Sestra 2 láká do kina děsivými klipy a propojením s širším světem V zajetí démonů (video)

Svůj propojený filmový vesmír po vzoru Marvelu se v posledních letech pokusil leckdo, málokomu se to ale povedlo tak dobře, jako tvůrcům horového vesmíru Conjuring. Paranormální jevy a démoni pod jeho značkou tento týden vyděsí diváky v kinech už podeváté. V aktuálním pokračování úspěšného spin-offu Sestra totiž sledujeme jeptišku Irenu, která se opět střetává s démonem Valakem. Mrkněte se na film o filmu a dva klipy.

Fandy jedničky asi potěší, že se vrací značná část tvůrčího týmu. Produkčně na film opět dohlíží Peter Safran a James Wan, před kamerou je zpátky Taissa Farmiga jako sestra Irene, Jonas Bloquet jako Frantík a Bonnie Aarons jako titulní démon. Změna ale proběhla na pozici režiséra, Sestru 2 totiž točil veterán série Michael Chaves, který má na kontě už La Lloronu a třetí díl V zajetí démonů.

Wan o pokračování spin-offu s démonickou jeptiškou a možném směřování příběhu poprvé promluvil už před šesti lety “Vím, kam by potenciálně mohla Sestra 2 vést a jak by se mohla napojit na příběh Lorraine, který vypráví první dva díly V zajetí démonů. Kruh by se tak uzavřel.” Co slíbil, to splnil. Film tedy nejen že ukáže, jak se Valak vrátil po své porážce v předchozím filmu a posune ho příběhově blíž vraždám v Amityvile odehrávajícím se o 25 let později. Navazuje i na příběh Frantíka a vysvětlí, za jakých okolností nakonec došlo k jeho vymýtání na jednom z archivních záběrů manželů Warrenových.

Jak Sestra 2 zapadá do širšího kontextu série jsme psali v našem přehledu filmů ze světa V zajetí démonů. Zasazuje ji do něj i nový film o filmu.

S již desátým přírůstkem do série není snadné přijít s novými nápady a originálními lekačkami, režisér Michael Chaves naštěstí ale má rád výzvy. “Pro dobrou lekačku musíte mít trpělivost a sebedůvěru,” vysvětluje. “Skvělý horor má své diváky rád a dává jim prostor dýchat. Je to něco jako stand-upová show, musíte se na podiu cítit jistě, komunikovat s publikem.

Největší výzvou při natáčení se pak ukázala být ta výtvarně nejzajímavější. “Díval jsem se na obrázky uliček z Francie 50. let a narazil na jeden od fotografa Reného Maltête,” vypráví. “Rád se svými fotografiemi zkoušel různé vizuální triky, a mně napadlo, že bych chtěl, aby Valak splýval s prostředím. Takhle mě napadlo natočit scénu s novinovým stánkem, kde se stránky časopisů otáčí tak dlouho, až společně složí takovou koláž Sestry. Netušili jsme ale, jak to udělat. Všechno jsme to museli natisknout a původně jsme stránky otáčeli pomocí praktických efektů. Mechanika se nám ale uprostřed nočního natáčení zničila, byli jsme zoufalí. Nakonec jsme si pomohli na počítači.”

Uvedení Sestry II znamená jediné, podzimní hororová sezona je tady. Premiéru má týden před detektivkou Přízraky  v BenátkáchSaw X dorazí o dva týdny později, a zkraje října se dočkáme dokonce nového Vymítače ďábla. Valak se tak kromě krucifixu sestry Irene musí vypořádat i s poctivou démonickou konkurencí. Fandové hororu ale rozhodně mohou mít radost. Je a bude na co koukat.

Na hororovou atmosféru se před návštěvou kina můžete připravit dvěma novými klipy z filmu, ve kterých se Irene nedobrovolně vydává Valakovi podruhé postavit a dětská hra se zvrhne v děsivé setkání s démonem. Sestra 2 vstupuje do kin 7. září.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Warner Bros., Vertical Entertainment © 2023