Recenze: Nina a ježkovo tajemství je detektivní večerníček na druhou

Desetiletá Nina si žije život jako v idylce. Bydlí s maminkou a tatínkem na předměstí, ráda dovádí v lesích se svým nejlepším kamarádem Mehdim a každý večer se těší do postele, kde na ni před spaním čeká tatínkova pohádka o ježkovi. Jednoho večera ale nemůže tatínek najít slov. Šéfa továrny, ve které pracoval, zatkla policie kvůli krádeži a továrna kvůli tomu ve velkém propouští. Nina ale nehodlá jen nečinně přihlížet a nechat tatínka trápit se. Peníze, které tatínkův šéf ukradl, jsou totiž stále schované za zdmi továrny a policie je ne a ne objevit. Společně s Mehdim tedy začne Nina spřádat plán, jak se do opuštěné továrny nepozorovaně dostat a peníze najít, aby byl tatínek zase jako dřív.

Už ze základní premisy je nad slunce jasné, že Nina a ježkovo tajemství rozhodně nebudou snímkem pro dospělé nebo pro celou rodinu. Drobný francouzský filmeček je evidentně určen především dětem do deseti let, které jsou zvyklé hlavně na kratší animáky a kouzlo filmového plátna teprve objevují. Děje je ve více než hodinovém snímku, pravda, pomálu. Ale těžko určit, zda to není pro menší děti naopak vhodnější. Větší rozmanitost v lehce detektivním žánru by byla možná spíš na škodu.

Svou jednoduchou a dětsky přímočarou zápletkou, střídmou 2D animací a omezeným okruhem postaviček mnohdy Nina a ježkovo tajemství připomíná díl jednoho z našich klasických večerníčků, který se rozprostírá na ploše sedmdesáti minut. Pro dětského diváka tak jde o ideální vstup do světa filmu, jakkoli pro dospělého jde o úsměvnou záležitost.

Co Nina a ježkovo tajemství s večerníčky naopak příliš nesdílí je přesah, či spíše jeho absence. Jedním z hlavních důvodů, proč večerníčky učarovaly již několika generacím, není pouze jejich roztomilost, ale mnohdy také jednoduchá a povzbudivá morální ponaučení, která plynou z každé dobré pohádky. Z krátkého příběhu téhle dětské detektivky neplyne pro malé diváky žádná jednoznačná pointa a mnohdy by se mohl leckterý rodič i zamyslet, zda postavy ve filmu dávají malým ratolestem ten nejlepší příklad.

Klasická 2D animace má samozřejmě ve své jednoduchosti spoustu šarmu a u podobných pohádek je důraz většinou kladen na roztomilost a jednoduchost. Lidské postavy v Nině a ježkově tajemství silně výraznou stylizaci rozhodně nezapřou; ta o něco více ale přeci jen sluší spíš zvířátkům, která se animátorům vyvedla ještě lépe.

  • Režie
  • Scénář
  • Animace
  • Hudba
  • Dabing

Nina a ježkovo tajemství (2023)

Nová francouzská pohádka cílí na co možná nejmladší publikum a vůbec se tím netají. Příběh nemá příliš čím překvapit, animace spoléhá na jednoduchost a mnohdy se může zdát, jako byste sledovali tři díly večerníčku v jednom. Nakolik si celovečerní zpracování zasloužilo zrovna tento scénář, je na debatu; jako večerní kino jednohubka s dětmi ale Nina a ježkovo tajemství poslouží dobře.

Petr Schön, Totalfilm.cz
foto: © AČFK 2023 

Nina a ježkovo tajemství | Nina et le secret du hérisson
Animovaný / Rodinný
Francie, 2023, 77 min
Režie: Jean-Loup Felicioli, Alain Gagnol
Scénář: Alain Gagnol
Hrají: Guillaume Canet, Audrey Tautou, Loan Longchamp, Patrick Ridremont, Saabo Balde, Hugues Boucher
Produkce: Pierre Urbain, Jérôme Duc-Maugé