Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ZEMŘEL UZNÁVANÝ AMERICKÝ REŽISÉR DAVID LYNCH, BYLO MU 78 LET. PODROBNOSTI ZDE.

Total Week #11/24 – Oscaři, dělohy, Maliny, odsun Batmana a staří známí z Vřískotu

Sezona filmových cen díky souběhu Českých lvů a Oscarů pro našince vyvrcholila hodně zajímavým víkendovým dvojbojem, na které plynule navázaly i recesní Zlaté maliny. Nebudeme tu řešit ničí dělohy ani kdo koho nenechal domluvit. Ne, že bychom na to neměli názor, jen asi na rozdíl od celého Facebooku necítíme potřebu do už tak přesycené debaty tím svým přispívat. Místo toho si tedy pěkně ve stručnosti shrneme a okomentujeme, které filmy sošky posbíraly, a přihodíme i pár aktualit. Zároveň bychom chtěli upozornit, že příští týden Total Week vyjde pouze v textové podobě na webu. Na tom vás totiž již velice brzy čekají velké novinky, na které se moc těšíme.

Sedmero Oscarů pro Oppenheimera

Oppenheimer vstoupil do oscarového klání jako favorit a tuto roli potvrdil. Christopheru Nolanovi přinesl cenu za film roku i nejlepší režii, kromě něj ale prvního Oscara vysloužil i Robertu Downeymu Jr. a Cillianovi Murphymu. Cenu za soundtrack životopisu otce atomové bomby získal zaslouženě Ludwig Göransson, bodoval ale i Hoyte van Hoytema s kamerou a střihači filmu.

Surrealističtí Chudáčci od Yorgose Lanthimose získali čtyři ceny včetně druhého Oscara pro Emmu Stone, ale Zabijáci rozkvetlého měsíce od Scorseseho navzdory značnému počtu nominací skončili bez ocenění. Zvláštní pozornost přitahovala i Barbie, která nakonec odešla s jedinou cenou za píseň pro Billie Eilish. Velkým úspěchem byla také Zóna zájmu, jejíž sound design přibližující divákovi hrůzy Osvětimi si tvůrci mohou postavit hned vedle sošky za nejlepší cizojazyčný film.

Ocenění za speciální efekty si odnesli tvůrci japonského snímku Godzilla Minus One, kteří předvedli hollywoodskou destrukci za zlomek hollywoodské ceny, a dokumenty 20 dnů v Mariupolu a Poslední opravna hudebních nástrojů. Wes Anderson si připsal Oscara za krátkometrážní adaptaci, zatímco anime Chlapec a volavka překvapivě porazilo Spider-Mana v hlavní animované kategorii. Podrobně si o celém večeru můžete přečíst v článku na webu.

Zlaté maliny rozdány

Medvídek Pú se v roce 2022 stal veřejným vlastnictvím, superlevný a superdebilní horor s podtitulem Krev a med tak na sebe nenechal dlouho čekat. Zbytek je malinová historie. Krvák o zdivočelých zvířátkách ze Stokorcového lesa totiž suverénně ovládl letošní udílení filmových anticen, a odnesl si Zlatou malinu za nejhorší film, režii, scénář, kombinaci k vidění na plátně a nakonec i za nejhorší remake, rip-off nebo sequel. Je to úctyhodný výsledek, který ale tvůrcům nebrání v čilých přípravách druhého dílu.

Za herecké výkony se Nadace anticeny vysmála Sylvesteru Stallonovi a Jonu Voightovi, hned po dvou si pak odnesla Megan Fox.

Fran Drescher, někdejší Chůva k pohledání, ale v současnosti i odborářka v čele hereckého svazu SAG-AFTRA, se naopak v očích malinářů vykoupila svou zásluhou okolo hollywoodské stávky.

České lvy zastínily dělohy

V pražském Rudolfinu byly v sobotu oceněny nejlepší české filmy a televizní počiny, byť ty byly zastíněny přerušením Darii Kascheevy, o kterém jste si všude na sítích už mohli přečíst všechny možné názory na světě. Filmem roku se stal snímek Bratři, který nakonec z největšího počtu patnácti nominací proměnil jen tu nejzásadnější, za nejlepší film. Pět sošek má na kontě seriál o normalizační historii Československé televize Volha včetně kategorie Nejlepší seriál. Čtyři sošky dostalo sci-fi Bod obnovy. V kategorii animovaný film uspěla rodinná podívaná Tonda, Slávka a kouzelné světlo. Prvního Českého lva získala letos poprvé TV Nova za minisérii Petera Bebjaka Matematika zločinu. Nejlepší herečkou a řečnicí nejlepšího projevu se stala Simona Peková za film Přišla v noci, nejlepším hercem Kryštof Hádek za seriál Volha. Úplně naprázdno vyšel Úsvit se dvanácti šancemi. I výsledky Lvů samozřejmě najdete podrobně na webu.

Vřískot 7 vítá staré známé

O prokletí sedmého Vřískotu jsme v našich shrnutích už psali. Nejprve byla z projektu odejita herečka Melissa Barrera kvůli svým komentářům izraelsko-palestinského konfliktu, následně kvůli překryvům v harmonogramu roli opustila i Jenna Ortega. Režisér Christopher Landon po ztrátě obou hlavních hereček produkci opustil pár týdnů na to.

A pak bylo chvíli ticho, tenhle týden se ale věci konečně oficiálně pohly kupředu. Do hlavní role se vrátí Neve Campbell jako Sidney Prescott, hlavní tvář série, která se objevila ve všech dílech s výjimkou šestého, údajně protože necítila, že producenti dostatečně doceňují její přínos pro sérii. Nyní ho, zahnáni do kouta, zjevně tučným šekem docenili dostatečně.

Režijně na starou známou dohlédne Kevin Williamson, duchovní otec Vřískotu, který s celým konceptem slasherové metaparodie v polovině devadesátek přišel a následně napsal i scénáře k celkem třem dílům. Sedmička se tedy vrací tak trochu k tvůrčím kořenům, v každém případě jsme na ni ale stále moc zvědaví.

Batman se odkládá

Batman Matta Reevese měl možná své mouchy, na pokračování je ale určitě zvědavá velká většina komiksových fandů. Je proto škoda, že připravovaná dvojka padla za oběť machinacím s warnerovským distribučním kalendářem a mezi oběma díly tak nakonec uběhnou dlouhé čtyři roky. Dočkáme se jí totiž místo původně plánovaného října 2025 až v říjnu 2026.

Stále ale platí, že do temnotemné vize Gothamu bychom se měli vrátit v druhé polovině roku na televizních obrazovkách v seriálovém Penguinovi.


Trailer týdne

Když někdo umře, odnese vrána jeho duši do říše mrtvých. Někdy se ale stane něco tak strašného, že tu duše musí zůstat, aby napravila křivdu. Původní film Vrána z roku 1994 provázela řada nešťastných událostí, které vyvrcholily smrtí hlavního představitele. Při natáčení došlo k poranění několika lidí ze štábu a ve finální scéně v kostele byl nedopatřením ve zbrani ostrý náboj. Představitel Erica, Brandon Lee (syn Bruce Lee, který shodou okolností též za podivných okolností zahynul při natáčení) zemřel později v nemocnici na zranění břicha.

O remaku, který se chystal mnoho let a nyní se konečně představuje v první ukázce, kvůli nejrůznějším produkčním nezdarům taky kolovaly zkazky, že je prokletý; naštěstí z něj ale všichni vyšli se zdravou kůži. Už v samotném traileru najdete několik známých míst v centru Prahy. Kromě barrandovských ateliérů a okolí Václavského náměstí se štáb podíval i do okolí Mostu, Vraného nad Vltavou, Břežanského údolí a Mšeckých Žehrovic. Pár scén se natáčelo i v Německu. Krvavý příběh pomsty vstoupí do kin 6. června.

Na co se chodilo

Dva měsíce byl v kinech až příliš velký klid, je tedy fajn, že jejich provozovatelům aktuálně dělají radost hned dvě blockbusterové pecky. Zvlášť, když obě cílí na jiné cílovky, díky čemuž se výsledky obou vzájemně nepožírají.

S miliardou pro druhou Dunu už to bohužel nevypadá zdaleka tak nadějně, jak bychom hned po premiéře doufali, Warneři si přesto mohou spokojeně mnout ruce a chystat trojku. Covidové tržby jedničky se totiž filmu už teď s aktuálními 380 tisíci dolary podařilo skoro dohnat a pravděpodobně je nakonec zdvojnásobí.

Navzdory mírně zklamaným fandům série si pak vedle písečných červů slušně vede i čtvrtá Kung Fu Panda. Hladoví fandové animace, kteří poctivou novinku nedostali od vánoční premiéry Ptáků stěhováků, vzali kina útokem a týden od premiéry si již film stihl vybouchat sto milionů dolarů.

Na co se podívat

Některé země ho zkoumaly jako nástroj k pacifikování davů, nakonec našel uplatnění jako silný lék na bolest. Fentanyl je zároveň ale i levná droga, která účinkuje až 80krát účinněji než heroin a ve Spojených státech ročně zabije desetitisíce lidí. Na svědomí má životy takových hvězd, jako byli Prince nebo Coolio… a první oběti už má i u nás. O jeho nebezpečí a o mladé dvojici, která si jeho prostřednictvím chce pořádně namastit kapsu, vypráví nový krimi thriller Fentasy.

Pohled do světa za hranicí zákona, do hlubin drogového byznysu, ale i do života těch, kteří se do závislosti vrhají po hlavě bez přemýšlení o následcích, vznikal šest let. Představuje prostředí domácí „varny“, nočních klubů plných dychtivých uživatelů, ale i ulic, kde je užívání drog běžnou součástí trávení času. Navíc jde o první slovenský film mixovaný v Hollywoodu, a audiovizuálně jde o jeden z nejhezčích česko-slovenských filmů. Na podcastu mimochodem už najdete náš rozhovor s režisérem.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: archiv, Vertical Ent., Falcon, CinemArt, Bioscop © 2024

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast