Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ČEKÁME VE ČTVRTEK VEČER: TRAILER FILMU PAST OD M. NIGHT SHYAMALANA S JOSHEM HARTNETTEM

Světloplachost přináší příběh dětí schovaných před válkou v metru (trailer)

Film Světloplachost sleduje podoby dětství prostřednictvím dvou ukrajinských dětí, ukrývajících se s rodinami před bombardováním v metru zdevastovaného Charkova. Snímek získal cenu Europa Cinemas Label na festivalu v Benátkách.

Jedno chladné únorové ráno přijíždí dvanáctiletý Niki a jeho rodina na charkovskou stanici metra, aby se ukryli před děsivou válkou, která zuří v ulicích jejich města. Pro Nikiho rodinu se denní světlo stává synonymem smrtelného nebezpečí. Chlapec nesmí opustit prostory stanice, kde žije spolu se stovkami dalších lidí, pod neustálou září neonových světel. Niki se bezcílně toulá po opuštěných vagónech a nástupištích, a když potká Viku (11), otevře se před ním zcela nový svět. Děti se postupně sbližují a společně nacházejí odvahu opět pocítit na svých tvářích paprsky slunce.

Světloplachost (foto: CinemArt)

Porota, která filmu udělila v Benátkách cenu, vydala k svému rozhodnutí tento komentář: „Světloplachost je velmi originální a krásně odpozorovaný film, který se odehrává v podzemní stanici charkovského metra uprostřed války na Ukrajině. Není to ale žádný klišovitý válečný příběh. Sledujeme, jak se lidé – a zejména děti – učí vytvořit nový způsob života. Je zde naděje a radost z maličkostí – například z občasného luxusu pocítit slunce na tváři. Film je mimořádně dobře natočený, kameramansky vyniká.”

Ivan Ostrochovský a Pavol Pekarčík vznik filmu Světloplachost okomentovali slovy: „Když jsme na jaře 2022 přijeli s humanitární pomocí na Ukrajinu a usadili se ve stanici charkovského metra mezi lidmi, kteří se ukrývali před válkou, uvědomili jsme si, že pozornost světa se bude zaměřovat především na první linii. Snažili jsme se proto najít obrazy života běžných lidí, abychom je uchovali podle našich nejlepších schopností a ukázali chvíle skutečného lidství v době zničující hrůzy. Zároveň jsme se rozhodli kontrastovat život bez času a cíle, který byli nuceni žít Niki a jeho rodina, s mrazivými scénami odehrávajícími se na povrchu země, pomocí záběrů, natočených na Super 8mm film. Nasnímali jsme pozorování válkou zničené země, která se mohou zdát jako vzdálené představy traumatizovaného dítěte, téměř jako horečný sen z dávno minulých dob, ale společně s diváky si bolestně uvědomujeme, že toto je bohužel realita dnešní Ukrajiny.“

Film do kin uvede CinemArt 23. listopadu.

-red-
zdroj: P. Slavík
foto/video: © CinemArt 2023

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast