Total Week #42/23 – Fantastický Pascal, megapropadák Marvelu a rušení kojota Wildy

Internetový miláček si jde pro roli šéfa Fantastické čtyřky, Netflix chystá velkolepý historický biják, Warneři málem zrušili další dotočený projekt a Marvel si připsal svůj historický propadák. Přejeme hezký svátek a prodloužený víkend a pojďme si v rychlosti projet nejzajímavější novinky.

Kdo si zahraje Mr. Fantastica?

Oberyn Martell, Din Djarin, Joel Miller… a dost možná brzy i Reed Richards. Chillský rodák a miláček nerdů Pedro Pascal má údajně být velice blízko další geekovsky vděčné roli. Podle insiderů by šéf Fantastické čtyřky, Mr. Fantastic, by již měl být jeho; oficiálně ale studio zatím nic nepotvrdilo. Po jeho boku jako Invisible Woman by se pak měla objevit dříve diskutovaná Vanessa Kirby.

Zpráva přichází v době, kdy v Marvelu musí být hodně nervózní kvůli katastrofálním výsledkům týmovky Marvels, zvažují cestu ven ze šlamastyky s Kangem a Jonathanem Majorsem a údajně dlouhé noci bdí nad směřováním dalších projektů i jejich vyústění v pátých a šestých Avengers. Právě Fantastickou čtyřku spolu s X-Meny komentátoři skloňují jako největší naději MCU, která by mohla diváky k filmovým komiksům nalákat zpátky, obsazení marvelovské první rodiny je tedy hodně zásadním rozhodnutím, na kterém možná stojí a padá budoucnost celého universa.

Celému drbu o obsazení Pedra Pascala nahrává i fakt, že se objevil současně s informacemi o tom, že se oblíbený herec dost možná neobjeví v chystané čtvrté sérii Mandaloriana, který by se pro něj měl stát do budoucna už jen čistě dabérským kšeftem.

Denzel jako Hannibal

Ačkoli tržebně o sázky na jistotu určitě nejde, historické velkofilmy zažívají díky Ridley Scottovi milou renesanci. Po skvělém Posledním souboji nás již po víkendu čeká Napoleon a v druhém díle se má brzy vrátit Gladiátor. S oznámením vlastního projektu podobných rozměrů tento týden přispěchal i Netflix, který se nezaměří na nikoho menšího, než jednoho z největších vojevůdců historie.

O kartágského generála Hannibala a úskok, při kterém s armádou a slony přešel Alpy a Pyreneje, aby zaútočil na římské nepřátele ze směru, který nečekají, se Hollywood zajímá už roky. O hlavní roli se už dvě dekády zpátky zajímal Denzel Washington, a nyní se zdá, že si ji konečně brzy střihne. Režijně by film navíc měl zaštítit Antoine Fuqua, se kterým pracoval mimo jiné už na trilogii Equalizer. Snad nám tihle matadoři ve spolupráci s Netflixem doručí pořádně velkolepou pecku.

Warneři málem zrušili další projekt

Je tomu přes rok, co Warner Bros. Discovery ve snaze ušetřit pár dolarů zamkl do trezoru hotovou komiksovku Batgirl a animovaného Scooba. Odepsat si filmy z daní se studiu asi povedlo, úplně pozitivní PR vzhledem k dost alarmující neúctě vůči filmařům z celé situace ale nevytřískalo. Přesto se k podobnému kroku uchýlilo znovu. Tentokrát to odskákala looneytoonsovská komedie Coyote vs. Acme za 70 milionů dolarů s Johnem Cenou v hlavní roli, ve které se má kojot Wilda soudit kvůli neustálé nefunkčnosti produktů společnosti Acme, s nimiž se v groteskách snaží lapit ptáka Uličníka.

Projekt kombinující hraný film s kreslenými postavičkami měl zamířit po mnoha měsících práce mnoha lidí k ledu, na internetu se nicméně zvedla značná vlna nevole nejen mezi diváky, ale i herci, režiséry a dalšími kolegy z oboru. Následkem toho se studio rozhodlo nabídnout výsledek alespoň k odkoupení svým konkurentům, dost možná bychom ho tedy mohli místo na HBO Max vidět na konkurenční streamovací službě. Snad se tedy film upíchne a dostane mezi diváky, hlavně ale doufejme, že Warneři konečně pochopí, že rušit dotočené filmy je prasárna a že by si rozpočty mohli promýšlet dřív.


Trailer týdne

Už je to dlouho, co se Garfield objevil na velkém plátně, přičemž posledním pokusem byl film z roku 2004, který posléze dostal i pokračování. Režisérem nového dobrodružství postavičky, která se objevila poprvé na konci sedmdesátých let, je Mark Dindal, který se pokusí vnést do klasického příběhu o nevrlém kocourovi, který miluje lasagne, nesnáší pondělky a nechce doma pomáhat, i když má v hloubi duše lidi kolem sebe rád, svůj vlastní styl vyprávění. Uvidíme, zda bude natolik svěží a neokoukaný, že si ho diváci po desítkách let strávených s kocourem oblíbí.

Hlavní roli namluví Chris Pratt, který si tak po Mariovi připisuje dabing další ikonické postavičky, kterého by si fandové na první dobrou asi ale nevybrali. Kdo Garfielda namluví v česky dabované verzi, to zatím nevíme, bohužel to kvůli úmrtí už nemůže být Vladimír Čech, jehož hlas byl dlouhá léta v Česku se slavným kocourem spjatý.  Garfield ve filmu vstoupí do českých kin 23. května 2024.

Na co se chodilo

Komiksovce Marvels předpovídal tržební průšvih leckdo. Přesycení žánrem, kompromisy s kvalitou, herectví Brie Larson nebo samotná postava Captain Marvel, to všechno asi přispělo tomu, že holčičí týmovka si s 46 miliony dolarů za první víkend připsala nejhorší domácí start z celého MCU. Ano, horší než naprosto obskurní třetí díl Ant-Mana nebo i několik let starý Neuvěřitelný Hulk z dob počátků studia. Vždyť i ten konkurenční Flash si v Americe doběhl za první víkend pro lepší peníze. Po týdnu v kinech si Marvels připsaly pouhých 110 milionů dolarů, což je vzhledem k trojnásobnému rozpočtu bez výdajů na marketing výsledek naprosto alarmující. Film narazil i u nás, za víkend na něj dorazilo třicet tisíc diváků. To je sice výsledek, který by mu spousta projektů mohla závidět, zároveň je ale pětkrát horší, než v případě prvního dílu Captain Marvel před čtyřmi roky.

Na co se podívat

Když dojde na ždímání úspěšných filmových sérií, Hollywood se nikdy nezdráhá jít do extrémů a točit jedno pokračování za druhým. Když Suzanne Collins, autorka knižních Hunger Games, vydala v roce 2020 prequel, filmové studio Lionsgate po něm dychtivě skočilo a o pouhé tři roky později tak mohou diváci znovu vkročit do nemilosrdné hry na život a na smrt. Příběh nás zavádí do 10. ročníku Hladových her, 64 let před událostmi původní série. Tentokrát se děj zaměřuje na Coriolana Snowa, z nějž se – jak víme z původní série – stane autoritářský prezident. V Baladě o ptácích a hadech však o své místo na výsluní musí teprve bojovat.

Přestože Balada nepřináší žádný příběhový průlom či jedinečný filmový zážitek, jedná se o zdařilé rozšíření hladové filmové franšízy. Původní trilogie vynikala především svou schopností správně vygradovat příběh a dodat mu notnou dávku osudovosti. To novince sice schází, avšak dohání to skvělou výpravou a silným hereckým ansámblem. Po vzoru villain origin stories typu Joker, Cruella či Maleficent, dodává Balada světu Hunger Games další rozměr a otevírá tak dveře své krvelačné arény novým divákům.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: archiv, HBO, Falcon, CinemArt, Forum Film © 2023