Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ZEMŘELA AMERICKÁ HEREČKA SHANNEN DOHERTY. PROSLAVILA SE JAKO BRENDA ZE SERIÁLU BEVERLY HILLS 90210. BYLO JÍ 53 LET.

ČT dnes představila nové Události, nejde jen o nový kabát, je to revoluce

Česká televize dnes dopoledne představila na Kavčích horách novou podobu hlavní zpravodajské relace UDÁLOSTI. Největší komplexní proměnu od roku 1998 připravovala televize pod vedením ředitele zpravodajství přes půl roku.

Nové studio Událostí kombinuje virtuální studio s reálnými dekoracemi.

“Novým Událostem jsme věnovali velkou péči, není to čistě formální změna, ale hlavně obsahová. Některé z těch změn jsme zkoušeli už od začátku roku, ale od 1. dubna bude změna velmi viditelná”, řekl generální ředitel ČT Petr Dvořák.
Od 1. dubna přecházíme do moderního virtuálního studia, takže nám umožní vyrábět Události v plné HD kvalitě.

Pořad bude moderován jedním moderátorem a tkzv. moderátorem reportérem. Novými tvářemi hlavních zpráv ČT se stává Jakub Železný a Aneta Savarová. Ve svém současném angažmá bude pokračovat Marcela Augustová a Jolana Voldánová. Dochází ke změně stavby zpráv, zásadní změnou bude i stopáž pořadu, prodlouží se na 48 minut, předpověď počasí zůstane nadále předsunuta před zpravodajskou část. Na konci pořad doplní 8 – 12 minutová sportovní část.

Jolana Voldánová a Marcela Augustová /autorka: (c) Lenka Hatašová/

Celá relace bude vycházet z denních událostí, ale i z vlastních redakčních zdrojů, od redaktorů z týmu Událostí. V Událostech nebude nic chybět a divák tam najde i spoustu informací, které jinde k vidění nejsou.
Z hlasatele se nyní moderátor Událostí stává spolutvůrcem pořadu, vede dialog s aktéry vstupujícími do pořadu a v neposlední řadě také komunikuje s diváky.

Aneta Savarová a Jakub Železný /autorka: (c) Lenka Hatašová/

Události se vracejí k modernímu střihu a řemeslnému zpracování. Pořad dostal pevnější pravidla a řád s pevně danou dominancí jednotlivých témat. Na úvod každé relace bude hlavní téma. Díky prodloužené stopáži bude více času rozebrat ho do hloubky.
“Budeme se snažit, aby Události byly výrazné, jasné a spolehlivé”, řekl šéfredaktor zpravodajství Petr Mrzena.

Jednotlivé prvky a stanoviště v nových Událostech

Rozdíl oproti komerčním subjektům bude i v tom, že Události se budou zabývat důležitými tématy, pravidelné místo v pořadu bude mít politické zpravodajství z Prahy i jednotlivých regionů. „Jde o to, jak tato témata zpracovávat,“ vysvětluje ředitel zpravodajství Šámal.

Konečný návrh nové infografiky Událostí

Vedení zpravodajství rozšířilo editorský tým Událostí, v němž začal fungovat i grafický a obrazový editor. Ti dbají na další specifiku televizního vysílání – na efektivní spolupráci s kameramany a grafiky. A výsledkem budou, jak tým Událostí slibuje, kvalitní reportáže, které by diváka zaujaly obrazově a přinesly i podstatná fakta a souvislosti ve srozumitelné, nejlépe grafické podobě.

Události nový logotyp a použitý font

Alan Záruba, artdirektor ČT prozradil, jak vznikala grafická a vizuální podoba. Pořad dostal vlastní brand, grafickou podobu, logo a rozšířila se a podpořila hudební složka. Nový, výraznější logotyp s použitím nového fontu, lépe čitelné a výraznější titulky. Zjednodušuje se čitelnost a prezentace informací. Filozofii relace doplní nové studio, písmo, logo, grafický styl upoutávek, ale také oblečení a líčení moderátorů.

Jolana Voldánová při zkoušce v nové dekoraci

Z vizuální stránky největší změnou bude samotné studio. Kombinace reálné dekorace s virtuálním studiem. Moderátor nebude sedět za stolem, tak jak byli diváci doposud zvyklí, ale bude se po scéně procházet a používat několik stanovišť.

“Změna nebyla výrazně nákladná, využili jsme technických inovací, které jsme stejně plánovali a vejdeme se do plánovaného rozpočtu”, dodal nakonec generální ředitel ČT Dvořák.

Na Kavčích horách už se měsíc zkouší a nové Události se vysílají, tak jak je diváci uvidí to znamená, v televizní terminologii tzv. „do zdi“, redakce zpravodajství tedy v tuto chvíli připravuje vlastně dvě zpravodajské relace, z nichž tu novou budou moci diváci spatřit od 1. dubna.
Premiéru na apríla uvede Marcela Augustová. Ve studiu se objeví i Jakub Železný jako moderátor-reportér. V Brankách se pak objeví Barbora Černošková.

připravil: (AC)

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast