let; on sám ho popisuje jako “brutální, krvavý, elegantní noir.” Vypráví o nájemném vrahovi s tváří Michaela Fassbendera. Ten se psychicky zlomí, když se v něm začne probouzet svědomí.

Origin (foto: Venice Film Festival)

V Hlavní soutěži se letos objeví také koprodukční snímek světoznámé režisérky a trojnásobné oscarové nominantky Agnieszky Holland s názvem Hranice. Jde o fiktivní příběh založený na skutečných událostech, které se dějí přímo vedle nás a prolínají se v něm tři pohledy – perspektiva uprchlíků, polských aktivistů a pohraničníků. Snímek je neuvěřitelně silným a emotivním příběhem o lidech prožívajících hraniční situaceNa snímku se podílela česká produkční společnost Marlene Film Production producentky Šárky Cimbalové (Šarlatán, Anděl Páně 2). Film mohou diváci v Česku vidět nejblíže na nadcházející festivalové přehlídce Finále Plzeň. V říjnu jej pak do českých kin pošle Bioscop.

Hranice (foto: Agáta Kubišová)

Na Oscara nominovaná režisérka Ava Duvernay se s filmem Origin letos v Benátkách zapíše do historie jako první Afroameričanka nominovaná v hlavní soutěži. Její nejnovější film vychází z knihy Caste: The Origins of Our Discontents autorky Isabel Wilkersonové, která získala Pulitzerovu cenu za literaturu faktu. Film se zabývá systémovou rasovou nerovností v USA a bude zkoumat hierarchii nespravedlivých kastovních systémů, které utvářely Ameriku.

Maestro (foto: Venice Film Festival)

Bradley Cooper si v Benátkách zažil už premiéru svého režijního debutu Zrodila se hvězda z roku 2018. Tehdy měl co slavit, protože film získal osm nominací na Oscara, včetně ceny za nejlepší film a nejlepšího herce pro něj samého. Na Lido se vrací se svým druhým režijním počinem jménem Maestro, v němž hraje legendárního skladatele Leonarda Bernsteina po boku Carey Mulligan v roli jeho manželky, herečky a aktivistky Felicie Montealegre. Film údajně pokrývá třicet let Bernsteinova života a už se dočkal poměrně nelichotivého PR kvůli prostetickému nosu, který k nepoznání namaskovaný hollywoodský fešák v hlavní roli nosí. Podle kritiků tím zbytečně přiživuje antisemitské stereotypy.

Poor Things (foto: Venice Film Festival)

Nejnovější film řeckého mistra surrealismu a temného humoru Yorgose Lanthimose, Poor Things, vám určitě připomene Frankensteina. Akorát s otočeným pohlavím titulního stvoření. Emma Stone v něm hraje ženu, kterou oživí šílený vědec Willem Dafoe. Uteče s Markem Ruffalem a stále více si uvědomuje svou lidskost… a nenasytné sexuální choutky.

První film Michaela Manna po více než osmi letech? Očekávání od životopisného filmu Ferrari, v němž se v hlavních rolích představí Adam Driver jako Enzo Ferrari, italský automobilový závodník, který se stal podnikatelem v automobilovém průmyslu, a Penelope Cruz jako jeho manželka Laura, jsou velká. Tím spíš, o jak srdcový projekt pro legendárního režiséra jde. O natočení Ferrariho se pokoušel od roku 2000 a mezitím se mu upsala jména, jako Christian Bale nebo Hugh Jackman. Uvidíme, jak životopis automobilového magnáta dopadne.

Society of the Snow (foto: Venice Film Festival)

Festival potrvá do 9. září, kdy jej zakončí španělsky mluvené drama Society of the Snow, survival thriller v žánru zkušeného režiséra J. A. Bayony. Vyprávět má o letecké katastrofě v uruguayských Andách v roce 1972, a podobně jako předlohová kniha dokumentovat výpovědi všech šestnácti přeživších havárie. Obsazení je složeno z uruguayských a argentinských herců, z nichž většina jsou nováčci. Film bude na Netflixu k vidění ke konci roku.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Venice Film Festival, Netflix, Agáta Kubišová © 2023