Jak se točí mimozemšťan, pád letadla nebo potápění k pokladu? Podcast s Rudolfem Havlíkem

Rudolf Havlík, vášnivý cestovatel i divák a vystudovaný grafik, je jedním z nejčilejších režisérů u nás, který běžně točí i dva filmy ročně. Rád do nich přitom svou lásku k poznávání nejrůznějších koutů planety i filmům všeho druhu promítá v podobě exotických lokací a svou oblíbenou komedii mísí s žánry, kterých se tuzemští producenti obvykle spíš bojí – jako je kontemplativní procházka Islandem v Minutě věčnosti, jeho nedávný dobrodružný survival Ostrov nebo nová sci-fi komedie Franta mimozemšťan, ve které ufo místo do Texasu havaruje někam kousek od Brna.

Jak se podobné žánrové experimenty dávají dohromady? Nejsou jeho projekty nejsou vlastně záminkou k jakýmsi filmařským dovoleným? Kde leží hranice možností digitálních triků v našem prostředí? A jak se romcomový hitmaker staví k současné divácké únavě českými romcomy? Rozpovídali jsme se i o chystaném podmořském dobrodružství Poklad, za kterým se Havlík se štábem a technikou dokonce potápěl ve vodách nedaleko Thajska.

Havlíkova aktuálně uváděná novinka Franta mimozemšťan vypráví o malé moravské vesnici, jejíž poklidný život rozbouří podivné úkazy. Jako by se na poli za obcí odehrálo něco tajemného. Místní amatérský astronom Blažej (Filip Březina) je přesvědčen, že návštěva z kosmu je tady. Jen mu to nikdo nevěří.

„Franta mimozemšťan je po Ostrovu víc komediální, vlastně hodně komediální, celý film je postavený na humoru. Baví mě dělat tenhle žánr a baví mě vytvářet humorné situace a správně je pointovat. Tady tím, že je to trochu mimozemské, jsem si mohl dovolit dělat to, co jsem chtěl a jak jsem chtěl, protože jde do jisté míry o fantazii. V tom se cítím jako ryba ve vodě, takže věřím, že ten humor se mi podaří přenést i na diváka,“ vysvětluje režisér.

„My jsme si u Franty samozřejmě nemohli dovolit tak velké trikové věci, jaké si můžou dovolit v Americe. Přesto, i když jsem to tolik nepředpokládal, je film plný triků a reálií, které jsou spojené s návštěvou mimozemské civilizace. I když je to komedie dělaná s nadsázkou, tak sci-fi prvky musely a musí být udělané realisticky a působit tak, jako by to bylo doopravdy. Jinak by z toho byla pohádka. V obrazové postprodukci jsme se je snažili udělat tak, aby fungovaly správně a vypadalo to pěkně a velkolepě. Přestože hrajeme nadsázku. Bylo to náročné, potřebovalo to čas, aby to v kině vypadalo krásně a zároveň to nestálo miliony dolarů, protože miliony dolarů  jsme neměli.“

Náš podcast najdete ve všech oblíbených aplikacích a pořad s pravidelným shrnutím filmových novinek pak i každý pátek na YouTube. Franta mimozemšťan přiletí do kin již 8. února.

-red-
audio: Totalfilm Media; foto/video: Totalfilm Media, CinemArt © 2024