Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

VÍTÁME VÁS NA NAŠEM NOVÉM WEBU.

Bratři: Kontroverzní Mašínovi se zhmotní v Nedbalovi a Hesovi

Velmi silný příběh nabídne nové historické drama Tomáše Mašína Bratři. Jen málokteré téma moderní české historie vzbuzuje tolik emocí jako právě příběh skupiny bratří Mašínů. Pětice mladíků s pistolemi pronásledovaná tisíci vojáky se v boji o život dotkne hranic vlastního strachu i statečnosti. Rodina, jejíž členové se vzepřeli nacistické i komunistické totalitě. Jeden ze zásadních příběhů naší novodobé historie začnou tvůrci na plátnech kin vyprávět od 26. října. Podívejte se na nové video s Janem Nedbalem a Oskarem Hesem, kteří titulní Bratry ztvárnili.

Natáčení filmu Bratři probíhalo od srpna do listopadu 2022 nejen z důvodu jeho náročnosti, ale i proto, že film musí věrně zachycovat proměnu ročních období, v nichž se příběh ve skutečnosti odehrál. Filmový štáb pracoval nejen na mnoha pražských lokalitách, ale také v bývalém vojenském prostoru u středočeských Milovic, na libereckém nádraží Horní Růžodol, v bývalém říčním přístavu na Mělníku, v Poděbradech, v plzeňských Borech, na vlakovém nádraží v Jablonném v Podještědí, v objektu bývalého bunkru ve středočeském Drnově, v tvrzi Opálka a na mnoha dalších místech. Chybět nemohl samozřejmě ani cíl skupiny bratrů Mašínů: Berlín.

Extrémně náročné natáčení filmu producent Petr Bílek přibližuje slovy: „Myslím, že pro všechny to byl zatím nejnáročnější projekt. Tak velký výlet z komfortní zóny jsme si dopředu asi neplánovali, ale stálo to za to. Jsme vděční, že jsme měli možnost tak výjimečný příběh vyprávět.“

Režisér Tomáš Mašín k vyznění filmu vyjádřil svůj záměr: „Máme filmy adorující nástup komunismu i oslavující odboj. Chybí nám však o této době snímek krutě upřímný. Přál bych si, aby právě Bratři takovým snímkem byly.“ K tématu a vyznění filmu Tomáš Mašín ještě doplňuje: „Chci, aby to byl film o snaze uniknout ze sevření, o touze zůstat svobodný. Zprostředkovat jím vhled do výchovy a myšlení nejednoznačných a rozporuplných aktérů. Popřít schematické hodnocení oscilující mezi krajnostmi – „geniální, odvážní hrdinové“ a „bezcitní vrazi nevinných“. Hrdinové z vlastní vůle? Ve skutečnosti řízeni silami nepředstavitelně mocnějšími. Nacismem, bolševismem a idealizovanou představou vlastního táty.

Film Bratři bude mít premiéru 26. října 2023. Distributorem a koproducentem filmu je CinemArt.

-red-
foto/video: FilmBrigade, CinemArt, Totalfilm Media © 2023

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast