Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

NA CO SE PODÍVAT V DUBNU? VYBRAT SI MŮŽETE Z NAŠICH TIPŮ NA KINO I STREAM.

Animace není jen pixarovka! Na Anifilmu soutěží výtvarně dechberoucí hry a VR filmy

Nejen filmem je divák živ, zvlášť, máte-li slabost pro formu a výtvarno. Počítačové hry mnohdy nabízí imerzi dalece přesahující pasivnější zážitek ze sledování filmu nebo seriálu. Proto je velmi dobře, že se v posledních letech, s odrůstáním hráčské komunity, dostává těmto dílům pozornosti a ocenění, jaké si zaslouží. Tím spíš, že mnohdy jde o audiovizuálně velmi zajímavá díla. To všechno pak nepochybně platí i pro filmy ve virtuální realitě. Ať už pracují s rozšířenou realitou nebo vás jednoduše uzavřou ve všeobjímajícím fiktivním světě, který je po nasazení brýlí všude kolem vás, není pochyb, že i tímto směrem leží divácká budoucnost. I proto máme radost, že liberecký Anifilm drží svou tradici a pokračuje v soutěžních sekcích pro hry i VR filmy.

VR filmy

Zastavit se na seanci s čajovým duchem, pochopit, jak vypadá život s afázií nebo se seznámit s tajemným orchestrem ukrytým za ušním bubínkem? Jak vidno, letošní výběr VR projektů, poprvé rozdělený na soutěž o sedmi dílech a panoramu o pěti dílech, je pestrý jak zvolenými náměty, tak formálním provedením.

Vedle interaktivních 3D filmů a 360° snímků se letos do programu dostal třeba i projekt kombinující 3D, malbu a papírkovou animaci. A své místo ve VR kině Anifilmu bude mít i stále populárnější formát smíšené reality. Celkový přehled vybraných VR projektů najdete tady.

Proud (foto: Anifilm)

PC hry

Mezinárodní soutěž počítačových her Anifilmu stejně jako každý rok nabídne patnáct herních klenotů, které budou hodnoceny ve dvou kategoriích – výtvarný počin a hra pro děti. Soutěžní hry vybírala tříčlenná porota – nezávislý herní tvůrce Jakub Dvorský, herní novinář a podcaster Pavel Dobrovský a herní designér a edukátor Martin Vaňo. A jak se všichni tři shodují, výběr byl letos opravdu náročný. 

Z finálního soupisu jmenujme alespoň pokračování úspěšné tahové RPG hry Darkest Dungeon 2, retro-futuristickou adaptaci románu Stanislava Lema Invincible nebo podobenství o Babylonské věži – Chants of Senaar. Do soutěže byly nominovány i dvě české hry – The Last Train Home, strategie inspirovaná příběhem českých legionářů, a Bzzzt!,nádherná pixelartová plošinovka českého vývojáře Karla Matějky. 

Všech 15 her – jejichž seznam najdete zde – si budete moci zahrát během festivalu v Game zóně, letos nově s rezervačním systémem.

Bzzzt! (foto: Anifilm)

Nejen o programu, ale i o tom, jaké trendy v animovaném filmu převládají, jak se skládá dramaturgie podobného festivalu nebo jak významná je práce českých animátorů ve světovém kontextu, jsme si před pár dny povídali s programovým koordinátorem Anifilmu, Radkem Hosenseidlem. Rozhovor najdete tady, případně na našem podcastu ve všech oblíbených audio aplikacích.

Anifilm probíhá v Liberci do neděle 12. května, do kdy všechny hry i VR filmy můžete sami vyzkoušet.

-red-
zdroj: Gabriela Zajícová
foto/video: Anifilm © 2024

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast