Filmové premiéry od 14. září (přehled a ukázky)

Do kin tento týden přichází jeden z divácky skvěle přijatých komedií letošního karlovarského festivalu. Příběh osamělé Dunie, která pracuje v továrně na koláčky štěstí přináší novinka nazvaná Fremont. Na plátna se vrací Hercule Poirot v další moderní verzi příběhů Agathy Christie nazvané Přízraky v Benátkách. Vidět můžete také alžírské drama Houria o tanečnici, která se po nocích živí jako sázející na nelegálních zápasech. Kontroverzní snímek Sparta zpracovává třaskavé téma pedofilie. Temná okna je americký horor odehrávající se na odlehlé chatě. A nakonec tu máme ukrajinský koprodukční snímek Pohled motýla, zpracovávající aktuální téma šokujícícho příběhu vojačky z Donbasu, kde byla držena tamními separatisty.

Fremont (USA, 2023)

Osamělá Dunia pracuje v továrně na koláčky štěstí v San Franciscu. Celé noci probdí, ráno se pozdraví se sousedy a vyráží do práce. Může chtít od života více, když měla na rozdíl od své rodiny šanci odejít z rodného Afghánistánu? Svéhlavá dívka se rozhodne jít svému štěstí naproti a schová troufalý vzkaz do jednoho z koláčků. Fremont je okouzlující komedie o hledání sebe sama a o naději, která přichází, když ji nejméně čekáme. Film, který svým svěžím humorem a soundtrackem připomíná kultovní díla Jima Jarmusche, si z MFF Karlovy Vary 2023 odvezl cenu za nejlepší režii pro Babaka Jalaliho.

Fremont
Drama / Komedie
USA, 2023, 88 min
Režie: Babak Jalali
Scénář: Babak Jalali, Carolina Cavalli
Kamera: Laura Valladao
Hudba: Mahmood Schricker
Hrají: Anaita Wali Zada, Jeremy Allen White, Gregg Turkington, Hilda Schmelling, Avis See-tho, Siddique Ahmed, Taban Ibraz, Timur Nusratty, Divya Jakatdar, Fazil Seddiqui


Přízraky v Benátkách (USA, 2023)

Film Přízraky v Benátkách, jehož předlohou je román Agathy Christie Viděla jsem vraždu (orig. Hallowe’en Party), vznikl v režii držitele Oscara® Kennetha Branagha, který se ve filmu zároveň objeví v roli slavného detektiva Hercula Poirota.

Přízraky v Benátkách
A Haunting in Venice
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller / Horor
USA, 2023, 103 min
Režie: Kenneth Branagh
Předloha: Agatha Christie (kniha)
Scénář: Michael Green
Kamera: Haris Zambarloukos
Hudba: Hildur Guðnadóttir
Hrají: Kenneth Branagh, Kyle Allen, Camille Cottin, Jamie Dornan, Tina Fey, Jude Hill, Kelly Reilly, Riccardo Scamarcio, Michelle Yeoh, Emma Laird, Ali Khan, Amir El-Masry, Lorenzo Acquaviva, David Menkin, Vanessa Ifediora


Houria (Francie, Alžírsko, 2022)

Alžír. Pětadvacetiletá Houria je nadaná tanečnice, která sní o tom, že se stane členkou souboru alžírského státního baletu. Aby si vydělala na živobytí, pracuje přes den jako uklízečka a v noci sází na nelegální zápasy. Když vyhraje sázku na výsledek finálového zápasu, napadne ji Ali, který chce dostat zpátky své peníze. Když se Houria probudí v nemocnici, její prognóza je nedobrá: není schopna mluvit a je jasné, že už nikdy nebude tančit. Svého snu se však odmítá vzdát a ze všech sil se snaží, aby se uzdravila. V rehabilitačním centru se setkává s dalšími ženami, které život podobně zasáhl. Houria se rozhodne, že jim pomůže, aby se uzdravily a postavily na vlastní nohy – tím, že je naučí tančit.

Houria
Drama
Francie / Alžírsko, 2022, 104 min
Režie: Mounia Meddour
Scénář: Mounia Meddour
Kamera: Léo Lefèvre
Hudba: Maxence Dussère, Yasmine Meddour
Hrají: Lyna Khoudri, Rachida Brakni, Amira Hilda Douaouda, Ali Damiche, Hamza Bensahnoune


Sparta (Rakousko, Německo, Francie, 2022)

Kontroverzní snímek Sparta byl uveden na soutěži filmového festivalu v San Sebastianu poté, co byl jen několik dní předtím stažen z programu filmového festivalu v Torontu. Už jméno samotného tvůrce spolu s námětem naznačují, že půjde o hutné, provokativní a komplikované dílo. Snímek vypráví příběh čtyřicetiletého pedofila Ewalda, který se potuluje po několika malých městech v rumunské Transylvánii, kde hledá uspokojení svých tužeb, ale zároveň se snaží ovládat a neřídit se svými pudy. Ve zchátralých domech buduje „judo centra“, která se stávají zvláštním útočištěm pro mnoho dětí mimo domov, které je navštěvují, protože většina jejich rodičů jsou alkoholici, kteří je zneužívají. Sparta navazuje na snímek Rimini a vytváří spolu s ním dvoudílný příběh o dvou zcela odlišných synech bývalého nacisty stiženého demencí (Hans-Michael Rehberg ve své poslední roli). Jde o drsný, na hranici odpudivosti balancující, ale zároveň podivně působivý portrét člověka, který se snaží nepříliš úspěšně bojovat se svými vnitřními démony. Příběh ztracené duše, tuláka, viníka i oběti.

Sparta
Drama
Rakousko / Německo / Francie, 2022, 101 min
Režie: Ulrich Seidl
Scénář: Ulrich Seidl, Veronika Franz
Kamera: Serafin Spitzer, Wolfgang Thaler
Hrají: Georg Friedrich, Hans-Michael Rehberg, Florentina Elena Pop


Temná okna (USA, 2023)

Skupině přátel Tilly, Monice, Peterovi a Alison se přihodí autonehoda a Alison na následky zranění zemře. Její strýc konfrontuje kamarády Alison a obviní je z její smrti. Skupina odjíždí na venkovskou chatu, aby mohla sama v tichosti truchlit. Izolovaná chata zpočátku nabízí klid a pohodu ale brzo se začnou odehrávat nevysvětlitelné události a mladí lidé začnou slyšet zvukové nahrávky z nehody, které odhalují temné tajemství. Když se objeví maskovaná osoba a začne teenagery terorizovat, v sázce jsou již jejich životy.

Temná okna
Dark Windows
Horor / Thriller
USA, 2023, 80 min
Režie: Alex Herron
Scénář: Ulvrik Kraft
Kamera: Jens Ramborg
Hudba: Kim Berg
Hrají: Annie Hamilton, Rory Alexander, Rachel Fowler, Morten Holst, Anna Bullard, Jóel Sæmundsson, Vanessa Borgli


Pohled motýla (Ukrajina, Česko, Chorvatsko, 2022)

Vojačka Lilja se vrací z několikaměsíčního válečného zajetí na Donbase, kde byla držena tamními separatisty. Kruté zacházení jí způsobilo trauma, přepadávající ji v mučivých snech. Jako expertka na vzdušný průzkum viděla dění na frontě z perspektivy dronu – jako manželka v civilu nyní podobně distancovaně vnímá celý okolní svět. Bohatství citů vystřídala bezradnost, lidskost nahradilo strojové chování. Jenže když toužíte jen dál žít svůj život, nemusí být ptačí perspektiva tou nejlepší. Debut Maksyma Nakonečného vypráví příběh tápající ženy, která sveřepě odmítá roli oběti, a citlivě se táže, jak tísnivá může být existence ve společnosti sužované válkou.

český trailer nebyl vyroben

Pohled motýla
Бачення метелика
Drama
Ukrajina / Česko / Chorvatsko / Švédsko, 2022, 107 min
Režie: Maksym Nakonechnyi
Scénář: Maksym Nakonechnyi, Iryna Cilyk
Kamera: Khrystyna Lizogub
Hudba: Džian Baban
Hrají: Rita Burkovska, Natalija Vorožbyt, Daria Lorenci, Ljubomyr Valivoc, Miroslav Gai