Gran Turismo: Proč příběh o splněném snu zaujme nejen fandy her a závodění (video)

Sony a jejich odnož PlayStation Productions to s adaptacemi svých her myslí vážně. Vloni se do kin podívalo dobrodružné Uncharted, televizi zkraje roku ovládlo seriálové The Last of Us a v přípavě jsou i adaptace pecek jako Horizon nebo God of War. Další velkou značkou, která se podívala před kamery, je závodní série Gran Turismo, kterou dostal na starost Neil Blomkamp. Pokud vrtíte hlavou a říkáte si, jak může režisér a studio přivést na plátna zrovna autíčkářský simulátor, ve kterém ve velmi věrně simulovaných podmínkách frčíte obrovskou rychlostí po precizně vymodelovaných okruzích, pak věřte, že s touhle hrou je spojený jeden neuvěřitelný skutečný příběh, který zaujme i ty z vás, kteří videoherní ani závodní tématice neholdujete. Film totiž, podobně jako nedávná Barbie, není pouhou celovečerní reklamou na stejnojmenou hračku, nese ale i hezké old-schoolové poselství. 

Gran Turismo v prvním plánu míří na dva dvy zástupy fanoušků – ty se zálibou v rychlých autech a závodění, a ty se zálibou v hraní. Jak by mohl vyprávět hlavní hrdina, britský gamer a jezdec Jan Mardenborough v podání Archieho Madekweho, tyhle dva světy se občas střetnou. Děj filmu se totiž točí kolem jeho úspěchu v mezinárodní soutěži GT Academy, která otevírá bránu od virtuálních závodů k profesionálnímu okruhovému závodění a vypráví v jádru dost univerzální, rockyovský příběh o outsiderovi, který dokáže, že plnit si sny není nic nemožného.

Jihoafrický režisér Neil Blomkamp, který adaptaci hry dostal na starost, se zapsal třeba díky filmům jako ElysiumChappie nebo svým debutem District 9 a proslul schopností kombinovat sci-fi žánr s aktuálními společenskými tématy a tím vytvářet originální a provokativní filmy. Při tvorbě Gran Turisma, které je pro něj novinkou co do žánru i přístupnosti PG-13, se pak údajně nechal inspirovat dvojkou Top Gunu ve způsobu, jak klade důraz především na hrdiny a emoce, kterým jsou rychlé stroje vlastně jen kulisou. Zároveň se chtěl podobně jako Tom Cruise vyvarovat nadbytečnému využití CGI a natáčel tak co nejvíce se skutečnými auty a na skutečných tratích.

Série videoher Gran Turismo od japonského studia Polyphony Digital se už od roku 1997 těší obří oblibě. Proslula důrazem na realistické modelování automobilů, okruhů a závodního prostředí. Hráči mají možnost závodit v různých vozidlech, upravovat jejich vzhled i výkon a soutěžit na různých okruzích po celé planetě. Můžou volit mezi různými závodními disciplínami, účastnit se různých soutěží a získávat odměny, které mohou investovat do vylepšení svých vozů. Spíše než o hru jako takovou tedy jde o poctivý závodní simulátor.

Právě věrnost skutečnému závodnímu zážitku pak inspirovala vznik akademie, kde ti nejlepší virtuální řidiči dostávají příležitost posadit se za volant i ve skutečném světě. GT Academy byla založena v roce 2008 a umožňovala hráčům soutěžit ve speciálních úkolech a závodech v rámci hry, přičemž ti nejlepší hráči byli následně vybráni pro program, který zahrnoval profesionální výcvik, fyzickou přípravu a účast v různých motorsportových akcích. Vítězové GT Academy měli možnost stát se skutečnými závodníky a zúčastňovat se závodů v různých sériích, včetně slavného a extrémně náročného okruhu ve francouzském Le Mans.

Kromě Archieho Madekweho, kterého jste mohli vidět v hororu Slunovrat nebo seriálu See, se ve filmu můžete těšit i na jeho trenéra Davida Harboura, tátu Djimona Hounsou a marketingového manažera Orlando Blooma. Do kin film vstupuje 10. srpna.

-red-
foto/video: Totalfilm Media, Falcon © 2023