Začíná festival 3Kino, již podesáté představí film očima střední Evropy

Již dnes v Praze začíná soutěžní část 10. ročníku středoevropského festivalu 3Kino FilmFest. V porotě letos zasedá legendární polský režisér Krzysztof Zanussi: „Středoevropskou kinematografii sleduji již desítky let, a proto se na 3Kino FilmFest moc těším. Je to vlastně unikátní příležitost vidět všechny novinky na jednom místě,“ okomentoval svou účast na pravidelné přehlídce, která se orientuje především na tvorbu zemí Visegrádu. Spolu s ním v porotě usedla slovenská herečka Judit Bárdos Pecháček a režisér Michal Dočekal.

Do soutěže bylo nominováno více než 20 snímků z Polska, Slovenska, Maďarska a Česka. „Mám radost, že se nám letos podařilo do soutěže získat žhavé novinky napříč filmovými žánry. Diváci tak budou mít jedinečnou možnost poprvé vidět nejen cenami ověnčené filmy, ale i to nejzajímavější, co se letos ve střední Evropě natočilo” říká organizátor festivalu Vavřinec Menšl.

Jubilejní 10. ročník otevře film JAGNA čerstvě nominovaný na Oskara. Jedná se o novinku režisérského dua Doroty Kobiely Welchman a Hugha Welchmana. Film je vytvořen jedinečnou technikou animované malby. Po světové premiéře v Torontu se distribuční premiéra filmu odehraje v rámci slavnostního zahájení 3Kino FilmFestu 6. listopadu ve velkém kinosále Městské knihovny na Mariánském náměstí. Hosty budou režisér Hugh Welchman, hlavní animátor Piotr Dominiak a herec Cezary Łukaszewicz.

3Kino je vzhledem ke svému zaměření i ideální příležitostí k dokoukání nejvýraznějších tuzemských novinek. Letos je to třeba historické drama Bratři, thriller Němá tajemství, výrazná žánrovka Úsvit nebo třeba originální debut Brutální vedro.

V rámci doprovodného programu organizátoři 3Kino FilmFestu upozorňují na dokument Zhroucený sen, který natočil režisér Tomasz Magierski. Film vychází z knižně vydaného deníku polské židovky Renii Spiegel, kterou krátce po jejích osmnáctých narozeninách v létě roku 1942 zavraždili nacisté. Film o polské Anně Frankové není příliš známý a bude uveden s ohledem na aktuální válečné běsy. Film uvede ambasadorka 3Kino FilmFestu, významná česká šansoniérka s polskými kořeny, Renata Drössler, která se zároveň ujme čtení úryvků z deníku Renii Spiegel.

Označte si data 6. – 11. listopadu ve svém kalendáři a připravte se na týden plný jedinečných zážitků, emocí, inspirace a objevování nových uměleckých perel. 3Kino FilmFest 2023 to jsou oči střední Evropy,“ doplňuje Vavřinec Menšl.

Kompletní program a více informací najdete na www.3kino.cz

-red-
zdroj: Josef Pojsl
foto/video: 3Kino FilmFest, Donart, Bohemia MP © 2023