Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

Nejlepší zahraniční filmy roku 2023 podle Totalfilmu (výběr redakce)

Když už jsme se konečně zbavili covidu, přišly hollywoodské stávky, které továrnu na sny na několik dlouhých měsíců zcela ochromily. Následky pocítíme naplno až příští a přespříští rok, už letošek ale ukázal trend, kdy v mnoha kvalitativních i tržebních ohledech evropská či asijská kinematografie ukazovala Americe záda. Jak ukazují výsledky nejen komiksových filmů, diváci jsou čím dál hladovějších po originálních příbězích a silných autorských vizích, spíš než po nekonečné záplavě digitálních spin-offů a sequelů. Tradičně připomínáme, že do našich výběrů zařazujeme pouze celovečerní filmy, které se letos dočkaly uvedení v tuzemských kinech. Žebříčky vám přinášíme v textové podobě, jako video i jako podcast; přejeme tedy hezké čtení, koukání i poslouchání.

25. Tři mušketýři: D’Artagnan | Milady

Skvělé herecké obsazení, mocenské intriky, romance, vtip, špinavý realismus a pořádná dávka šermířské akce, to je dvoudílná adaptace francouzské literární klasiky. Obě tahle dobrodružství dorazila v rozestupu několika měsíců a obě nás ohromila svou filmařsky staromilskou poctivostí. Náš rozhovor s Evou Green si můžete pustit tady.

24. Karaoke Blues

Karaoke Blues finského režiséra Aki Kaurismäkiho, je jedinečnou ukázkou filmařského nadání a řemeslné preciznosti. Na prostoru pouhých 81 minut vykresluje milostný příběh dvou outsiderů, kterému nic nechybí, a v kterém nic nepřebývá. Pokud se do něj ponoříte a necháte se unášet režisérovým pozvolným tempem, odmění se vám promyšleným a mnohavrstevnatým dílem, které je navíc natočené s nevídanou precizností a filmařským umem.

23. Blízko

První část filmu z nich empaticky nahlíží na vztah dvou chlapců a delikátně zachycuje jeho romantické podtóny. Druhá část pak mapuje jejich nečekaně srdcervoucí odloučení. Blízko je bolestným připomenutím toho, že bychom neměli brát své nejbližší jako samozřejmost, které na příkladu dvou životů vypráví skrznaskrz smutný příběh o přijetí a odmítnutí. Jde o vizuálně krásnou podívanou, která ale zanechává tíživou stopu.

22. Wonka

Čokoládový prequel pod taktovkou režiséra Paula Kinga nabízí zážitek opravdu pro všechny smysly a dokáže být tak sladký, až z toho bolí zuby. Navzdory pozlátku složenému z působivého barevného vizuálu a chytlavých písniček jeho největší síla tkví v rozličných postavách, které diváka chytnou za srdce. Pro svou kýčovitost, dobrosrdečnou naivitu a humor zacházející až do společenské satiry se dost možná stane nadčasovou klasikou.

21. Celý život

Film o muži, který je tak trochu rakouským Forrestem Gumpem ve způsobu, jak je jeho životní příběh zrcadlem dějin 20. století, nám v kulisách drsné, ale překrásné alpské přírody připomíná, na čem skutečně záleží. Film totiž ve skvěle natočeném podání diváka nutí k úvahám o tom, jak bychom se chtěli ohlédnout za svým životem, až přijde čas.

20. Mission: Impossible – Odplata

Nové skopičiny Ethana Hunta nejsou bez much a ve srovnání se žánrově dokonalými třemi filmy, které jí v sérii předcházely, se po zhlédnutí může dostavit i mírné zklamání. Tahle série má nicméně laťku posazenou tak vysoko, že není žádná ostuda ji nepřeskočit. Zápletka točící se okolo zlotřilé AI tedy sice není příliš přesvědčivá a rozjezd je tentokrát nečekaně pomalý; stále ale jde o parádní blockbusterovou zábavu s vyšperkovanými akčními scénami, jejichž poctivost bere dech.

 19. Anatomie pádu

Vítězný film z Cannes vypráví o páru spisovatelů, který žije v odlehlé chatě vysoko v Alpách. Jednoho dne je ale on nalezen pod oknem ve sněhu mrtvý. Následuje rafinovaná hra s žánrem detektivky a soudních procedurálek. Exceluje v postupném odhalování informací, nejednoznačností nad vynášením finálních soudů a způsobem, jakým odhaluje okolnosti titulního pádu i znepokojivé detaily ústředního vztahu.

18. Sestry z kouřové sauny

Skupina žen ve středním věku se schází v příšeří kouřové sauny a v naprosté nahotě spolu sdílí své radosti, smutky a traumata. Pocit intimity a naprostého obnažení těla i duše jen podtrhuje kamera, která své protagonistky ohledává skutečně zblízka. Výsledkem je nebývale intenzivní zážitek, který je od začátku do konce nabitý silnými emocemi.

17. Jagna

Animované drama na sebe strhává pozornost především úchvatným vizuálem vycházejícím z olejomalby. Neveselý příběh krásné Jagny, která se snaží žít naplno v tomu nepřející, přísně tradicionalistické polské společnosti, je ale působivý zrovna tak.

16. Aftersun

Jak meditativních devadesát minutek filmu vyprávějícího o jedné dovolené příjemně plyne, přináší jeden z nejhezčích a nejplnokrevnějších filmových vztahů táty s dcerou a zasluněné obrazy z dětství… a na pozadí toho všeho sice ohledává témata deprese, strachu stárnout a bolesti při vzpomínkách na naše milované. Dělá to ale nesmírně efektivně a něžně. A taky jednou provždy změní to, jak vnímáte Under Pressure od Queenů.

15. Creed 3

Jestli první dva díly byly o předání Rockyho pochodně, v tom třetím s ní již Creed sebevědomě stojí na vlastních nohách a uhání vpřed. Michael B. Jordan se v hlavní herecké i režijní roli pevně chopil osvědčené formule nastavené předchozími filmy, a i na podeváté s ní dovede diváka chytit, nepustit a donutit hrdinům fandit.

14. Suzume

Příběh o dospívání, dobrodružné fantasy, road-movie, romantika, doják. To všechno je Suzume. Osobní příběh protkaný velkými poselstvími zaujme nejen perfektně zpracovanými lokacemi, ale i divokým příběhem plným dobrodružství. A taky roztomilou židličkou a roztomilým kocourem. Díky tomu osloví i diváky, kteří s výrazně stylizovanými kreslouny mnoho zkušeností nemají.

13. Minulé životy

Jsou čtyři ráno a v newyorském baru vysedává Žid a dva Korejci. Co by mohlo znít jako začátek přiblbého vtipu je začátkem pravdivé a dojemné filmové romance, která se odehrává napříč roky i kontinenty. Málokterý film dovede říct tolik o lidech, lásce a osudu víc než Minulé životy. Dělá to přitom bez velkých gest, naprosto obyčejně, srozumitelně, lehce a nenásilně.

12. Tár

Snímek o zneužívání moci v čele s monumentálním výkonem Cate Blanchett nabízí skvěle vypointovaný i znepokojivý komentář ke kauzám nejen sexuálního zneužívání. Jako problematická dirigentka je herečka natolik grandiózní, že se již teď může její výkon směle řadit mezi ty nejlepší (nejen) tohoto století. V téhle filmové symfonii není jediný falešný tón.

11. Air: Zrození legendy

Zábavně uvolněné drama o spolupráci Niku s Michaelem Jordanem, která vstoupila do dějin sportu a marketingu, zaujme i ty diváky, kterým je sport i marketing úplně jedno. Během těch dvou hodinek totiž scenárista a režisér Ben Affleck nachází stále nové svěží způsoby, jak proměnit obchodní jednání ve filmovou zábavu a odvyprávět zároveň univerzální příběh o tom, že porušovat pravidla se občas vyplatí.

10. Spider-Man: Napříč paralelními světy

Druhá animovaná jízda mnohovesmírem pořádně dupla na plyn. Je delší, větší, akčnější, za1motanější. Nakolik se všechny aspekty příběhu podařilo vybalancovat ve scénáři, o tom by se dalo debatovat. I když se sem tam objeví zdlouhavější scéna, Spider-Man: Napříč paralelními světy přesto nikdy nezapomíná v prvé řadě vyprávět emotivní příběh hlavní postavy, a vyprávět ho co možná nejpodmanivějším vizuálním způsobem.

9. Vocasy na tripu

Geniální trailer nelhal, Vocasy na tripu jsou parádní a vulgární psina. Hřejivých rodinných filmů s mluvícími psy jsme se dočkali už několikrát. Producenti Phil Lord a Christopher Miller ověřený koncept ale pojali jako vždy po svém. Na korektnost vám se*e pes. Výsledkem je jednoduchá blbina, funkční road-movie o chlupatých kámoších a sprostá jízda, jejíž jedinou ambicí je vás pobavit. Co chtít v tomhle žánru víc?

8. Mluv se mnou

Hororová lahůdka od dvojice australských YouTuberů stála pár dolarů, veškerou letošní žánrovou konkurenci ale strká do kapsy. Hrátky s mumifikovanou rukou, která umí vyvolávat duše zemřelých, uhranou svou atmosférou, výtvarným pojetím i otevřeností k interpretacím.

7. Velryba

Hutné drama o dvousetkilovém muži snažícím se usmířit s dcerou předtím, než se přecpe k smrti, je jedním z civilnějších filmů Darrena Aronofskeho. Velkou část diváků poctivě dojme, někteří jeho hru o emoce nepřijmou. Film se ale zapíše především jako herecký koncert Brendana Frasera, jehož skutečný příběh a comeback drží Velrybu nad vodou.

6. Godzilla Minus One

Když se v omezené distribuci nečekaně objevil nejnovější japonský film o přerostlém ještěrovi, všichni jsme sbírali brady ze země. Hollywood se z příběhu, ve kterém je Godzilla sakra efektní metaforou pro japonská poválečná traumata, vyhoření a ztrátu hodnot i iluzí, totiž má sakra co učit.

5. Dungeons and Dragons: Čest zlodějů

Kdo by byl řekl, že se z adaptace společenské hry stane nejzábavnější fantasy od… Kdy jsme vlastně nějakou naposledy v kinech dostali? Filmové Dungeons and Dragons je poctivé, nápadité dobrodružství a vtipná fantasy týmovka, která udělá radost každému, kdo hledá oddychovou zábavu ze staré školy.

4. Zabijáci rozkvetlého měsíce

Martin Scorsese dostal volnost natočit monstrózní, více než tříhodinový neo-western mapující jedno z nejošemetnějších období Spojených států amerických… a za režijní stoličkou si nejspíš vychutnal každou vteřinu. Hvězdný herecký ansámbl má plno prostoru se vyřádit i hrát proti očekávání, minuty ubíhají pozvolným, téměř až hypnotickým tempem a na podlaze střižny nejspíš nezůstal ani jediný nepoužitý záběr. Výsledek je hutným zážitkem plným poctivé filmařiny, ale také tvrdým oříškem, na kterém si někteří diváci možná vylámou zuby.

3. Víly z Inisherinu

Novinka scenáristy a režiséra Martina McDonagha je zatím jeho nejvyspělejším filmem. Tato dramedie sice perfektně zachycuje krásu přírody irských ostrovů, ve svém jádru je však temnější než pivo Guinness. Od vynikajícího scénáře, přes prvotřídní herecké výkony celého ansámblu, až po skvostné svetrové úplety Colina Farrella se jedná o pětihvězdičkovou záležitost.

2. Babylon

Po Whiplashi, La La Landu a Prvním člověku se režisér Damien Chazelle vrátil s další oslavou světa jazzu a filmu. Pro řadu diváků bude tahle tříhodinová plejáda historek z Hollywoodu 20. let ubíjející, její energie a dílčí kvality ale nemají konkurenci. Divoké záběrování i střihy jsou dechberoucí, herecké výkony perfektní, šmrncovní jazzový soundtrack se řadí mezi nejlepší filmovou hudbu posledních let.

1. Oppenheimer

S novinkami Christophera Nolana jsou vždy spojená očekávání vyšponovaná k prasknutí. Příběh Roberta Oppenheimera je v rámci jeho portfolia o to zajímavější, že se jedná o jeho první biopic, že v jeho titulcích najdeme celou řadu jak o život hrajících jmen, a jak aktuálních a těžkých témat se dotýká. Pokud se na režisérovu vlnu naladíte, čeká vás nejen formálně mistrný životopis a burácivý zážitek ze špičkového audiovizuálu, ale taky emocionálně intenzivní studie o vině a strachu a děsivé svědectví o sebedestruktivních tendencích lidstva.

-red-
foto/video: Falcon, CinemArt, Vertical Ent., Aerofilms, Artcam, Bioscop, Bontonfilm, Piece of Magic Entertainment, Vertigo International © 2023

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast