Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

Total Week #38/23 – Zdražování Netflixu, Rick a Morty ve filmu a trikařská krize

Máme za sebou první říjnový pracovní týden a Total Week z důvodu zasloužené dovolené tento týden vychází pouze v textové formě. Důsledky čerstvě ukončené stávky scenáristů se mezitím už začínají ozývat Hollywoodem. Streamingové platformy jako Netflix nebo HBO ze zásady odmítaly zveřejňovat svou sledovanost a scenáristům tak upíraly i pár drobných z podílů na zisku. To se teď mění a Netflix už náležitě plánuje zvýšení předplatného, aby náhodou nebyl o pár dolarů chudší. Trpělivost s vykořisťováním už nejspíš dochází i tvůrcům vizuálních efektů, kteří alespoň u Disneyho hodlají zakládat odbory. Scenáristé se naopak pomalu vracejí do práce a na obzoru se začínají rýsovat noví X-Meni nebo filmoví Rick a Morty.

Za Netflix si nejspíš opět připlatíme

Ve své neutichající honbě za většími výdělky filmová studia po dlouhé době narazila. Scenáristé a herci už dál nehodlali pracovat za hrst oříšků, zatímco si producenti mastili kapsy dalšími miliony. Alespoň scenáristům se tak minulý týden po měsících stávkování povedlo úspěšně vybojovat důstojnější platy, tantiémy a omezení vlivu umělé inteligence na psaní scénářů. Herci za své cíle ještě nadále bojují, Netflix už ale údajně připravuje první opatření, které ho udrží v zelených číslech. Cena předplatného se má opět zvedat.

Ve vedení streamingové služby se podle Wall Street Journalu čeká, až herci dají společně se studii dohromady únosné podmínky a stávka skončí. Pár měsíců nato chce pak Netflix nasadit vyšší ceny v USA a Kanadě a postupně je zvyšovat i všude jinde. O kolik více peněz budeme muset vysolit, to zatím nevíme. Praotec streamu si teprve nedávno zaklekl na sdílení hesel a s rostoucí konkurencí zavedl i levnější verzi předplatného s reklamami. V showbyznysu ale existuje pouze cesta nahoru, pokud tedy hrozí sebemenší úpadek zisků, ceny holt poletí nahoru.

Disneyho trikaři odhlasovali založení odboru

Další obrovskou skupinou hollywoodských pracovníků, která už léta živoří a dře prakticky celoročně dvanáctky, jsou trikaři. Na jejich práci je dnes absolutně závislá každá velkofilmová produkce, na rozdíl od scenáristů nebo herců se ale nemohou opřít o odbory. V branži digitálních efektů jsou tedy neplacené přesčasy, přepracování a nesplnitelné termíny denním chlebem.

Snahu otřesnou situaci změnit nedávno projevili pracovníci Marvel Studios, kteří si založení odboru odhlasovali. Teď se k nim ale přidávají i trikaři jejich domovského studia Disney. Hlasování bylo zcela jednomyslné a cílem je nyní podobně zastřešit co možná nejvíce dalších trikařů z jiných studií. Uvidíme, jestli se nám tu nerýsuje na obzoru další stávka.

Dočkáme se filmu s Rickem a Mortym?

Máme tu ale i něco z veselejšího soudku. Scenáristé se po dlouhých měsících stávky konečně vrací do práce a mohou i otevřeně mluvit o svých projektech. Tvůrce seriálu Rick a Morty, Dan Harmon, už stihl nastínit, že ještě před stávkou společně se studium Warner Bros. probíral možnost populární seriál převést i na velké plátna.

Geniální nihilista Rick a jeho řekněme jednodušší vnuk Morty už několik let platí za jedny z nejlepších televizních bavičů současnosti a už brzy odstartují svou sedmou řadu. Raději ale neříkat hop, dokud nepřeskočíš. Seriál totiž musí nejprve prokázat, že se obejde bez představitele obou hlavních rolí Justina Roilanda, který byl po obvinění z domácího násilí začátkem roku vyhozen. Nové hlasy ale nezní vůbec špatně, třeba se tedy Ricka a Mortyho v celovečerním formátu za pár let dočkáme.

Marvel se poohlíží po scenáristech pro nové X-Meny

S marvelovským komiksovým světem to navzdory lavině nových filmů i seriálů poslední dobou kvalitativně dost pokulhává. Ředitel Disney Bob Iger se ale nedávno dušoval, že studio brzy sundá nohu z plynu a o každý projekt bude bedlivě pečovat. Doufejme, že ho brzy nebudeme muset vzít za slovo.

Několik let po koupi studia Fox totiž Marvel začal shánět scenáristy, kteří na sebe vezmou úkol do jejich světa poprvé zakomponovat X-Meny. Ti mají za sebou téměř dvacetiletou filmovou historii, Marvel ale v budoucnu plánuje představit také zcela novou verzi slavného týmu mutantů. Zda to bude ještě před dalšími Avengers nebo X-Meny naopak potkáme až po zakončení aktuální „Multivesmírné ságy“, to teprve uvidíme. Je ale fajn vědět, že jsme zase o krok blíže.

Střihače Saw X málem zatkli za údajné mučení

Ještě před tržbami jedna vtipná kuriozita. Do kin minulý týden vyrazil desátý díl hororové série Saw proslulé brutalitou a nemilosrdností svého záporáka Johna Kramera. Společně s jeho pastmi samozřejmě přichází i spousta řevu, naříkání a skřeků a nikdo je nejspíš neslyšel víckrát než hlavní střihač Steve Forn. Tedy s výjimkou jeho sousedů. Ty totiž natolik vyděsily děsivé zvuky vycházející z vedlejšího domu, že urychleně zavolali policii a dušovali se, že chlap odvedle někoho mučí. Celé nedorozumění se ale naštěstí vysvětlilo a policie odcházela se smíchem.

Na co se chodilo

O Saw X si ještě popovídáme, titul pokladního krále minulého týdne ale absolutně bezkonkurenčně patří Tlapkové patrole ve velkofilmu. V Americe spolu oba filmy svedly relativně vyrovnaný boj, z něhož Patrola vyšla jen jako těsný vítěz. U nás ovšem soupeře převálcovala a nalákala do kin celkem 94 tisíc diváků. Tím se řadí mezi pětici nejlepších startů letošního roku a opět prokazuje, že animáky u nás prostě táhnou. Tentokrát se jednalo o ještě větší sázku na jistotu než u ledajaké pixarovky, Patrola je přeci jen už etablovanou značkou.

Tisícovka diváku dělí na druhé a třetí pozici tuzemské sci-fi Bod obnovy a právě nové Saw X. Český pokus o velkofilmovou hitparádu se oproti minulému víkendu propadl jen o 34 % na 15 000 diváků, původní návštěvnost ale nebyla tak velká, aby to znamenalo dobrou zprávu. Film si nevede vyloženě špatně, čím dál více to ale vypadá, že se z kin nezaplatí. Desátý dál série Saw si na poměry série vede relativně průměrně se 14 000 diváky, katastrofa se pak koná až na čtvrté příčce. Tady dole totiž odstartoval Stvořitel režiséra Garetha Edwardse, o kterého jednoduše nebyl zájem.

Trailer týdne

Aktuálně probíhající přehlídka Be2Can se snaží českým divákům přinést jako protipól blockbusterů také o poznání artovější snímky. Ve vybraných kinech tedy zrovna teď můžete chytit britský snímek Jak mít sex, se kterým režisérka a kameramanka Molly Manning Walker nedávno úspěšně debutovala na festivalu v Cannes. Trailer příliš sdílný není a divákům umožňuje jen nahlédnout pod pokličku plnou neonu, pařby a alkoholu. Pokud vás tedy momentálně velkofilmy unavují a máte zálusk na něco méně studiového, můžete se po filmu poohlédnout ve vybraných kinech. Plnohodnotná premiéra se totiž u nás pak chystá až na příští rok.

Na co se podívat

Co ale do kina ve vší parádě vstupuje už teď, jsou Peníze těch tupců. Tato komedie se inspirovala teprve dva roky starým skutečným příběhem, kdy se online komunita napříč Redditem, YouTubem a dalšími sítěmi rozhodla vytáhnout co nejvíce peněz z kapes Wall Streetu. Paul Dano si ve snímku střihl roli streamera Roaring Kitty, který za pomoci stovek online podporovatelů ukázal prostředníček vyšší třídě a jednou provždy změnil v očích Wall Street pohled na drobné investory, na nAěž se dříve dívalo přes prsty. Zpracováním není film sice nijak vzletný, pokud o všem o celé eskapádě nemáte povědomí, rozhodně stojí za vyzkoušení.

Petr Schön, Totalfilm.cz
foto/video: archiv, Falcon, CinemArt, Vertical Ent., Film Europe, Netflix © 2023

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast