Ikonická role a značka se vrací na plátna. Vránu, gotický revenge thriller o nemrtvém mstiteli, ale po celou jeho třicetiletou existenci provází hodně temná a smutná historie a zkazky o prokletém projektu. Proč tomu tak je a jakým komplikacím i tragédiím různí tvůrci museli čelit?
Komiks jako emoční katarze
Původní komiks napsal na konci osmdesátých let americký spisovatel a kreslíř James O’Barr. Sérií o zavražděných snoubencích Ericovi a Shelly se vypisoval ze zármutku po smrti vlastní lásky. Ta tragicky zahynula pod koly kamionu, nad nímž ztratil kontrolu opilý řidič. Autor tak přišel s příběhem, ve kterém podle staré legendy odnáší duše zemřelých do říše mrtvých vrána. Eric v něm vstává z hrobu a pod její ochranou se jako nesmrtelná bytost začíná mstí svým vrahům.
Tragické natáčení první adaptace
Filmová adaptace komiksu z roku 1994 se měla stát průlomovou rolí pro ani ne třicetiletého Brandona Lee. Bylo mu osm, když jeho otec, akční legenda Bruce Lee, tragicky zemřel na otok mozku. Bohužel osud tomu chtěl, že premiéry svého nejúspěšnějšího filmu se nedožil ani jeden z nich.
Při filmování poslední scény, ve které je jeho postava zastřelena, se totiž do filmové zbraně nedopatřením dostal ostrý náboj, a spolu s filmovým Ericem zemřel i jeho představitel Brandon. Ve zbrani byl slepý náboj s čepečkem, který se ale v hlavni zasekl, a další slepý náboj jej proměnil v projektil, který herce smrtelně zranil. Štáb si uvědomil, co se stalo, až po nějaké době, kdy herec nevstával ze země. Byl okamžitě dopraven do nemocnice, ale po dvanácti hodinách operací zemřel. Byl pohřben vedle svého otce.
Aby smutných paralel s příběhem Vrány nebylo málo, Lee se kvůli nešťastné události navíc těsně nedožil vlastní svatby. Hned po konci natáčení si totiž měl vzít svou asistentku Elize Hutton. Autor komiksu James O’Barr hercovu smrt nesl velmi těžce, podle svých slov upadl znovu do podobných depresí jako po smrti snoubenky a přál si, aby Vránu býval nikdy nenapsal.
Producenti stáli před těžkým rozhodnutím, jestli nedokončený projekt nezamknout do trezoru. Protože většinu svých scén herec ale stihl dokončit a zbývaly mu pouze tři natáčecí dny, mohli film dokončit díky úpravě scénáře, speciálním efektům a práci kaskadéra Chada Stahelskiho, kterého dnes asi znáte jako režiséra série John Wick. Výsledek je dodnes gothickou kultovkou, na kterou řada diváků nedá dopustit.
Reboot v produkčním pekle
Povídačky o tom, že Vrána je prokletý projekt, ale v podstatě nikdy neutichly. Tři pokračování, která vznikla v průběhu devadesátých a nultých let, u kritiků i diváků zoufale propadly. Poměrně rychle se ale začalo šuškat o rebootu, a to i přesto, že režisér původního filmu Alexander Proyas i řada fandů proti vzniku nové verze dost hlasitě protestovali a označují ji za zneuctění Leeho památky.
Nová Vrána se nakonec připravovala více než dekádu. Opakovaně se zasekávala v produkčním pekle a vylámalo si na ní zuby několik tvůrců včetně Nicka Cavea. Castingoví režiséři jako Erica lovili třeba Marka Wahlberga, Bradleyho Coopera, Luka Evanse nebo Jasona Momou, v roce 2013 se uvažovalo o Alexandru Skarsgårdovi… a nakonec je to jeho mladší bratr Bill, který hlavní roli v nové verzi ztvárňuje. Jeho lásku Shelly hraje britská hudebnice Thliah Bernett Barnett, známější pod pseudonymem FKA Twigs.
Tragické nehody z Hollywoodu nezmizely
Veškerá prolitá krev naštěstí tentokrát zůstala jen na plátně a z natáčení nové verze Vrány odešli všichni zúčastnění po svých; režisér Ruppert Sanders, podepsaný třeba pod Sněhurkou a lovcem, ostatně od počátku trval na tom, že mu na plac nesmí jediná skutečná zbraň. Namísto nich tvůrci sáhli po airsoftových maketách, a efekty střelby přidali digitálně v postprodukci.
Ukázalo se to jako prozíravé rozhodnutí, protože osud filmovému průmyslu rychle připomněl, že podobné nehody, jaká kdysi připravila o život Brandona Lee, se klidně mohou dít i dnes. Zrovna, když natáčení nové Vrány v Česku probíhalo v plném proudu, prohnala se médii zpráva o tragickém konci natáčení westernu Rust, při kterém byla nedopatřením zastřelena kameramanka Halyna Hutchins. Herec Alec Baldwin, který se měl objevit v hlavní roli a film i produkoval, dostal při natáčení namísto rekvizity skutečný revolver s ostrými náboji.
Trvalo dlouhé měsíce, než byl obvinění ze zabití zproštěn, protože žalující strana se podle soudkyně snažila před obhajobou skrývat důkazy. Celá kauza nicméně kromě smutné vzpomínky na tragédii na place původní Vrány znovu po letech oživila i debaty o bezpečnosti palných zbraní a filmových štábů.
Nová Vrána na plátnech
Trvalo to dlouho a cesta k ní byla trnitá, ale nová Vrána konečně vstupuje do kin 29. srpna.
Čeští diváci při sledování rozeznají několik povědomých lokací i tváří. Kromě barrandovských ateliérů a centra Prahy se štáb podíval i do okolí Mostu, Vraného nad Vltavou, Břežanského údolí a Mšeckých Žehrovic. Brutální vyvražďovačka v kulisách našeho Národního divadla, ve které se Ericovi dostanou pod ruku mj. gangsteři s tváří Jana Budaře nebo Karla Dobrého, je pak dost možná nejvýraznější scéna remaku.
Martin Mažári a redakce, Totalfilm.cz
foto/video: archiv, Vertical Entertainment, CBR, IMDb © 2024