Recenze: V komediálním dramatu Fremont plní koláčky štěstí sny

Pokud by snímek Fremont měl mít podtitul, mohla by jím být hříčka o (ne)štěstí: Fremont aneb jak nešťastná pracovnice z továrny na koláčky štěstí ke štěstí přišla. Krom toho, že tu postavy hledají právě štěstí, stejným dílem touží i po nalezení sebe samých a především prahnou po hlubokých mezilidských vztazích.

Fremont (foto: Aerofilms)

Hlavní postava Dunia tráví svůj čas psaním aforismů a proroctví do koláčků štěstí. Ty mají přinést strávníkům komfort či naznačit životní směr, samotná Dunia však ve svém životě značně tápe. Trápí ji nespavost a pocit viny, jelikož se jí jako jediné z rodiny podařilo prchnout z Afghánistánu, kde převzal moc Talibán, do USA.

Dunia vyhledá pomoc místního psychiatra (v lahodně excentrickém podání Gragga Turkingtona), aby jí předepsal prášky na spaní. Ten ovšem místo praktických rad a pomoci nabízí svým pacientům nikým nevyžádané předčítání knihy Bílý tesák od Jacka Londona. Navzdory jeho netradičním technikám se však díky němu začne uzavřená Dunia pozvolna otevírat možnosti navázat přátelství a hledat lásku.

Pro Anaitu Wali Zadu, představitelku hlavní role, se jedná o vůbec první zkušenost s filmem. Bývalá moderátorka televizních novin se svou postavou ovšem sdílí podobný příběh – i ona sama totiž uprchla z Afghánistánu před Talibánem. Tato paralela tak dodává snímku realistický rozměr. Vcelku by se nabízelo, aby íránský režisér a scenárista Babak Jajali pojal Fremont jako plačtivé, osudové drama. Jajali k danému tématu však přistoupil po svém a vytvořil tak film na pomezí hloubavého dramatu a komedie, v níž jednotlivé postavy trousí humorné hlášky s kamennou tváří.

Fremont (foto: Aerofilms)

Vizuálně i formálně vytříbený snímek Fremont se odvíjí v pomalém, až snovém tempu a vyžaduje tak určitou dávku spolupráce ze strany diváka. Tak jako krátké zprávy v knedlíčcích štěstí přináší radost či pohlazení, i tento láskyplný a s lehkostí seskládaný film vás zahřeje – na srdci i na lících.

  • Režie
  • Scénář
  • Herci
  • Hudba
  • Kamera

Fremont (2023)

Snímek Fremont je sice o afghánské přistěhovalkyni, která pracuje pro čínskou výrobnu koláčků štěstí v San Franciscu, avšak svým univerzálním tématem o nenahraditelnosti mezilidských vztahů je blízký snad každému člověku. Tato lahodná indie jednohubka je jako sladký sen, z nějž se probouzíte s úsměvem na rtech.

Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: © Aerofilms 2023

Fremont
Drama / Komedie
USA, 2023, 88 min
Premiéra: 15. 9. 2023 USA
Režie: Babak Jalali
Scénář: Babak Jalali, Carolina Cavalli
Kamera: Laura Valladao
Hudba: Mahmood Schricker
Hrají: Anaita Wali Zada, Jeremy Allen White, Gregg Turkington, Hilda Schmelling, Avis See-tho, Siddique Ahmed, Taban Ibraz, Timur Nusratty, Divya Jakatdar, Fazil Seddiqui