Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚMRTÍ: Zemřela herečka Hana Brejchová, která se proslavila rolí ve filmu Lásky jedné plavovlásky Miloše Formana. Bylo jí 77 let. Ukázka z filmu zde.

Podcast s Janem Nedbalem: Extrémní přípravy, tělesné proměny, herecké hranice a kontroverzní role

Jan Nedbal patří mezi nejobsazovanější mladé herce v Česku. Výrazně zaujal ve filmech Zpráva nebo Poslední závod. V obecnou známost vešel po odvysílání minisérie České televize 36. Zaujal i účastí v dalších výrazných projektech jako byl Král Šumavy, Podezření, Herec nebo nově Matematika zločinu. V kinech se brzy objeví jako jeden z kontroverzních bratrů Mašínů ve výmluvně pojmenovaném dramatu Bratři, které posílá Česká filmová a televizní akademie do předvýběru oscarového klání.

Na festivalu Finále Plzeň, kde představuje své novinky, jsme si s popovídali třeba o tom, proč je tak trochu herecký sebemrskač, který si libuje ve ztvárňování emocionálních traumat, a taky to, jak se z tak náročných rolí nezbláznit. Probrali jsme i zodpovědnost spojenou s hraním skutečných, a občas i kontroverzních postav, jako je Ctirad Mašín nebo Tomáš Toman. Kterou z těhle figur si 32letý herec v sobě nejvíc nese? Jak se zpětně Honza dívá na své angažmá v populárním seriálu Modrý kód, který podstatně ambicióznějším projektům, ve kterých se objevuje teď, nemůže být vzdálenější? Kam podle něj míří česká tvorba? Vidí se v budoucnosti v Hollywoodu? Proč tak nenávidí dabing? A čím je vůbec film prospěšný lidstvu?

Probrali jsme i Honzovy četné fyzické proměny, kdy mezi jednotlivými rolemi po vzoru Christiana Balea nebo Joaquina Pheonixe opakovaně nabral a zase shodil spoustu kil. „Fyziognomie je pro mě při hraní další výrazový prostředek, díky fyzické přípravě strávím s postavou víc času a líp se na ni naladím. Teď po třicítce vnímám, že bych si mohl snadno ublížit, naštěstí k sobě ale nemám moc vztah,“ vysvětluje s cynickým úšklebkem. „Je to vždycky velká výzva. Řekl jsem si, že když to zvládne Christian Bale za měsíc a má z toho miliony dolarů, já to zvládnu za měsíc a půl a zadarmo,“ směje se masochisticky.

Rozhovor s jedním z nejtalentovanějších českých herců své generace jsme natáčeli na festivalu Finále Plzeň, který divákům pravidelně představuje to nejlepší z tuzemské tvorby a kde uváděl některé ze svých nových projektů. Výsledek si můžete pustit ve všech oblíbených podcastových aplikacích.

Martin Mažári, Totalfilm Media © 2023
foto/video: Finále Plzeň, Falcon, CinemArt, Voyo; audio: Totalfilm Media © 2023

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast