Adikts: Adam Sedlák natočil seriál o drogových experimentech, celý je na iVysílání

Šestidílný seriál Adama Sedláka ADIKTS byl právě uveden na iVysílání ČT. Na konci ledna se pak objeví i v televizi. Sedlák se po úspěchu svých předchozích celovečerních filmů Domestik a Banger. pustil do seriálu zaměřeného na závislosti a konzumaci drog mezi mladými. Sérii půlhodinových epizod uvádí iVysílání ode dneška o od 24. ledna se seriál objeví také na obrazovkách ČT1. V hlavních rolích se kromě nastupující generace herců představí Jan Hájek, Lenka Dusilová, Barbora Bočková nebo Jana Kolesárová.

Max, Mell, Ema, Robin a Soňa jsou studenti adiktologie, kteří se v rámci svého studia (a taky tak trochu svých problémů) rozhodnout pro experiment s drogami, které by každému z nich na chvíli pomohly vyřešit ten který problém. Jak však brzy zjistí, účinek drog se po požití stane permanentním…

Postava Soni má například problémy s bulimií a sebepoškozováním. „Většinu své energie dává do toho, aby nikdo nepoznal, že ji něco trápí. Když pak vyzkouší pervitin, začne jí růst sebevědomí, má pocit euforie, neohroženosti, ale účinek drogy jí zůstane napořád a je tak pořád vykroucená a najetá. Je to jenom zkratka, člověk nevyřeší své problémy tím, že si něco vezme,“ vysvětlila představitelka studentky Soni Martina Jindrová, kterou diváci mohou znát například ze seriálu Odznak Vysočina a letos se objeví například ve filmech Sbormistr či Manželé Stodolovi.

„Moje postava Maxe a je vlastně neustále na drogách, což souvisí s jeho problémem, kterým jsou potlačované emoce a špatná rodinná situace. Vlastně si myslí, že jeho životní styl je jeho přednost. Zajímavě to tak poukazuje na zrychlenost dnešní doby a to, jak je důležité mluvit o svých problémech,“ svěřil se představitel jednoho ze studentů Petr Uhlík.

ADIKTS – Adam Sedlák na place (foto: O. Horák)

Režisér Adam Sedlák se po svém filmu BANGER. pokusil znovu vstoupit do vod závislostí, tentokrát však s určitým preventivním přesahem. „Snažili jsme se to pojmout odlehčeně, jako fikci, seriál o superhrdinských schopnostech získaných drogami. Má to bavit, ale zároveň mladým lidem ukázat, že drogy jsou opravdu jen zkratky a jejich užívání může přinést velké problémy,“ vysvětlil režisér, který zaujal už v roce 2016 svou seriálovou prvotinou Semestr.

V hlavních rolích seriálu Adikts se kromě Martiny Jandové a Petra Uhlíka představí také Luciana Tomášová, Kristýna Jedličková a Tadeáš Moravec. Ve vedlejších rolích se objeví jako pedagogové studentů Jan Hájek nebo herecky debutující zpěvačka Lenka Dusilová. Moje postava profesorky se opravdu zarputile snaží pomoci závislým lidem, má to jako poslání, pomáhat a měnit svět k lepšímu. Ví, že některé drogy pod oborným dohledem mohou člověku i pomoci, zároveň si ale uvědomuje nebezpečnost současné situace a bojuje proti nadužívání a zneužívání,“ vysvětlila zpěvačka s tím, že sama prošla v minulosti obdobím experimentování a proto dnes ví, že věci jdou vyřešit s čistou hlavou.

-red-
zdroj: G. Vágner
foto/video: © Česká televize 2024