II. sezóna Sherlocka před dokončením

Mark Gatiss, který v novodobé reimaginaci detektivních příběhů Arthura Conana Doylea hraje Sherlockova bratra Mycrofta Holmese a zároveň je jedním z hlavních scénáristů seriálů, prozradil magazínu Empire několik základních informací o druhé sérii. Právě probíhající natáčení, kterým Martin Freeman využívá přestávku v natáčení Hobita, kde hraje Bilba Pytlíka, končí za týden.

Zdroj článku: Magazín Empire

Přesto není jasné, kdy se nových dílů dočkáme na obrazovkách. Zdá se ale, že původně plánovaná podzimní premiéra byla přesunuta na začátek roku 2012. A co tedy uvidíme? Opět tři díly v rozsahu celovečerních filmů. Tentokrát půjde o snad největší holmesovské klasiky – části nazvané The Woman, The Hound a The Fall budou vycházet z Doyleových příběhů Skandál v Čechách, Pes baskervillský a Poslední problém. Jak ctitelé předlohy vědí, Poslední problém pojednává o (později zpochybněné) smrti Holmese z rukou Moriartyho během pádu do vodopádu. Gatiss na otázku, jestli tvůrci nechají hrdinu opravdu zemřít, odpověděl podle očekávání: „Ukončíme to napínavým cliffhangerem.“

Kdo by neznal Sherlocka Holmese, geniálního detektiva vzešlého z pera Sira Arthura Conana Doyla. Mistr dedukce v tvídovém saku a kostkované lovecké čepici se spolu se svým věrným přítelem doktorem Watsonem stal pevnou součástí západního kulturního dědictví. Tak pevnou, že první zprávy o připravované aktualizaci jeho příběhů byly považovány bezmála za svatokrádež.

Oba hlavní protagonisté seriálu Sherlock

Britská BBC vstoupila na tenký led, přenesla dobrodružství slavného detektiva do jednadvacátého století a stvořila Sherlocka Holmese pro novou generaci. Riskantní krok se vyplatil. Tři samostatné devadesátiminutové filmy první série se na ostrovech staly diváckým hitem a superlativy nešetřila ani kritika. Právem. Sherlock přináší další z důkazů, že televize dnes mnohdy točí lepší filmy než velká filmová studia. Obavy strážců holmesovské tradice ze znesvěcení odkazu velkého detektiva se navíc ukázaly jako liché. Navzdory současným reáliím cyklus zůstává Doylově literární předloze v tom podstatném věrný. Tvůrci projektu, Steven Moffat a Mark Gatiss, napsali dokonale promyšlenou poctu oblíbenému spisovateli, která ctí základního ducha jeho díla a zároveň je jeho moderní interpretací. Čerpali motivy ze známých klasických příběhů z viktoriánské doby, které invenčně adaptovali na podmínky současného globalizovaného světa.

Doylův hrdina při pátrání využívá tehdejších nejnovějších vědeckých poznatků a udivuje encyklopedickými znalostmi. Současný Sherlock žije ve světě, kde jsou všechny informace přístupné během několika sekund v telefonu s internetem. Neustále esemeskuje, má vlastní internetovou stránku a místo neodmyslitelné lulky používá nikotinové náplasti. Živí se jako detektivní poradce, na kterého se policie obrací vždy, když je s rozumem v koncích (což je téměř neustále). Jeho základním životním pocitem je nuda, ze které ho dokáže vysvobodit jen co možná nejspletitější záhada. Ideálního představitele titulního hrdiny tvůrci nalezli v dosud prakticky neznámém Benedictu Cumberbatchovi, který podává fantastický výkon. Za jeho ledově chladnýma očima přímo vidíme, jak mu šrotují mozkové závity. Tento novodobý dandy chodí dokonale oblečen a na všechny strany trousí sarkastické bonmoty. Jediným člověkem, který dokáže snést jeho olbřímí ego, je doktor John Watson, vojenský lékař, jenž se právě vrátil z bojů v Afghánistánu. Přátelství s charismatickým dobrodruhem Holmesem mu kromě jiného zajišťuje chybějící adrenalin. I zde měli tvůrci mimořádně šťastnou ruku při výběru hereckého představitele. Martin Freeman, u nás patrně nejznámější ze seriálu Kancl, má již na skeptické hrdiny bezmála patent a mezi oběma spolubydlícími to patřičně jiskří. Sečteno a podtrženo: klíč k úspěchu fenoménu jménem Sherlock představují výborní herci, fungující chemie mezi postavami a skvělý scénář mixující suchý britský humor s napětím a rozkoší z řešení předkládaných záhad. Jak prosté.

Článek jsme oštítkovali takto:

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.