Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

VÍTÁME VÁS NA NAŠEM NOVÉM WEBU. Doufáme, že se vám tu bude líbit. ZAČALI JSME TAKÉ MĚNIT K LEPŠÍMU YOUTUBE KANÁL.

Je tu první ukázka z očekávaného dramatu Zápisník alkoholičky s Terezou Rambou

Víc než rok se mluví o filmové adaptaci knižního bestselleru Zápisník alkoholičky v režii Dana Svátka. Režisér navazuje na úspěch filmu Úsměvy smutných mužů. Tentokrát se v hlavní roli představí Tereza Ramba. Podívejte se na první ukázku.

Nový celovečerní film Zápisník alkoholičky vypráví dramatický a silný příběh mladé ženy bojující se závislostí na alkoholu. Hlavní hrdinkou (byť se nám jako hrdinka někdy nejeví) je mladá máma, která se rozhodla nevzdat, nastoupit léčbu a bojovat se svou závislostí i o svou rodinu. Chcete vědět, proč je tak těžké přiznat si problém s pitím? Proč není překážkou závislosti ani malé dítě? Co bylo hrdince motivací k léčbě a jak vypadal první rok po ní? Tyto a mnohé jiné odpovědi přináší autentická, otevřená a upřímná filmová zpověď abstinující alkoholičky.

Kromě hlavní ženské postavy v podání Terezy Ramby uvidíme Miroslava Hanuše, Martina Fingera, Jana Plouhara, Oskara Hese, Miloslava Königa či Báru Lukešovou.

Dan Svátek na filmu spolupracoval se scénáristkou Martou Fenclovou. Společně tak zpravovali knižní bestseller Michaely Duffkové. 

Zápisník alkoholičky – na place – D. Svátek, T. Ramba, M. König, B. Lukešová (foto: Nicola Šnajdrová)

A co považovala na své roli za nejtěžší hlavní představitelka? Nejtěžší pro mě bylo přijmout fakt, že moje postava se na určitou dobu dokáže absolutně vzdát jakékoliv zodpovědnosti. Otřáslo to všemi tématy, které jsou ve mě hluboce zakořeněné, jako je jistota, láska, pevnost, otevřelo to témata jako je třeba selhání. Musela jsem se podívat sama na sebe, na svůj svět a svoji růžovou bublinu. Spoustu věcí o kterých jsem naprosto přesvědčená znovu prozkoumat. Paradoxně jsem díky tomu zjistila, jak pevné a zdravé jsou. Zjistila jsem, že čerpám z velké lásky a že se mám kam vracet. Že mám neuvěřitelnou základnu doma. To a mnoho dalšího mi role dala. Taky spoustu nových přátelství, ve všem jsme byli spolu, odžili jsme si fakt hodně,“ prozradila herečka Tereza Ramba.

Zápisník alkoholičky – Tereza Ramba (foto: Nicola Šnajdrová)

Přáním tvůrců filmu je nejen zaujmout co nejvíce filmových diváků, ale také otevřít celospolečenskou debatu týkající se závislosti na alkoholu u žen. Právě u žen závislost na alkoholu prudce roste. Proto je třeba podle tvůrců o ní mluvit, neodsuzovat a bez obalu ukázat, že tato závislost se týká i žen a jedinou možnou cestou, jak z toho ven, je vyhledat odbornou pomoc.

S tím souhlasí i režisér filmu Dan Svátek: „Čím víc jsem se zabýval problematikou ženské závislosti, tím víc jsem si uvědomoval, jak moc je odlišná od té mužské. Závislost u žen, která velmi často začíná na mateřské, víc ohrožuje rodinu jako celek, protože je na ženách logicky více závislá. Zvlášť když jsou děti malé,“ a dodává: „Jak jsme se přesvědčili z několika testovacích projekcí Alkoholičky, tento příběh otevírá dveře třináctých komnat mnoha lidí a ti pak nacházejí odvahu, stejně jako autorka knižní předlohy, aby vyšli se svým příběhem ven. Pevně věřím, že film pomůže, stejně jako před léty pomohly Úsměvy smutných mužů těm, kteří se závislosti bojují, nebo mají v rodině někoho, kdo je na alkoholu závislý. A těch je bohužel opravdu velmi mnoho.“

Film vznikl v produkci společnosti Holiday Films a v českých kinech jej uvede Bontonfilm 11. července. 

-red-
zdroj: L. Svátková
foto/video: © Holiday Films, Bontonfilm 2024

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast