V kinech od 7. září (přehled a ukázky)

Do kin vchází povedené české krimi s psychologickým přesahem a originálním námětem. Novinka Tomáše Mašína podle scénáře Alice Nellis Němá tajemství má v hlavních rolích Janu Plodkovou a Mariana Mitaše. Vrací se horor Sestra s druhým dílem a další náloží strachu ze světa Jamese Wanna. Potřetí do kin přichází také Toula, aby splnila poslední přání svého řeckého otce. A vyrazí přímo do jeho rodiště společně se svým americkým manželem ve filmu Moje tlustá řecká svatba 3. A nakonec je tu další z restaurovaných snímků nejdůležitějších filmů české kinematografie. Drama Evalda Schorma Každý den odvahu uvedou vybraná kina.

Němá tajemství (Česko, 2023)

Některé události vstupují do našich životů nezvány. A přesně taková potká i veterináře Martina (Marián Mitaš) a jeho ženu Eriku (Jana Plodková), jejichž životy obrátí naruby jediný okamžik. Okamžik, který odhalí škraloupy na zdánlivé rodinné idyle a vykreslí nejednoznačnou hranici mezi dobrými a sobeckými úmysly. Martinův úraz je navíc nejen vážný, ale i podezřelý, a tak se k rodinným trablům přidá ještě podezřívavost policie. Krimi vystavěné kolem vyšetřování případu postupně graduje do psychologického dramatu o vztazích, traumatech v nich a lžích. Jak to všechno bylo? Jak to skončí? A jaké šrámy to zanechá na rodině?

Němá tajemství
Krimi / Drama / Psychologický / Romantický
Česko, 2023, 107 min
Režie: Tomáš Mašín
Scénář: Alice Nellis, Tomáš Mašín
Kamera: Anna Smoroňová
Hudba: Karel Havlíček
Hrají: Jana Plodková, Marián Mitaš, Milena Steinmasslová, Jiří Havelka, Magdaléna Borová, Igor Chmela, Jan Révai, Marie Poulová, Lucie Juřičková, Filip Zvolenský


Sestra II (USA, 2023)

1956 – Francie. Je zavražděn kněz. Šíří se zlo. Pokračování celosvětového hitu sleduje sestru Irenu, která se opět střetává s démonickou jeptiškou Valakem.

Sestra II
The Nun II
Horor / Mysteriózní / Thriller
USA, 2023, 110 min
Režie: Michael Chaves
Scénář: Ian Goldberg, Richard Naing, Akela Cooper
Kamera: Tristan Nyby
Hudba: Marco Beltrami
Hrají: Taissa Farmiga, Jonas Bloquet, Anna Popplewell, Storm Reid, Bonnie Aarons, Katelyn Rose Downey, Suzanne Bertish, Léontine d’Oncieu, Anouk Darwin Homewood, Peter Hudson, Tamar Baruch, Pascal Aubert, Alexandra Gentil, David Horovitch, Paul Spera, Kate Colebrook, Patrick Wilson, Vera Farmiga


Moje tlustá řecká svatba 3 (USA, 2023)

Snaha splnit poslední přání zemřelého otce je chvályhodná a může se proměnit v naprosto nečekanou dobrodružnou výpravu. Toulin (Nia Vardalos) tatínek byl Řek jako poleno, americkému občanství navzdory (ostatně jeho až nezdravý vztah k zemi předků byl hlavním zdrojem fórů v Mojí tlusté řecké svatbě). Jeho snem bylo vrátit se do rodné vesnice a sejít se se starými kamarády. Toula se rozhodne spojit příjemné s užitečným, a tak naplánuje rodinný výlet do kolébky civilizace, v níž se kdysi „kolébali“ i její předkové. Rodinný výlet v podání klanu Portokalů ovšem znamená, že půlka letadla do Řecka patří jen jim. A protože platí, že čím větší je rodina, tím větší jsou problémy, má se země pod Akropolí na co těšit. Zvlášť když nic nejde podle plánu a Portokalovi jsou chodící přírodní katastrofa. Jenže kam se v tomhle směru hrabou na své řecké příbuzné, kteří pro ně mají připravené celou řadu překvapení. A všechna zdaleka nejsou pěkná. Jenže Řecko je kouzelná země, kde stačí sníst souvlaki, napít se ouza, podívat se do blankytně modrých vln Egejského dobře a víte, že všechno dobře dopadne.

Moje tlustá řecká svatba 3
My Big Fat Greek Wedding 3
Komedie / Drama / Romantický
USA, 2023, 93 min
Režie: Nia Vardalos
Scénář: Nia Vardalos
Kamera: Barry Peterson
Hudba: Stephanie Economou
Hrají: Nia Vardalos, John Corbett, Elena Kampouris, Louis Mandylor, Lainie Kazan, Andrea Martin, Gia Carides, Joey Fatone, Stephanie Nur, Elias Kacavas, Daphne Alexander, Stavroula Logothettis, Maria Vacratsis, Gerry Mendicino, Melina Kotselou, Peter Tharos, Alexis Georgoulis, Jeanie Calleja, Kathryn Greenwood, Jayne Eastwood


Každý den odvahu (ČSSR, 1962, 2023)
restaurovaná verze

Existenciální studie mladého dělníka, který našel smysl života v politické angažovanosti a po kritice kultu osobnosti hledá východisko z těžké morální krize, vypovídá o roztrpčenosti generace “podvedené historií”. Schormův debut byl intenzivní provokací k zamyšlení se nad morální zkažeností doby (po osobních výhradách prezidenta Novotného se film dostal do kin s ročním zpožděním, cena kritiky, jež mu byla poté udělena, byla na příkaz oficiálních míst utajena, nesměla být publikována a film byl odstaven). Celý svět kromě Jardy je mravně a lidsky zpustošený, protože na lži a sebeklamu není možné nic lidsky hodnotného vystavět. Z prázdna deziluze se šklebí jiná víra, jež jakoby zvyšuje nihilistický výsměch jakémukoliv nadosobnímu cíli. Schorm přitom svým hrdinou nepohrdá, neboť i přes jeho omyly rozumí jeho trápení. Historie krutého vystřízlivění z ideálů, jež se ukáží být vírou v šikovně namalovaný plakát, je výstražným mravním apelem: kdo potlačuje hlas svědomí, sám se odsuzuje k trpkému osudu ztroskotance.
Mimořádným talentem 60. let se ukázal být Evald Schorm, který hned svou prvotinou Každý den odvahu rozbouřil veřejné mínění. Poprvé se s takovou otevřeností někdo dotkl hroutících se ideálů. Hrdinou je mladý dělník Jarda (Jan Kačer), někdejší svazácký funkcionář, který si zvykl schematické, černobílé uvažování, jedině v práci viděl smysl svého života. Zastihujeme jej však v situaci, kdy přestává rozumět dění kolem sebe, nechápe, proč jeho víra a nadšenectví se stává předmětem nepochopení a výsměchu. Nechápe, že kolem něho se změnil svět, zatímco on ustrnul v dávno překonaných frázích. Stále by chtěl jít příkladem, avšak svými snahami provokuje, zůstává nepochopen i svými nejbližšími, na holičkách jej nechávají i někdejší spolustraníci, kteří si z něho udělali výstavní praporek svých úspěchů. Schorm se však dívá nestranně. Shledává, jak “švejkování” a ležérnost se stávají bezděkým životním stylem, jak opovržlivě projevovaný nesouhlas se zprofanovanými metodami vůbec nemusí vést k hodnotnější nápravě.

Každý den odvahu
Drama
Československo, 1964, 2023 (restaurování) 86 min
Režie: Evald Schorm
Scénář: Antonín Máša
Kamera: Jan Čuřík
Hudba: Jan Klusák
Hrají: Jana Brejchová, Jan Kačer, Josef Abrhám, Vlastimil Brodský, Jiřina Jirásková, Olga Scheinpflugová, Václav Trégl, Jan Libíček, Jan Cmíral st., Josef Krameš, Helena Uhlířová, Jiří Menzel, Oldřich Stodola, Naděžda Sobotková, Drago Čáslavský, František Popp, Emma Černá, Pavel Páv, Jaroslav Tomsa, František Löring, Jan Počepický, Miloš Kohout, Zdeněk Kment, Marie Marešová, Zdeněk Skalický, Jaroslav Viták, Jana Cunderlová, Alois Čuřík, Radomír Chabina, R. Všelichová, Karel Engel, Jiří Hanzl, Jiří Kasík, Zdeněk Srstka, V. Hofmann