Recenze: Přišla v noci… a s ní jedna z nejsvěžejších českých komedií

Vezměte gradující zmar a absurdní situační komiku a smíchejte ji s hororovou poetikou jak vystřiženou z žánrovek od A24. Dialogy chytře vypointujte. Zpoza kamery pohlídejte precizní komediální timing a v prokreslení vztahů postav spíš než na ukecanou popisnost spoléhejte na subtilno a nevyřčeno. Nezapomeňte na pořádnou porci správně dávkovaného trapna. Nakonec ve střižně už od úvodních titulků uhlídejte přesné tempo, díky kterému film svižně pádí kupředu, zároveň ale nechává scény a vtipy dýchat. Výsledkem je jedna z nejlepších českých komedií posledních let, která se před svou aktuální premiérou dočkala už spanilé jízdy po několika festivalech, kde ji publikum opakovaně odměňovalo neustávajícím smíchem i potleskem ve stoje.

Výsledek je o to obdivuhodnější, když uvážíte podmínky, za kterých vznikal. Jan Vejnar a Tomáš Pavlíček, scenáristická a režisérská dvojka kamarádů, dostala chuť spolu točit. Protože ale nechtěli absolvovat obvyklé zdlouhavé kolečko shánění financí a příprav, rozhodli se pracovat velmi rychle a levně. Scénář dopsali v létě na parkovišti u obchoďáku v Sedlčanech, namísto shánění lokací upíchli štáb v rodinných chatách a bytech a během loňského listopadu už padla první i poslední klapka.

Jakkoli je finální tvar divadelní, při sledování by vás ani nenapadlo, že tvůrci pracovali v o tolik polnějších, úspornějších a svižnějších podmínkách, než jakákoli jiná tuzemská produkce. Minimalistický soundtrack navíc dostal na starost DJ a skladatel Aid Kid, nad jehož prací jsme se rozplývali už u Arvéda, a ten trampoty s matinkou obohatil svěží a perfektně padnoucí hudební kulisou.

V nebývale vydařeném castingu pak do ústředních rolí mladého páru a saně, která jim jednoho neblahého večera vpadne do života, tvůrci logicky a vhodně obsadili neokoukané tváře. Byla to skvělá volba, protože sebelepší známí herci by chtě nechtě své postavy zastínili a ubrali výsledku kus jeho kouzla.

Film vypráví o mladém páru třicátníků, Jirkovi a Anetě. Je to normální dvojka, žijí v Praze v poděděném bytě, s proměnlivým nadšením se věnují své práci a s jistým napětím debatují o možnosti založit rodinu. Poměrně poklidná pěna dní ale rychle vezme za své, když dveře vprostřed noci rozrazí Jirkova matka s prosbou o azyl, prý že na jednu noc. U té ale samozřejmě nezůstane a energická diva si nicméně v strašidelném zhmotnění všech černých vtipů o tchýních postupně podmaňuje nejen společné prostory, ale i duševní klid jejich původních obyvatel.

Parádní přirozenost, bezprostřednost a uvěřitelná partnerská chemie Jiřího Rendla, Anette Nesvatbové je další ohromně silnou stránkou filmu.

Simona Peková v roli lehce karikaturní, nadmíru toxické titulní řemenbaby je pak při všem tom melodramatu, epičnosti a éteričnosti naprosto neuvěřitelná. Když ji sledujete, jak se zjeví ve dveřích, aby synovi s přítelkyní udělala ze života peklo, nevíte, jestli se máte smát, nebo brečet. Zvlášť, když se slzou v oku vzpomíná, kterak jako zájezdová diva bavila svým zpěvem celý autobus, medituje ve vaně, vypočítavě naříká, případně po pár deci kouzelně vypráví starou urban legendu o mrtvém psu v kufru. Jestli toho Českého lva nedostane, všichni členové Akademie si každopádně mohou být jisti, že jim to tahle nezapomenutelná dáma osobně přijde vysvětlit.

A mimochodem, pokud vám přišel povědomý invalidní pán v metru, pravděpodobně podobně jako oba režiséři často navštěvujete žižkovské kino Aero.

  • Režie
  • Scénář
  • Kamera
  • Hudba
  • Herci

Přišla v noci (2023)

Dva kamarádi filmaři sebrali pár herců, na koleni spíchli scénář a s malým štábem doma roztočili kamery. Děj a chování postav sice má pár děr a ne všem divákům sedne samotný závěr; uvolněný a zábavný výsledek téhle několikatýdenní práce se ale přesto určitě stane hojně reprízovanou kultovkou. Bravurně zahraná a přesně zrežírovaná komedie s prvky parodujícími home invasion horory totiž těží ze silných stránek obou režisérů a ve své svěžesti strká do kapsy značnou část tuzemské žánrové produkce.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Artcam © 2023 

Přišla v noci
Komedie / Drama / Horor
Česko, 2023, 85 min
Premiéra: 9.11.2023 Artcam Films
Režie: Jan Vejnar, Tomáš Pavlíček
Scénář: Jan Vejnar, Tomáš Pavlíček
Kamera: Šimon Dvořáček
Hudba: Aid Kid
Hrají: Simona Peková, Annette Nesvadbová, Jiří Rendl, Vladimír Kratina, Judit Pecháček, Denisa Barešová, Michal Kern
Produkce: Pavel Vácha, Eva Pavlíčková
Střih: Jakub Vansa
Zvuk: Michaela Patríková
Scénografie: Zuzana Mazáčová