Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

NEUNIKL VÁM TRAILER NA HOROR NOSFERATU?, ANIMOVANOU PYŠNOU PRINCEZNU? NEBO BALERÍNU ZE SVĚTA JOHNA WICKA? ČI MARVELOVSKÉ THUNDERBOLTS*?

Téma: Jak se komiksový vodník Aquaman dopracoval k megalomanské filmové sérii

Po více než dvaceti letech komiksovek se dnes už jen málokdo pozastaví nad chlápkem, který bydlí pod mořskou hladinou a dovede mluvit s rybkami. Vedle všech těch oživlých stromů a mluvících mývalů je Aquaman ještě celkem normální záležitost. Obsaďte navíc do hlavní role namakaného Jasona Momou, vrazte mu do ruky trojzubec a postava bude pro smích jen málokomu. Ještě než se adaptace obrázkových knih staly nedílnou součástí programů kin, platil přitom král Atlantidy za dost možná největšího otloukánka celého DC světa. Jak to tedy dotáhl až ke svému druhému filmu, Aquaman a ztracené království, který uvidíme před Vánoci?

Stejně jako mnohem profláklejší kolegové Batman nebo Superman se Arthur Curry neboli Aquaman poprvé objevil na stránkách komiksů už v první polovině 20. století. Když se pak vydavatelství DC rozhodlo začátkem šedesátých let své hrdiny sloučit do jednoho týmu pod záštitou Ligy spravedlnosti, byl Aquaman u toho. Proč měl tedy v 70. letech na rozdíl od ostatních bojovníků se zločinem takový problém se uchytit?

Zatímco komiksy se pomalu přeorientovávaly na malinko vážnější notu, na televizní scénu vstoupil seriál Super Friends. Tato animovaná dětská hříčka se pokoušela příběhy DC adaptovat do televizního formátu a diváci si ji zamilovali. Vůbec poprvé tak dostala postavu Aquamana k širšímu publiku než jen ke komiksovým čtenářům. Zrovna lichotivý první dojem to ale nebyl. Zatímco ostatní hrdinové směle zachraňovali svět a bojovali se superpadouchy, blonďatý vodník v pozadí soupeřil s mluvícími mušlemi, osedlával si mořské koníky nebo brázdil hladinu moře na létajících rybách.

Ne že by se snad do bitev o záchranu světa nezapojoval. Jakmile ale jednou spatříte zeleno-oranžového mužíčka surfujícího na rybích zádech, je těžké brát ho úplně vážně. Komiksoví tvůrci se přitom snažili. V devadesátých letech protáhli Aquamana jednou tragédií za druhou, připravili ho o ruku a daleko více se opřeli do jeho povinností coby krále Atlantidy. Na reparát ale v tu chvíli bylo brzy i pozdě. Legrační verze Aquamana utkvěla v hlavě příliš mnoha lidem, kteří se později sami propracovali do showbyznysu, a vděčné parodie pokračovaly vesele dál.

Líný a připitý Aquaman se sem tam mihnul například na televizní obrazovce v pozadí Griffinových. Jako terč vtipů Aquamana hojně využívali také nerdi v Teorii velkého třesku nebo Seth Green ve svém pořadu Robot Chicken, kde ostatní hrdinové například s chutí hodovali na jeho podmořských přátelích. Zdaleka nejtvrdší parodii na podmořského hrdinu ale jednoznačně představilo Městečko South Park, jehož tvůrci Trey Parker a Matt Stone se nijak nekrotili. Jejich verze Aquamana se honosila jménem Sea-Man, v angličtině lehce zaměnitelné s výrazem pro semeno. Jako parťák mu pak sloužil pták Swallow, česky Vlaštovka, ale taky Polkni.

Dnes už podmořského superhrdinu brát vážně naštěstí lze. Pomohlo tomu nejen velkofilmové dobrodružství po boku Ligy spravedlnosti, ale hlavně i samostatný film, kterému se jako jedinému modernímu snímku ze stáje DC povedlo pokořit v kinech miliardu dolarů. Do kin navíc právě míří pokračování. Konec dobrý, všechno dobré, chtělo by se říct.

Jak se ale povedlo hrdinovu katastrofální reputaci otočit? Nakonec až překvapivě snadno. Klíč se schovával v charismatickém Jasonu Momoovi a v režisérovi Jamesi Wanovi. Ti nechali stranou jakýkoliv stud za hrdinovu potrhlejší stránku, naopak ji naplno přijali. Naservírovali k ní ale megalomanské měřítko a bombastickou akci.

Druhý díl se natáčel v druhé polovině roku 2021 v Malibu, Anglii a na Havaji. Po úspěchu jedničky se čekalo, že se Arthur Curry vrátí mnohem dříve než po pěti letech; druhý Aquaman si ale prošel produkčním peklem, ze kterého by se stresem sesypal nejeden superhrdina. Film byl několikrát přetáčen a přestříhán po reakcích testovacího publika, jedna z hlavních hvězd Amber Heard se dostala na pranýř médií i veřejnosti během soudního fiaska s exmanželem Johnnym Deppem, studia Warner Bros. i jejich odnož DC si mezitím prošla restrukturalizací a změnou vedení, a nakonec propagaci zněmožnila stávka v Hollywoodu.

Loučení se světem, který před lety nastartoval Zack Snyder, může po příběhové stránce skalním fanouškům DC připomenout animák Justice League: Throne of Atlantis. Krátce po událostech Ligy spravedlnosti se ve filmu Arthur má snažit přijmout svou odpovědnost vůči Atlantidě i suchozemcům. Stává se ochráncem oceánů, záhy ale jeho nevlastní bratr Orm znovu rozdmýchá konflikt s povrchem. Do toho všeho se navíc na scénu vrací i obrněný padouch Black Manta, který se Arthurovi hodlá pomstít za smrt svého otce v úvodu jedničky.

James Wan si na diváky připravil další přepálené epické dobrodružství, jehož megalomanským měřítkem si tvůrci zjevně vytyčili ambici přijít s podvodními Star Wars či Pánem prstenů. Vzledem k probíhajícímu restartu filmového DCEU na DCU a všem zákulisním trablům by asi bylo lehce naivní čekat komiksovou revoluci, můžeme ale doufat v zábavný, přepálený biják, který se nestydí za svou excentričnost, hrdinovu úsměvnou historii a nenáročnou premisu.  Jestli se tvůrcům i letos povede přivést na svět další hitovku, díky čemuž by se filmové DC před svým restartem rozloučilo s plnou parádou, to se uvidí 21. prosince, kdy Aquaman a ztracené království vstoupí do našich kin.

Petr Schön a redakce, Totalfilm.cz
foto/video: DC, Warner Bros. Discovery, Vertical Entertainment © 2023

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast