Pot, sex a úzkosti mileniálů. Do kin se řítí bizarní novinka Brutální vedro (podcast)

Brutální vedro není jen letošní realita za oknem. Stejnojmenný snímek představuje realitu zdánlivě totožnou s tou naší – s jedním rozdílem: fatální hrozba má v jeho světě jasný obrys. K Zemi se nezvratně řítí úlomek Slunce, ta se jeho vlivem ohřívá. Střetne se žhavá hmota s vyprahlou planetou? Rezignaci pod tíhou nesnesitelného horka přerušují záchvaty agrese, perverze a zoufalství, které aktéry dohání až na hranici samotné existence. Novinka debutujícího režiséra věrně ilustrující úzkosti, kterým čelíme tváří v tvář kupícím se krizím všeho druhu, po festivalové krasojízdě konečně vstupuje i do běžných kin.

Pot, sex a úzkosti (foto: Artcam)

Albert Hospodářský vystudoval Střední průmyslovou školu sdělovací techniky – obor filmová a televizní tvorba a rok po maturitě byl přijat na FAMU – na katedru dokumentární tvorby. V průběhu studia se začal věnovat nejen dokumentárním, ale i hraným žánrům. Jeden z nich, Nekyia: vnitřní portrét básníka Hradeckého byl zařazen do hlavní soutěže MFDF v Jihlavě. Nekyia je výsledkem svébytného pokusu o propojení metody hraného a poetického dokumentárního filmu.

Dalším krokem na cestě hledání vlastního originálního autorského jazyka je právě celovečerní film Brutální vedro, jehož scénář byl podpořen Filmovou Nadací. Albert je autorem několika dalších scénářů k hraným krátkometrážním i celovečerním filmům.

V našem podcastovém studiu jsme si s ním před pár dny popovídali třeba o tom, jak podivuhodný námět filmu vlastně vznikl, kolik z jeho divokých historek se zakládá na pravdě, jak zásadní součástí děje má enviromentální úzkost vlastně být, nebo i o tom, proč ve světě brutálního vedra postavy spí pod spacáky a nosí vlněné kabáty.

Jak Albert opakoval na festivalových debatách i v našem rozhovoru, námět Brutálního vedra se zrodil, když vzal bratra Vincenta na týden do Tater. Během tohoto výletu se kromě natočení dokumentárního kraťasu Cesta k bratru totiž rozhodl otestovat, jak jeho teenage sourozenec zvládne týden bez digitálních zařízení, s výjimkou noční kamery. Výsledek jej překvapil, Vincent se ukázal být mnohem zajímavější a složitější osobností, než si Albert myslel. Během toho společného týdne se mezi nimi navíc vyvinulo hlubší a intenzivnější pouto.

Albert Hospodářský při úvodu premiéry filmu (foto Film Servis Festival Karlovy Vary)

Ve svém celovečerním debutu chtěl Hospodářský podle svých slov ukázat a zosobnit úzkost, kterou lidé hlavně v mladší generaci v současné době prožívají a čelí jí. I hlavní hrdina, devatenáctiletý Vincek v podání režisérova bratra, cítí být ochromený nejen svým stagnujícím mládím bez jasné budoucnosti, ale hlavně vesmírnou hrozbou, kvůli níž celý svět hledá odpovědi na základní existenciální otázky. Kamarád ho přesvědčí, aby vyrazil z rozpáleného města na chalupu, kde se před dusným létem ukrývají jeho přátelé.

To, co mělo být obyčejnou cestou do přírody, se změní ve zhuštěný iniciační proces. Snímek svou strukturou připomíná povídkové filmy, místy nabízí hodně bizarní, surrealistické výjevy… a má pouhých pětasedmdesáti minut. Vincek se během nich ale setkává s násilím i laskavostí a čelí řadě nečekaných, nepříjemných výzev, u jejichž sledování si divák nutně vzpomene na nedávné zprávy o tom, že stále častější vysoké teploty v nás probouzí nejen úzkosti, ale i nižší pudy nebo agresi.

Brutální vedro vstupuje do kin 31. srpna v distribuci Artcamu.

-red-
zdroj: Artcam
audio: Totalfilm Media; foto/video: archiv, Film Servis Festival Karlovy Vary, Artcam © 2023