Star Trek: Podivné nové světy za sebou mají druhou sérii, třetí se na SkyShowtime chystá

Star Trek: Podivné nové světy vypráví o době, kdy loď U.S.S. Enterprise řídil kapitán Christopher Pike. Již jedenáctý seriál z milovaného sci-fi světa a spin-off pár let starého Discovery sleduje příběh a objevy kapitána Pikea, vědeckého důstojníka Spocka a Jedničky ještě před nástupem kapitána Kirka. Desetidílná druhá série chváleného seriálu, jehož součástí je i animovaná epizoda nebo muzikálové číslo, je právě kompletně k vidění na SkyShowtime. Zkraťte si čekání na již oznámenou třetí sérii několila zajímavostmi z jejího světa.

 • Tvůrci Podivných nových světů chtěli seriál pojmout moderně, odkazovat ale zároveň na původní šedesátkový styl a epizodické vyprávění. O tom svědčí i nostalgický úvodní voice-over namluvený představitelem kapitána Pikea, Ansonem Mountem.
 • Spoluautor seriálu Akiva Goldsman se dle svých slov snažil o “promyšlenější a modernější přístup” co do nového vyobrazení kapitána Pikea tak, aby se ho netýkala nálepka toxické maskulinity, kterou lze přičítat některým z předchozích kapitánů ze Star Treku.
 • Pikeův účes vzbudil na internetu mezi fandy malou senzaci. Přirovnávali ho k Elvisi Presleymu či Johnnymu Bravo, vznikly na něj různé internetové memy a vlastní účet na Twitteru. Vysloužil si i označení “nejlepšího účesu v televizi,” což se Mountovi líbilo a přisoudil tento styl “vlasovému guru” Danielu Loscovi.

 • Představitel mladého Spocka, Ethan Peck, se údajně neustále porovnával s původním ztvárněním postavy Leonardem Nimoyem, který jej ztvárňuje v pozdějších letech jeho života. Zároveň herec ale chtěl pro Podivné nové světy přijít s vlastní, jedinečnou verzi.
 • Někdejší spoluscenárista Aaron Harberts se chtěl zaměřit výlučněji na Pikea, protože měl pocit, že ve Star Treku nebyl příliš vidět, a měl menší zájem zkoumat další historii Spocka kvůli jeho četným výskytům v celé sérii. Také se obával toho, že by tuto postavu ztvárnil jiný herec než Leonard Nimoy nebo Zachary Quinto. V dubnu 2018 bylo přesto potvrzeno, že se Spock v druhé sérii objeví.
 • Vulkánské gesto, které znamená „Žij dlouho a blaze,” se stalo standardním emoji používaným na miliardách smartphonů a dalších komunikačních zařízení po celém světě. Vytvořil ho Leonard Nimoy a vychází z gesta používaného židovskými rabíny.

 • Spolutvůrce seriálu Alex Kurtzman měl pocit, že diváci Discovery kladně reagovali především na “neutuchající optimismus” Pikea, Spocka a Jedničky a chtěl tento aspekt při tvorbě seriálu zachovat navzdory tomu, že se Pike během druhé sezóny Discovery dozví o své tragické budoucnosti. Jeho kolega Henry Alonso Myers Myers chtěl využít svých vlastních komediálních zkušeností, aby byl seriál odlehčenější než dramatičtější Discovery a Picard, protože chtěl, aby Podivné nové světy v tomto směru navázali na optimistického ducha původního seriálu ze 60. let.
 • Práce na architektuře a výpravě seriálu začaly v srpnu 2020. Showrunneři uvedli, že k seriálu přistupovali, jako by tvůrce Star Treku Gene Roddenberry natáčel původní seriáls moderními technologiemi a efekty, přičemž zachovali retro prvky designu z 60. let, které byly stále funkční, ale vyhnuli se těm, které by dnes již vypadaly “lacině.” Přirovnal přístup tvůrců k prvnímu filmu Star Trek z roku 1979, který podobně využil svůj rozpočet a prostředky k rozšíření původních návrhů.

 • Nichelle Nicholsová, důstojnice Uhura, byla agenturou NASA pověřena vedením kampaně, která má přilákat ženy a menšiny do řad astronautů. Díky tomuto programu se do vesmíru dostala astronautka Mae Jemisonová, první Afroameričanka, která cestovala do vesmíru.
 • Michael Dorn, představitel Klingona Worfa, se objevil ve více epizodách Star Treku než kterýkoli jiný herec – celkem více než 280krát!
 • První raketoplán NASA se původně jmenoval Constitution, než byla zahájena další kampaň psaní dopisů fanoušků, která vedla ke změně názvu na Enterprise.
 • Star Trek je pozoruhodný svým obrovským vlivem na skutečnou vědu a technologie – mnoho významných osobností přisuzuje vliv seriálu na vývoj moderních technologií a výzkum vesmíru, včetně mobilních telefonů, osobních počítačů a tabletů, různých lékařských přístrojů a mnoha dalších.
 • Od roku 1968, kdy se původní seriál teprve natáčel, inspiroval Star Trek vydání stovek původních románů, povídkových sbírek, komiksů, knih o zákulisí, “technických příruček” a dalších in-universe titulů. Dodnes neuplyne rok, ve kterém by nevyšly další knihy a komiksy.
 • Fanoušci Star Treku uspořádali první tématické setkání fanoušků v roce 1972, kdy se tisíce lidí sešly v newyorském hotelu, aby osobně viděly své hrdiny. Srazy fanoušků pokračují dodnes po celém světě. Sérii se často přisuzuje vznik moderního fandomu, jak jej dnes běžně známe ve spojení s nespočtem dalších sérií a brandů.

 • Star Trek je známý také vytvářením fiktivních jazyků, zejména klingolnštinou, kterým mluví rasa Klingonů. Vytvořil a vyvinul ho lingvista Marc Okrand a stal se z něj plně rozvinutý jazyk s vlastní slovní zásobou, gramatikou a syntaxí. Skupina, která se věnuje pokračování práce započaté Okrandem, Institut klingonského jazyka, je aktivní dodnes. Do klingonštiny bylo přeloženo mnoho významných děl, například Hamlet a hra Monopoly.
 • Na stránkách agregátoru recenzí Rotten Tomatoes mají Podivné nové světy 98% hodnocení, zatímco Metacritic, který používá vážený průměr, přidělil seriálu na základě recenzí od 25 kritiků skóre 80/100.
 • Na streamovací službě SkyShowTime je aktuálně k dispozici všech třináct filmů a tři z osmi hraných seriálů ze světa Star Treku.

-red-
zdroj: SkyShowTime, StarTrek.com, Wikipedie
foto/video: SkyShowTime, StarTrek.com © 2023