Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

Vyvržení prasete na plátně? Mord představuje trailer, bude v Hlavní soutěži ve Varech

Kdo někdy zažil poctivou vesnickou zabíjačku, tuší, že materiálu pro filmový příběh se na podobných sešlostech najde až až. Proto máme radost, že si režisér Adam Martinec, rodák z Krnova v Moravskoslezském kraji, pro svůj celovečerní debut vybral právě tuhle esenci češství. Film navazující na tradici československé nové vlny už za pár dní zabojuje v Hlavní soutěži na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech a nyní se představuje v ukázce.

Zabijačka se u stařečků na Osoblažsku koná každý rok. Je to jediný den v roce, kdy se sejde celá rodina, aby si zanadávala, pojedla, popila a prostě jenom žila. Letos je ale všechno jinak. Děda od rána přešlapuje a neví, jak zeťákovi Karlovi oznámit, že je to zabijačka poslední. Karlově dceři Romaně chybí máma a její sestře Lucii se rozpadá manželství. Její syn Dušan neví jak se ve srážkách ženského a mužského světa orientovat, strýc Šupina od rána nebezpečně nasává, řezník Tonda tají, že má navlhlé patrony a problematický soused osnuje, jak se všem pomstít za svůj zpackaný život. V průběhu takového dne je testována odolnost vzájemných pout odhalujících pevnost a křehkost vztahů utvářených tradicemi, láskou i křivdami.

Mord (foto: CinemArt)

Slibný debut

Mord je absolventským filmem Adama Martince na pražské FAMU. Režisér v něm reflektuje své zážitky z dětství a dospívání na severní Moravě: “Často se na Osoblažsko vracím. Je to fascinující ostrov uprostřed ničeho, je tam daleko z Česka i z Polska. Lidé odtamtud buď odjíždějí, nebo tam žijí celý život. Je to zapomenuté, ale krásné místo, kde žijí krásní lidé,“ vysvětluje, proč svůj příběh zasadil právě sem.

Absolvent Katedry hrané režie, který se narodil a vyrůstal v česko-polském pohraničí, poprvé zaujal krátkým filmem Cukr a sůl, který měl premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastiánu. Jeho poslední krátký film Anatomie českého odpoledne získal cenu za Nejlepší krátký film na Cenách české filmové kritiky a Českého lva za Nejlepší krátký film.

Do hlavní role Karla obsadil režisér svého otce Karla Martince. “Neherci svým projevem dodávají filmu autentičnost a jejich interakce s hereckými profesionály může dát za vznik magickým momentům, které nejdou ani napsat, ani sezkoušet,“ vysvětluje režisér své castingové rozhodnutí: „Ti co s námi do filmu šli byli úžasní svým nasazením. Dělali vše pro co nejlepší výsledek, a to bylo pro naši spolupráci naprosto zásadní. Věřili mi a já jsem se na ně mohl vždy spolehnout,” dodává.

Mord (foto: CinemArt)

Film o člověčenství

“I když Mord řeší hlavně komplikovanější témata, obsahuje humor a naději. Diváci mohou z kina odcházet s příjemným pocitem, že příběh, který právě viděli, jim nebyl cizí – každý v něm dokáže najít sebe nebo své blízké,” říká o Mordu jeho producent Matěj Paclík ze společnosti Breathless Films. “Celovečerní debut Adama Martince je podivuhodně trefnou studií české nátury, která niterným vykreslením postav i břitkým humorem evokuje vrcholná díla československé nové vlny,“ dodává Natálie Kozáková z MFF Karlovy Vary a herec Aleš Bílík pozvánky uzavírá: „Je to film o člověčenství. Tu lidskost, která je ve filmu přítomná, lidi ani stroje nenaučíte.“

Po uvedení ve Varech film vstoupí do všech českých kin již 8. srpna.

-red-
zdroj: Petr Slavík
foto/video: © CinemArt 2024

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast