Jigsaw rozpoutá v kinech novou zvrácenou hru! Ohlížíme se za celou sérií

Nebude to trvat dlouho, a filmová série Saw oslaví dvacetiny. Tuto částečně hororovou a částečně thrillerovou hříčku odstartoval v roce 2004 dnes již vyhlášený žánrový specialista James Wan, který v průběhu let pomohl na svět velkým značkám jako V zajetí démonů či Insidious. Když do kin poprvé zavítal sériový vrah a sadistický manipulátor Jigsaw, byl ale Wan ve filmové branži nováčkem a jen málokdo mohl v té době předpovědět, že právě nastartoval jednu z nejdéle běžících a také nejúspěšnějších hororových ság všech dob. Přestože franšíza nikdy od diváků nesklízela ovace, získala si v průběhu let mnoho fanoušků. Jak těch zarytých hororových toužících po dalších brutálních scénách, tak těch, kteří na filmy koukají spíše kvůli zvyšující se úrovni absurdity s každým dalším snímkem. Oba dva tábory mohou každopádně už od 28. září zamířit do kina na nejnovější přírůstek k sérii, a to rovnou kulaté Saw X. Ještě předtím by se ale určitě hodilo zrekapitulovat si všechny dosavadní díly.

Saw: Hra o přežití (2004)

První Saw si na stříbrná plátna musel prodírat cestu poměrně obtížně. Wan a jeho dlouholetý přítel a scenárista Leigh Whannell se scénář pokoušeli prodat všude možně po Austrálii, po mnoha neúspěšných pokusech se ale raději vydali do Los Angeles. Štěstí se jim bohužel vyhýbalo i tady. Jako lákadlo na producenty se tedy rozhodli za pár dolarů natočit krátký úryvek ze scénáře, což se jim nakonec vyplatilo. Pro svůj film dostali více než milionový rozpočet a za 18 dní měli dotočeno. Recenze dorazily smíšené, u pokladen bylo ale narváno. Koncept geniálního maniaka, který na svých obětech milerád testuje jejich pud sebezáchovy pomocí brutálních a krvavých pastí, se rozhodně osvědčil. Maskovaný zabiják John Kramer alias Jigsaw v podání herce Tobina Bella navíc na konci filmu spravedlnosti utíká, nebyl tedy důvod nenatočit pokračování.

Saw 2 (2005)

James Wan se pro pokračování bohužel nevrátil, Whannell ale u svého čerstvého hitu na postu scenáristy setrval. Ve dvojce rozjíždí Jigsaw další hru se svými nevinnými oběťmi, tentokrát v zabarikádovaném domě pomalu se naplňujícím nervovým plynem. V domě je poschováváno několik dávek protilátky, aby se k nim ovšem unesení dostali, musí samozřejmě projít mnoha náročnými, a hlavně bolestivými pastmi. Kde vlastně nešťastníci vězí, po tom zároveň pátrá policie v čele s detektivem Ericem Matthewsem (Donnie Wahlberg). Navzdory o něco většímu rozpočtu byli tentokrát kritici přísnější a s dobrými známkami Saw 2 neodešel. S výdělkem téměř 150 milionů se ale dá těžko hádat a trojka byla tedy na cestě.

Saw 3 (2006)

O rok později třetí díl opravdu dorazil, a to opětovně pod taktovkou Darrena Lynna Bousmana, režiséra druhého dílu. Protentokrát Jigsaw svou pokřivenou hru připravil pro mladou doktorku a jejího manžela a dokonce se do ní osobně zapojil. Doktorka Denlonová dostane od proslulého vraha těžce splnitelný úkol. Musí samotného Jigsawa pomocí operace udržet naživu dostatečně dlouho, aby její manžel dokázal utéct z vrahových pastí. Jakmile by se ale od Jigsawa vzdálila nebo ho nechala zemřít, stejný osud by potkal i jejího muže. Stejně jako přílišnou originalitou nesrší samotné filmy, téměř stejný příběh jako u předchozích dílů čekal na Saw 3 i v kinech. Recenze opět na nic, peníze ale daly jasně najevo, že diváci chtějí víc.

Saw 4 (2007)

Navázat na události trojky ovšem už nešlo zlehka. Nebudeme spoilerovat, ale řekněme, že tvář celé série a hlavní instrumentátor všech událostí, sériový vrah Jigsaw, byl mimo mísu. Přesto po něm policejní detektiv nalézá vzkaz, v němž se dozvídá, že si pro něj Jigsaw připravil svou poslední hru. A to takovou, která má prověřit sílu a neoblomnost jeho morálky coby strážce zákona. Čtvrtým dílem sérii nadobro opustil i Leigh Whannell a přenechal ji v rukou méně zkušených scenáristů. Na filmu se to podle mnohých rozhodně odrazilo. Ze všech dosavadních filmů totiž Saw 4 schytal zdaleka nejhorší hodnocení a oproti třetímu dílu poklesly i tržby. Ne ovšem natolik, aby to jakkoliv ohrozilo připravovanou pětku.

Saw 5 (2008)

Finanční pokles bohužel pokračoval i u ní. V tomto bodě se totiž na sérii začínalo odrážet, že vrah připravující pasti pro své oběti přeci jen nebude ten nejlepší podklad pro mnohadílnou filmovou ságu, ale spíše hororová zábava na jeden večer. Saw 5 pokračuje v tradici předchozích filmů, do Jigsawových hrátek opět zaplétá policii, tajné zabijákovy společníky v řadách protagonistů a hlavně neustálé přepisování událostí z předchozích filmů. Série jako taková se už v tomto bodě prakticky zamotala sama do sebe a rozplétat ji by nejspíš pouze způsobilo další a další nesrovnalosti. Z kin ovšem stále pravidelně přitékalo něco málo nad 100 milionů dolarů, zastavit tedy nešlo.

Saw 6 (2009)

Šestý a zároveň zdaleka nejméně výdělečný díl celé série zatím z nastavené dráhy stále nevybočil a pouze pokračoval ve všem, co předchozí části připravily. Samotného Jigsawa sice už několik filmů vídáme jen a pouze skrz retrospektivní scény a pohledy do minulosti, to ale nezastavuje jeho nástupce, aby pokračoval v jeho krvavém odkazu. Bohužel nezamýšlel, že jedna z vrahounových sadistických her by se mohla týkat jeho samého. Šestka si, co se ohlasů týče, získala pravděpodobně druhé nejlepší hodnocení v celé sérii (přiznejme si ale, že vysokou laťku překonávat opravdu nemusela). V kinech o ni ovšem přílišný zájem nebyl a série pomalu ztrácela páru.

Saw 3D (2010)

Tvůrci, kteří na Saw dohlížejí, měli původně v plánu zakončit sérii osmým dílem, kvůli slabým výdělkům šestky se ale nakonec rozhodlo, že dosavadní dějové linky se uzavřou už v sedmičce. Scenáristi a režisér slibovali, že tentokrát dostanou fanoušci série odpovědi snad na každou otázku, která by jim mohla po předchozích částech vrtat v hlavě, podle recenzí z toho ale bohužel opět vyšla víceméně slátanina. Pokud jste fanoušky Saw, sedmička vás neurazí, pokud vám série přijde absurdní a zbytečně překomplikovaná, Saw 3D vás v tomto názoru pouze utvrdí. Na nějakou dobu to vypadalo, že série je skutečně u konce. V době, kdy ale hollywoodská studia ždímají každou značku do poslední krvavé kapky, se ale nakonec dostalo i na Saw.

Jigsaw (2017)

O sedm let později tedy na hlavní příběhovou linku navázal nový film Jigsaw. Přestože samotný vrahoun je ve fiktivním světě už více než desetlet neaktivní, policie začíná po celém městě znovu nalézat těla, na nichž je jasně poznatelný jeho sadistický rukopis. Někdo tedy opět staví Jigsawem inspirované pasti a znovu rozjíždí jeho pokřivenou hru. Série protentokrát vyměnila celý tvůrčí tým, nedá se ale říct, že by se to na výsledném filmu nějak zvlášť odrazilo. Jigsaw totiž dlouhodobé diváky série opravdu ničím nepřekvapí a spíše se jen veze na staré známé vlně. Recenze byly tentokrát smířlivější než obvykle a tržby také nedopadly nejhůř, velký revival ságy se ale nekonal.

Spirála strachu: Saw pokračuje (2021)

A tím se dostáváme ke Spirále strachu, která byla podle všeho koncipována jako reboot značky se zcela novým obsazením v čele s Chrisem Rockem a Samuelem L. Jacksonem a vůbec poprvé bez osobní účasti Tobina Bella jako ikonického Jigsawa, který se ve všech dosavadních dílech alespoň mihnul. Jako režisér se ale vrátil Darren Lynn Bousman, jenž se o sérii staral od dvojky až po čtyřku. Pokusil se poslat značku novým směrem, výsledek ale fandy nepřesvědčil a ukázal se jako slepá ulička. Není tedy divu, že o dva roky později se vracíme ke kořenům.

Saw X (2023)

Sadistický sériový vrah, samozvaný strážce morálních norem a vynálezce těch nejďábelštějších únikovek, se v Saw X vrací. Osobně, v podání Tobina Bella, a nikoli jako duch, přízrak ani vzpomínka. Děj se totiž odehrává pouhých pár týdnů po událostech úplně prvního dílu, kdy nemocný a zoufalý John Kramer cestuje do Mexika na riskantní a experimentální lékařský zákrok v naději na zázračný lék na rakovinu – jen aby zjistil, že celá operace je podvod s cílem podvést ty nejzranitelnější. Vyzbrojen nově nalezeným cílem se nechvalně proslulý sériový vrah vrací ke své práci a pomocí vychytralých, vyšinutých a důmyslných pastí obrací karty proti podvodníkům svým typickým niterným způsobem. Sami producenti o filmu mluví jako o defakto druhém díle, čekat bychom tedy měli návrat ke starým dobrým kořenům. Zda už diváci mají všech těch zvrácených her dost, nebo se jich stále sadisticky nemohou nabažit, se konečně dozvímev nejbližších dnech. Saw X má premiéru 28. září.

připravil: Petr Schön, Totalfilm.cz
foto/video: Lionsgate, archiv, Totalfilm, Freeman, Vertical Entertainment © 2021