Nepřehlédněte

10 důvodů, proč jít letos na MEZIPATRA

Příští čtvrtek se v Praze rozběhne už 13. ročník Queer film festivalu MEZIPATRA. O týden později dorazí přehlídka filmů s gay a lesbickou tématikou také do moravské metropole Brna. Organizátoři letos představili program akcentující moc, manipulaci a šílenství. Takové jsou i letošní znělky Mezipater a celkový grafický vizuál, jehož autory jsou Zdeněk Vacek a Daniel Pošta. V bohatém programu zaujme očekávaná novinka Xaviera Dolana LAURENCE ANYWAYS. Představí se i filmy, které bodovaly na mezinárodních festivalech. Do Prahy i Brna přijede nespočet vzácných hostů. Mezipatra pro své návštěvníky přichystala i bohatý doprovodný program. Oddechnout od stříbrného plátna si tak můžete na výstavách, přednáškách, debatách, hudebních vystoupeních a speciálních párty.

Další novinky a pravidelné denní zpravodajství vám od 8. listopadu přinese i Totalfilm.cz. Chystáme i recenze vybraných festivalových snímků. Třeba vás k návštěvě letošních Mezipater naláká i následující desatero důvodů, které připravili organizátoři festivalu.

10 důvodů, proč letos vyrazit na Mezipatra

1. Přátelská atmosféra.

Mezipatra jsou největším queer filmovým festivalem ve střední Evropě. Jsou důležitá. Významná. Profesionální. Festivalový tým je ale zároveň festivalovým týmem s nejnižším věkovým průměrem na světě. Mezipatra jsou i proto stále svěží. Progresivní. Punková. A hlavně přátelská. Nečekejte snobárnu. Těšíme se na vás a nebojíme se to dát najevo.

Atmosféra (foto: CUNI)

2. Laurence Anyways.

Třetí snímek milovaného i nenáviděného Xaviera Dolana provází šeptanda o výjimečném filmovém zážitku. Hype dorazil už i do Prahy. Projekce tříhodinového Laurence Anyways bude žádaná, s obstaráním lupenů proto neváhejte. Na velkém plátně tuhle poctu kinematografii, divokým devadesátkám a herci Melvilu Poupaudovi totiž už v Česku nejspíš neuvidíte. Filmová vlajková loď 13. Mezipater vypluje 10. listopadu ve 20.30 hodin v Lucerně! Do Brna s velkou pompou připluje 17. listopadu ve 20.30 hodin. Přístaviště? Kino Art.

LAURENCE ANYWAYS (foto: Mezipatra)

3. Místy oblačno.

Programový tým kolektivně aplaudující a zároveň kolektivně slzy stírající. Takové reakce vyprovokovala nová komedie Místy oblačno (Cloudburst), která festival 8. listopadu odstartuje. Další projekce bude 12. listopadu v 18 hodin ve Světozoru, v Brně si diváci užijí 18. listopadu v 18 hodin v kině Art. To jen, abyste věděli. Je totiž opravdu o co stát. Dvě americké důchodkyně se totiž po jednatřicetiletém vztahu rozhodnou, že do toho praští. V Kanadě. U toho nesmíte chybět.

Místy oblačno (foto: archiv)

4. Thom Fitzgerald a jiní inspirativní hosté.

Na festival každoročně míří známí filmaři a hosté z celého světa. Letos tomu nebude jinak. Na zahájení třeba přijede hvězdný a oceňovaný režisér filmu Místy oblačno Thom Fitzgerald, projekci syrového dokumentu Jak přežít mor uvede jeho režisér, redaktor Newsweeku, Vanity Fair a New Yorkeru David France. Přijedou i nekonvenční režiséři filmu Hlemýžďky Ester Martin Bergsmark a Eli Leven. Další zajímavé persóny zasednou v porotě či povedou přednášky.

Thom Fitzgerald (foto: archiv)

5. Paris Burns a další party.

Provětrejte svůj šatník, hoďte na sebe svůj nejšílenější SWAG outfit a vyražte na nejopulentnější party letošních Mezipater s názvem Paris Burns. Kdy a kde? 10. listopadu ve 21 hodin v Pallace Illusion. Bude to velké. Bude to sexy. Bude to vogue. Hořící Paříží ale výčet letošních parties nekončí: vítání budete i na zahajovacím večírku v Lucerně s Urxin Sisters či u rotujícího baru v hotelu Fusion. Jen filmy a parties samozřejmě není člověk živ, o dalším bohatém doprovodném programu se dočtete na webovkách festivalu.

Mezipatra ve Světozoru (foto: MEZIPATRA)

6. V zákulisí to žije.

Chcete vidět, jak se připravuje filmový festival? Každý den, nonstop, v kavárně Lucerny, v kinosálech Světozoru, v prostorách Artu. Všude tam uvidíte, jak se festivalový tým snaží popasovat s organizací velké filmové přehlídky. Originální festivalový deníček si potom přečtete každý večer na mezipatra.wordpress.com. Už teď tam najdete zkazky o tom, jak programové oddělení při sestavování programu propotilo gauč či co vedoucí produkce vyváděl v Portugalsku. Klikněte!

7. Sugestivní znělka.

Před každou mezipaterní projekcí na vás čekají zlověstné zvukové efekty, zasněný vizuál, spousta zrcadel a poloobnažená těla. Jinými slovy originální festivalová znělka. Stojí za ní režisér JQr, svoji vizi do ní ale otiskli i držitelé ceny Czech Grand Design Zdeněk Vacek a Daniel Pošta. Designerské duo letos zastalo i funkci art directorů festivalu. To díky nim jsou Mezipatra tak krásná.

8. Žít Brno.


Mezipatra letos poprvé v historii začínají v Praze, to ale neznamená, že bychom rodiště festivalu odsouvali do pozadí. Ba naopak. Festival tu vyvrcholí předáním divácké ceny, brněnský tým zve i na pořádnou nálož doprovodného programu. Na zahajovací party ve Stadecu zahrají kapely souznějící s rytmikou noci, v Café Paradigma se bude horečně přednášet a v Kabinetu MÚZ ochutnáte Punkovou marmeládu improvizovaného divadla. Pokud by to někomu nestačilo, 20. listopadu v 19 hodin začne v kině Kryt projekce s tajným obsahem. V Brně to žije. To říkají i Pražáci.

9. Kraťasy, které jinde neuvidíte.

Mezipatra plakát

Gay tučňáci. Transsexuální domina. Demonstrace proti fobii na veřejné plovárně. Muzikálová doku-pocta Judy Garlandové. Láska folkové zpěvačky a galeristky. Sonda do života židovské rodiny. Diskuze o Zkrocené hoře na pánských toaletách. Teplý kamionista. Homosexualita v pouličním gangu. Horor o dávném hříchu. Šik superhrdinský mstitel. Ortodoxní muslimka a transvestita v zaseklém výtahu. Rychlokurz líbání. Filmy z FAMU. Filmy z FAMO. A možná přijde i česko-slovenská queer senzace Mušnula. Zkrátka a dobře: neexistuje téma, které by jeden z našich krátkých filmů neotevřel.

10. Noví přátelé.


Mezi diváky koluje řada mýtů, omylů a polopravd o queer filmovém festivalu Mezipatra. Ne, opravdu to není jen pro gaye a pro lesby. Mezipatra tu jsou pro všechny, především pak pro milovníky těch nejlepších filmů. Po projekcích v kavárně, na parties či na přednáškách potkáte spoustu zajímavých a dobře naladěných lidí. Hledáte nového/novou BFF? Jste na správné adrese.

PŘIPRAVIL: -AC- , MEZIPATRA
Foto/Video: Mezipatra, Archiv, CUNI © 2011, 2012 

Článek jsme oštítkovali takto:

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.