Kompletní program 19. ročníku mezinárodního festivalu krátkých filmů Pragueshorts Film Festival, který se uskuteční od 26. února do 2. března v pražských kinech Světozor, Bio Oko, Ponrepo a Kino Pilotů, je zveřejněn. Festival organizovaný pod hlavičkou MFF Karlovy Vary slavnostně zahájí ve středu 26. února v Biu Oko program s názvem Klídek, není to doopravdy s filmy režisérek Coralie Fargeat (nominace na Oscara za film Substance), Alice Rohrwacher a dalších. Mezinárodní soutěž představí publiku žánrově i geograficky pestrý výběr 26 snímků z 23 zemí, včetně kandidátů na Oscara nebo filmů úspěšně uvedených na festivalech v Cannes, Berlíně či Benátkách.

26 filmů z 23 zemí
Z 1200 přihlášených snímků vybrali dramaturgyně a dramaturgové Pragueshorts do Mezinárodní soutěže 26 hraných, animovaných a dokumentárních filmů z 23 zemí světa. Ty budou publiku představeny v celkem pěti blocích, které dávají jedinečnou možnost seznámit se se současnými trendy v krátkém filmu. „Letošní Mezinárodní soutěž je opravdu pestrá – těší mě, že představíme i díla z lokalit jako je Panama nebo Haiti, jejichž kinematografii nemá domácí divák příliš příležitostí poznat. Nechybí ale samozřejmě ani očekávané snímky, jež si prošly těmi nejvýraznějšími festivaly a posbíraly prestižní mezinárodní ocenění,“ říká Radka Weiserová, organizátorka Pragueshorts.

Jedním z takových snímků je i vítěz Zlaté Palmy z Cannes a kandidát na Oscara Člověk, který nemohl mlčet, připomínající tragické události jugoslávské války. O Cenu Akademie za nejlepší krátký animovaný film pak zabojuje křehká loutková animace Pohlední muži. Napínavé španělské drama Masterpiece zvítězilo na loňském festivalu Sundance, z Berlinale pak na Pragueshorts míří vítěz Zlatého medvěda, svobodomyslný argentinský snímek Změna kurzu. Mezinárodní porota udělí v rámci sekce jednu hlavní cenu, spojenou s finanční odměnou 3000 eur, a dvě zvláštní uznání.


Pestré programové bloky
Programový blok LABO uvede osmičku experimentálních snímků, které definuje touha po objevování. Trojici soutěžních sekcí završuje Národní soutěž, v níž diváci uvidí 15 výrazných zástupců tuzemské tvorby. Ani letos na festivalu nechybí oblíbený večer hororových, děsivě vtipných i znepokojivých filmů Brutal Relax Show, jehož moderace se ujme Jan Špaček, nebo víkendové projekce filmů pro rodiče s dětmi. Program Pragueshorts završuje speciální program Hot Topic: Moje tělo s tématem sebepřijetí, identity a tělesnosti, sekce Máme rádi Barryho Keoghana, která potěší (nejen) fanoušky a fanynky tohoto talentovaného herce, a pocta uměleckému kolektivu NEOZOON.
Máme rádi Barryho Keoghana
Speciální sekce je letos na Pragueshorts věnována herci Barrymu Keoghanovi, dvaatřicetiletému dublinskému rodákovi, který si díky snímkům jako Zabití posvátného jelena, Dunkerk nebo Víly z Inisherinu rychle vydobyl pověst nepřehlédnutelného talentu své generace. Výběr čtyř krátkých filmů z let 2013 až 2016, uvedených v bloku Máme rádi Barryho Keoghana, ukazuje počátky Keoghanovy kariéry a nabízí ohlédnutí za britskou kinematografií minulé dekády.

Zahajovací program
Zahajovací program letošních Pragueshorts představí v Biu Oko ve středu 26. února pětici snímků, které si pohrávají s realitou. Reality+ režisérky Coralie Fargeat se stejně jako její letošní hororový hit Substance zaobírá tématem společnosti posedlé fyzickou krásou a zkoumá, jak by vypadal svět, kdybychom svá reálná já mohli za pomoci mozkového čipu snadno přepnout do sexy módu. Do snové fantazie uniká z reality všedního dne chlapeček Jay v platonském Podobenství o městech a lidech, při kterém spojili síly věhlasná italská režisérka Alice Rohrwacher a francouzský streetartový umělec JR. Dále se diváci mohou těšit například na snímek Nejsem robot o ženě, kterou série nezdařilých CAPTCHA testů uvede do nové životní reality. Film posbíral kromě nominace na Oscara více než 60 festivalových ocenění.

S vybranými snímky z programu festival pokračuje od 2. do 23. března online na streamovací platformě KVIFF.TV.
Program a předprodej vstupenek zde.
Hledání a podpora mladých talentů
Pragueshorts Film Festival vznikl pod hlavičkou MFF Karlovy Vary v roce 2005. Za skoro dvě dekády své existence se z něj stala nejen populární přehlídka té nejlepší krátkometrážní tvorby uplynulého roku, ale i výrazná platforma pro podporu a představení talentovaných tuzemských filmových tvůrců a tvůrkyň. Pragueshorts Film Festival v průběhu roku organizuje například prezentaci vysokých filmových škol pro zájemce o studium nebo konzultační workshop, který pomáhá při vývoji a financování krátkého filmu.
Industry program Pragueshorts pak každoročně přináší přednášky a debaty, které začínajícím tvůrcům a tvůrkyním pomáhají zorientovat se v tuzemském i mezinárodním audiovizuálním průmyslu.
„Hledání a podpora mladých talentů je od samého počátku důležitou součástí festivalu Pragueshorts,“ říká Kryštof Mucha, výkonný ředitel MFF Karlovy Vary. „Navazujeme tak na další aktivity spojené s karlovarským festivalem, které k podpoře začínajících tvůrců směřují a pomáhají nám porozumět jejich potřebám. Tyto poznatky zúročujeme například i v projektu KVIFF Talents, který od roku 2022 nabízí českým a slovenským tvůrcům systematickou podporu při vývoji námětů nejen pro celovečerní filmy, a jehož další edici v rámci letošních Pragueshorts odstartujeme,“ dodává Mucha.

Otevřená debata na aktuální témata a dětský program
Pro dospívající a mladé dospělé si letos organizátoři nachystali nový program s názvem Hot Topic: Moje tělo, jehož cílem je otevřít prostor pro bezpečnou diskuzi na aktuální témata. Promítnuta bude trojice snímků s tématy sebepřijetí, identity a tělesnosti, po kterých bude následovat otevřená debata se známými osobnostmi i odborníky a odbornicemi. Účast přislíbil např. kuchař Adam Rundus, influencer Christian Kozel nebo Markéta Brabcová z organizace Konsent. Ani letos na festivalu nebude chybět oblíbený program Pragueshorts dětem, určený především dětem předškolního věku, který představí pestrý výběr složený z animovaných i hraných filmů z celého světa.
Vítězové 19. ročníku Pragueshorts budou vyhlášeni v sobotu 1. března v Biu Oko v rámci programu Dlouhá noc s krátkým filmem. Od neděle 2. března pak startuje online část Pragueshorts na streamovací platformě KVIFF.TV, kde bude ke zhlédnutí okolo 60 snímků z festivalového programu.
-red-
foto: © 2025 Film Servis Festival Karlovy Vary
zdroj: K. Dvořáková
