Napoleon Ridleyho Scotta míří do kin, podívejte se do zákulisí bojových scén

Do kin už 22. listopadu zamíří jeden z nejočekávanějších titulů letošního podzimu. Historický spektákl Ridleyho Scotta Napoleon s tváří Joaquina Phoenixe napjatě očekávají fanoušci obou těchto filmových ikon. Film je kromě běžné distribuce součástí projektu Tady Vary. Více než 50 zapojených kin v jednu chvíli promítne tuto novinku divákům, kteří si chtějí film užít slavnostněji, než je v běžných kinech obvyklé. Podívejte se teď s námi do zákulisí filmových bitev.

Ohromující velkofilm v režii legendárního režiséra zachycuje Bonapartovu nemilosrdnou cestu k moci z pohledu jeho návykového, nestálého vztahu s jeho jedinou opravdovou láskou Josefínou, a poukazuje na jeho vizionářské vojenské a politické taktiky. To vše je kombinováno s jedněmi z nejdynamičtějších reálných bitev, jaké kdy byly na filmovém plátně představeny.

Napoleon se začal natáčet v únoru 2022 na mnoha místech po celé Velké Británii. “Díky 11 až 14 kamerám jsme Napoleona natočili za 62 dní. Taková normální bojová scéna, která by dřív mohla trvat třeba měsíc, mi zabere šest dní,” vysvětlil Scott novinářům přímo na place.

Phoenix přiznává, že o Napoleonovi toho předtím, než se na tomto projektu začal podílet, mnoho nevěděl a byl překvapen některými aspekty této postavy, které objevil. „Zjistil jsem, že je to mnohem složitější člověk, než jsem si původně představoval, zejména co se týče jeho vztahu s Josefínou,“ přiznává. „Připadal mi záhadný a takové záhady je vždy velice zajímavé zkoumat.“

Pro Scotta bylo opětovné setkání s Phoenixem poprvé od jejich vzájemné spolupráce na snímku Gladiátor nesmírným potěšením. „Je to jediný herec, se kterým si celé týdny před natáčením jen tak povídám a dohadujeme se u mě v pracovně o aspektech dané postavy. Ve finále máme oba ve všem naprosto jasno,“ říká Scott. „Má na mě dobrý vliv, protože mi nedovolí ani na vteřinu v ničem polevit, a já mám pro změnu dobrý vliv na něj, protože ho držím na uzdě. Fyzicky se pro tu roli ideálně hodí – některé rysy jeho obličeje se nápadně podobají těm Napoleonovým.“

Pro Joaquina Phoenixe to je první spolupráce s Ridleym Scottem po 23 letech, kdy si zahrál Commoda ve filmu Gladiátor. Za tuto roli byl nominován na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Phoenix je velmi uznávaným hercem, svého prvního Oscara za nejlepší mužský herecký výkon získal v roce 2020 za ztvárnění titulní role ve filmu Todda Phillipse Joker a nedávno dotočil pokračování, kde se k němu připojila Lady Gaga v roli Harley Quinn. Naposledy si Phoenix zahrál v absurdní černé komedii Ariho Astera On se bojí.

Císařovnu Josefínu hraje Vanessa Kirby. Ve filmu se dále objeví Ludivine Sagnier, Matthew Needham, Tahar Rahim, Phil Cornwell nebo Rupert Everett.

Vstupenky na předpremiéru v rámci Tady Vary si můžete pořídit zde.
Do českých kin film uvede 22. listopadu Falcon.

-red-
foto/video: © Falcon, Totalfilm Media 2023