Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Total Week #32,33/23 – Kazmův filmový rekord, odklad Duny a rozbitý mnohovesmír

Máme tu poslední srpnový pátek. Všechny generace od mileniálů výš se radují, že se děti vrací do školy, Total Week znovu začne vycházet každý týden a že snad konečně pomine i několikadenní brutální vedro, před kterým se člověk v kině schovával. Brutální vedro je shodou okolností i zakončovací film Filmového festivalu Litoměřice, zkráceně FiFeLi, který dnes v severočeském městečku startuje. Jestli nevíte, co se zbytkem prázdnin, můžete si udělat výlet. Statisíce z vás se mezitím do kin poschovávaly díky Kazmově nejnovějšímu průšvihu, Hollywood spláchl svoje staré hračky do kanálu, stávka má první blockbusterovou oběť, Disney možná našel svoji hranou Lociku a Spider-Man zase jednou rozbil mnohovesmír.

Duna se odkládá, budou další filmy následovat?

Hollywoodská stávka má teprve pár hodin starou oběť, kvůli které se tahle abstraktní událost ze zpráv reálně dotkne spousty diváků. Nejočekávanější film zbytku letoška, pokračování epické Duny, se totiž z původního listopadového slotu přesouvá až na příští březen.

Důvodem jsou jednak marketingové komplikace, kdy by hvězdy jako Timothée Chalamet nebo Zendaya během stávek nemohli film jakkoli propagovat, jednak studiová potřeba rozprostřít si již dotočené bijáky do následujících měsíců tak, aby pozastavený vývoj nových projektů v kinech byl co nejméně poznat.

Prozatím jde o jediný odsun, blockbustery jako dvojku Aquamana nebo vánočního Wonku prozatím Warneři ponechali na svém místě. Konkurenční Disney mezitím může mít z odsunu Duny radost, protože se díky němu uvolnily imaxové sloty pro jejich novou komiksovku Marvels. Uvidíme, jak moc se distribuční kalendář ještě promění v následujících týdnech a jestli studia konečně projeví ochotu s lidmi, kteří jim tvrdou prací vydělávají miliardy dolarů, konečně jednat.

Hasbro zakládá filmovou divizi

Z dobrodružné fantasy Dungeons & Dragons se vyklubal parádní biják, jeho dvousetmilionové tržby ale bohužel zůstaly dost za očekáváním. Přesto se společnost Hasbro, která značku vlastní, rozhodla do filmové tvorby pořádně šlápnout a tento týden představila světu svou novou divizi. Ve spolupráci se studiem Lionsgate se tedy chystá kromě dalších příběhů ze světa slavné deskovky chrlit i nové Transformery, Prasátko Peppu, My Little Pony nebo třeba G. I. Joea. Důraz přitom firma chce stavět na kvalitu, nikoli na kvantitu, tak uvidíme, nakolik dostojí svým slovům.

Díky úspěchu Barbie od konkurenčního Mattela, který rovněž chystá celovečerák v podstatě o každé plastelíně, kterou kdy vyrobil, v Hollywoodu tak jako tak po skončení stávek bude notně přehračkováno. Zdá se totiž, že producenti si odnesli z miliardových tržeb růžové satiry trochu špatnou message. Namísto silné autorské vize a dobrého příběhu totiž diváckou spokojenost přisoudili právě hračkářské tématice, ve které větří novou dolarovou studnici po zdánlivém vyschnutí té komiksové.

Známe představitelku hrané Lociky?

Jestli je někdo expert na celovečerní reklamy na hračky, je to nepochybně Disney. Ten v posledních letech s houževnatostí sobě vlastní točí navzdory diváckému remcání další a další hrané remaky svých oblíbených pohádek. Protože klasické příběhy ze zlaté éry devadesátých let jako Herkules nebo Aladin studiu pomalu, ale jistě docházejí, nových verzí se brzy mají dočkat i počítačově animované filmy, které nás v kinech bavily teprve před pár lety.

Kromě Odvážné Vaiany se tak předělávky má dočkat třeba i oblíbená komedie Na vlásku o dlouhovlasé princezně Locice, která si svého nedávného času v kinech přišla na sympatických 600 milionů dolarů. Podle čerstvých, zatím nepotvrzených drbů, by si pak hlavní roli drzé blondýny měla střihnout čím dál populárnější Florence Pugh, kterou si pamatujete z Black Widow nebo čerstvě z Oppenheimera a měla se objevit i v odložené druhé Duně. Tahle herečka válí bez výjimky ve všem, kde se objeví, uvidíme tedy, jestli její účast obhájí existenci remaku teprve třináct let staré pohádky. Dokud neskončí herecká stávka, nabídka jí každopádně na stole oficiálně přistát ani nemůže.

O roli jejího nabíječe Flynna se pak vehementně hlásí představitel Shazama Zachary Levy, který zjevně po herečce dost pálí. Ten nedávno navíc pobavil internet výrokem o tom, že Hollywood chrlí spoustu odpadu, jedním dechem ale vyjádřil nepochopení nad tím, že jeho nedávná komiksovka propadla.

Jsme vězni pavoučího mnohovesmíru!

Když jsme před několika týdny točili podcastový speciál s předním filmovým překladatelem Vojtou Kostihou, překvapil nás informací, že animovaný Spider-Man: Napříč paralelními světy stále není hotový – navzdory tomu, že tou dobou se už několik dní promítal v kinech. Tahle informace se pochopitelně záhy dostala i k zaoceánským kolegům, a podivná kauza byla na světě.

PR jinak velmi povedené a audiovizuálně opojné komiksovky pokazila už informace o přepracování a přesčasech angažovaných animátorů a zvukařů, kteří museli v nefér podmínkách na popud studia a producentů film mnohokrát ladit a upravovat ku jejich naprosté spokojenosti. Přesto si diváci v kinech stěžovali na podivuhodný zvukový mix, kvůli kterému výsledek zněl místy podivně tiše a některým dialogům nešlo skoro rozumět. Od animáku si tedy nebozí pracovníci neodpočinuli ani pod premiéře, kromě audiovizuálních úprav se totiž v postprodukci americká verze znovu i stříhala a poupravily se některé dialogy a scény. Pustíte-li si tedy film na streamu, uvidíte o trochu jinou verzi, než si můžete pamatovat z evropských kin.

Jak ukázal už George Lucas se spoustu re-edic původních Star Wars, digitální technologie filmařům umožňují vracet se ke svým dílům v podstatě do nekonečna. Doufejme ale, že se z toho nestane precedens. Takový neomezený počet filmařských životů by totiž dost možná vedl nejen k poklesu kvality výstupů od už tak přepracovaných hollywoodských dělníků, ale i tvůrčí nepozornosti a lemplovství jejich šéfů.

O studentského Oscara soutěží i český anidok

Do finále studentského Oscara, prestižní soutěže Student Academy Awards, se letos probojovalo celkem 26 snímků z 10 zemí a 22 filmových škol z celého světa. Mezi nimi je i český film Přes střepy, vyprávějící o brutálním znásilnění.

Čtyřminutový anidok nás provází nejen zkušeností, jež by se dala nazvat noční můrou, ale rovněž nelehkým procesem zpracování a uzdravování, vyžadujícím značnou duševní sílu a odhodlání. Niterná a velmi emotivní sonda do duše silně traumatizované ženy měla premiéru na festivalu Anifilm a dostala se do semifinále prestižních cen BAFTA, v kinech pak nedávno byla k vidění třeba v pásmu FAMU Four.

Jestli si režisérka Natálie Durchánková studentského Oscara z Los Angeles odveze se dozvíme 24. října, do kdy jí můžeme držet palce.


Trailer týdne

Scenáristka Alice Nellis a režisér Tomáš Mašín se rozhodli ve své první spolupráci natočit film o muži, který po úrazu hlavy ztratil schopnost komunikovat a trpí poruchou řeči zvanou afázie, která se nedávno do širšího podvědomí alespoň trochu dostala díky Bruci Willisovi.

Němá tajemství vypráví o veterináři Martinovi s tváří Mariána Mitaše, který ztratil po úrazu možnost komunikovat se světem a stává se tak vězněm ve vlastní hlavě. Zůstaly mu ale všechny důležité ženy jeho života – manželka Erika v podání Jany Plodkové, maminka Dana a veterinářka Jana, jejíž kůň úraz způsobil. Právě ony odkrývají události, které úrazu předcházely, když se o Martinův případ začne zajímat policie. Každá z žen však líčí jinou verzi příběhu.

Trailer ve 4K najdete na našem kanále už teď, thriller s kriminálními a romantickými prvky pak zamíří do kin za pár dní, 7. září.

Na co se chodilo

Recenze na jeho první celovečerák jsou sice tristní a internet čile spekuluje o morálních aspektech celého projektu, cit pro marketing ale Kazma Kazmitch nezapře. Jeho ONEMANSHOW: The Movie díky léta budovanému brandu, vyprodaným předpremiérám, efektní tajnůstkářské kampani, příslibu hry o velké peníze a výsledné obří zvědavosti vidělo za první víkend neskutečných 290 tisíc diváků. Tím padl sedm let starý rekord nejlepšího českého otvíráku Anděla Páně 2, a kontroverzní mix komedie a reality show co do diváckého zájmu o premiérový víkend v historii tuzemských kin odolali pouze poslední Avengers, kteří před čtyřmi lety do sálů nalákali 340 tisíc lidí. Kvůli zmíněné soutěži o obsah trezoru na holešovickém výstavišti vybízející k opakovaným návštěvám kina navíc lze čekat, že se lístky ještě nějakou dobu prodávat nepřestanou. Kina tak po Barbenheimerovi zažívají další potřebnou vzpruhu.

Na co se podívat

Po velebeném Andorovi, který na obrazovkách Disney+ rozehrál dospělé politické drama, se předaleká galaxie vrací ke kořenům… tedy k Síle, světelným mečům a boji proti Impériu. Očekávaná Ahsoka má za sebou první zahraniční premiéry, a úvodní dva díly diváky a novináře nadchly natolik, že se studio rozhodlo pustit je ven o den dříve.

Oznámení vlastního seriálu o učednici Anakina Skywalkera fandy moc nepřekvapilo, radost jim ale udělalo rozhodně; zvlášť, když její příběh z animovaných Povstalců postrádá konec. Seriál s Rosario Dawson je tak jejich neoficiální pátou sérií. Z animace do hrané podoby kromě titulní hrdinky přechází celá řada postav a děj by se měl točit okolo návratu imperiálního velkoadmirála Thrawna, kterého si fandové Star Wars zamilovali už ve třicet let starých knížkách Dědic Impéria od Timothyho Zahna. Ty má seriál volně adaptovat a přivést tak do nového disneyovského kánonu ságy.

Na našem kanále mimochodem najdete video ze zákulisí dabingu seriálu. Kvůli přísným embargům nám toho Ahsočina česká hlasová představitelka Kateřina Winterová nemohla prozradit příliš, soudě podle úryvků, které jsme ve studiu Virtual zahlédli, vám ale garantujeme, že fanouškům seriál udělá radost… zvlášť těm prequelovým. První dva díly jsou již k dispozici na Disney+.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: archiv, Totalfilm Media, Hollywood Reporter, Disney, CinemArt, Falcon, Bontonfilm, FAMU, FB Kazma Kazmitch © 2023

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast