Future Gate startuje 26. září, festival otevře novinka s Emilií Clarke Generace F

Největší středoevropský filmový festival sci-fi filmů a kultury Future Gate odstartuje svůj jubilejní desátý ročník 26. září v pražském kině Lucerna a následně se přesune do Brna. Kromě hlavní filmové soutěže, legend žánru a dokumentů přinese znovu i soutěž studentských filmů a očekávané předpremiéry. Tématem ročníku je kolonizace vesmíru. Zahajovacím filmem bude snímek Generace F s Emilií Clarke. Letošním hlavním hostem akce bude kanadský herec Michael Ironside, který v průběhu slavnostního zahájení v pražském kině Lucerna převezme cenu za přínos žánru sci-fi. 

Do hlavní festivalové soutěže letos dramaturgové vybrali ze stovek přihlášených filmů šest nejzajímavějších. Ty budou reprezentovat nejlepší filmové novinky natočené za poslední rok a půl.  Překvapí svým odlišným uměleckým zpracováním a představí nová témata. Festival zahájí citlivým snímkem režisérky Sophie Barthes s názvem Generace F. Filmové hvězdy Emilia Clarke a Chiwetel Ejiofor se objeví v roli manželského páru, který díky novým technologiím dokáže své rodičovství nejen plánovat, ale i výrazně ovlivnit.

V roli producenta se na filmu Nesmrtelní podílel Steven  Soderbergh. Černobílý experimentální snímek režiséra Eddieho Alcazara se Stephenem Dorffem  a Bellou Thorne v hlavních rolích ostře kritizuje současnou společnost a nabízí obrazově i hudebně nabitý film.

Nesmrtelní

Francouzský animovaný sci-fi noir Mars Express nezapře inspiraci klasikami jako  RoboCop či Ghost in the Shell. Dalším francouzským filmem v soutěži je drama s názvem Astronaut. Režisér Nicolas Giraud ztvárnil zároveň v hlavní roli klíčového technika Evropské vesmírné agentury,  který si chce splnit svůj celoživotní sen ‒ letět do vesmíru. Pomáhat mu v tom bude Mathieu Kassovitz.

Mars Express

Něco je ve vzduchu je mysteriózní thriller s prvky mokumentu natočený Justinem Bensonem Aaronem Moorheadem, kteří stojí například za sci-fi Synchronic. Maďarský film White Plastic Sky ohromí animací i originálním námětem. Odehrává se ve světě, kde se lidé po padesátce  musí nechat proměnit na stromy, aby lidstvo nevymřelo.

Festival přinese hlubší pohled  na lidskou podstatu a naše místo ve vesmíru. „Země je jedna z mnoha planet, které ve vesmíru jsou. Co by se stalo, kdybychom opustili naši  pověstnou bleděmodrou tečku a vyrazili za novými dobrodružstvími? Jaká tajemství vesmíru bychom  objevili? A jak by se tyto nové zkušenosti odrážely na naší společnosti a na nás samotných? A co  teprve, kdybychom potkali jiný inteligentní druh a výsledek mimozemské evoluce. Zcela jistě by to  otřáslo naší představou o nás samotných a o našem místě ve vesmíru. Téma festivalu rezonuje nejen  ve vybraných filmech, ale i v doprovodném programu, který se uskuteční formou besed a uměleckých  instalací,“ představuje aktuální ročník festivalu pořadatel Filip Schauer

V sekci Legendy žánru se objeví snímky, které zásadním způsobem ovlivnily vývoj science fiction. Scanners z roku 1981 je sci-fi body horor, který Davida Cronenberga uvedl do mainstreamové  kinematografie. Ikonická adaptace knihy Roberta A. Henleina Hvězdná pěchota v režii Paula Verhoevena patří k nejlepším devadesátkovým filmům, která je svým společenským komentářem stále aktuální. Oba filmy uvádí festival v rámci návštěvy hlavního hosta Michaela Ironsidea. 

Hvězdná pěchota

Dnes už klasická filmová adaptace kultovního díla Douglase Adamse Stopařův průvodce po Galaxii představuje skvělého Martina Freemana v roli Artura Denta, který unikne ze Země vteřinu před jejím zničením a spolu se svým mimozemským přítelem Fordem Prefectem (Mos Def) se vydá na intergalaktický stop. 

Festivalové téma kolonizace vesmíru se výrazně promítne i v kategorii dokumentů. Americký režisér Brett Ryan Bonowicz ve svém filmu Za hranou zítřka zkoumá dílo i odkaz umělce a futurologa Roye  Scarfo. Odhalí v něm fascinující pohled na představy o budoucím životě lidstva. Nejdelší odloučení pojednává o chystané cestě astronautů na Mars. Důvtipný psycholog NASA má za úkol připravit  posádku nejdelší vesmírné mise v historii. A konečně mezihvězdná cesta Exkurze do vesmíru nám  umožní nahlédnout, jak hluboko sahá představivost přírody. Nastíní cestu budoucím průkopníkům,  kteří možná jednoho dne objeví krajiny jiných planet, které si jen stěží dokážeme představit. Upřímný a otevřený dokument Říkej mi Bille se věnuje sci-fi ikoně Williamu Shatnerovi. Kolekci  dokumentárních filmů doplní nostalgická pětihodinová cesta po sci-fi filmech 80. let Hledání zítřka,  která zkoumá jejich dopad a význam až do dnešní doby. Vypráví ji samotní tvůrci snímků a i ti, kteří  se jimi nechali inspirovat. 

Zvláštní uvedení si na festivalu zasloužili dva významné filmy, z nichž jeden je české produkce. Bod  obnovy je po dlouhé době český sci-fi film, který překročil hranice naší země a úspěšně reprezentuje  tuzemskou žánrovou kinematografii na zahraničních festivalech.

Festival uvede i předpremiéru  očekávaného velkofilmu Stvořitel tvůrce Garetha Edwardse. Kromě toho se na festivalu objeví výběr  krátkých filmů a filmový program pro rodiny s dětmi. 

Ještě před samotným zahájením festivalu proběhne beseda se dvěma Čechy, z nichž se minimálně jeden podívá již brzy do vesmíru. Stíhací pilot Aleš Svoboda a český umělec Yemi A.D. se setkají v besedě s názvem Česko ve vesmíru, kterou bude moderovat Martin Veselovský.
Festival rovněž přivítá řadu dalších českých hostů z oblasti filmu i vědy, kteří zpestří bohatý doprovodný program.

Ozvěny Future Gate se budou konat v Plzni, Hradci  Králové, Šumperku a Košicích.
Program a vstupenky na festival jsou dostupné na 
futuregate.cz

-red-
zdroj: A. Brabcová
foto/video: Totalfilm Media, AČFK, Bioscop © 2023