Nepřehlédněte

Ve čtvrtek začíná NORDFEST – festival severských filmů

V pražském kině Evald /Národní 28, Praha 1/ se od 7. do 13. února uskuteční sedmý ročník filmové přehlídky severských filmů NORDFEST, která prezentuje současnou skandinávskou kinematografii. Akci pořádá distribuční společnost CinemArt, která pravidelně českým divákům přináší severské snímky do kin. NORDFEST je pokračováním úspěšné přehlídky Týden severských filmů. V letošním ročníku bude celkem uvedeno sedmnáct titulů ze severských zemí, hraných snímků i celovečerních dokumentů.

Skandinávský dům

Přehlídku zahájí 7. února v 21 hodin v Evaldu předpremiéra filmu Labrador (Dánsko 2011), režie Frederikke Aspöck. Psychologické drama se odehrává na opuštěném ostrově, kam za otcem přijíždí těhotná Stella se svým přítelem Oskarem. Stella se těší na narození potomka, Oscar je terorizován jejím otcem. Střet mezi muži je nevyhnutelný a Stella je mezi oběma uvězněna. V hlavních rolích oceněného snímku se představí: Carsten Bjørnlund, Stephanie Leon a Jakob Eklund.

Fanoušci severské kultury se můžou rovněž těšit na doprovodné akce: přednášky o cestování probíhající v kině Evald, na které je vstup zdarma. Filmový program je pestrý, diváky čekají komedie, dramata i festivalové oceněné snímky, přičemž dominují dánské filmy.

Oceňovaný dánský filmař Thomas Vinterberg /Rodinná oslava/ je v přehlídce zastoupen hned třikrát. Komickým snímkem o návratu známého operního pěvce domů Když se muž vrací domů /2007/.Dále emotivním dramatem Submarino /2010/, ve kterém sledujeme příběh dvou bratrů outsiderů z kodaňského předměstí, jejichž životy se prolnou na pohřbu matky. Nejnovějším dramatem Hon /2012/ oceněném v roce 2012 v Cannes a na Evropských filmových cenách líčícím příběh čtyřicetiletého Lucase /excelující Mads Mikkelsen/, kterému jedna malá lež zcela změní život.

LEPŠÍ SVĚT (foto: archiv)

LEPŠÍ SVĚT (foto: archiv)

Uznávaná dánská oscarová režisérka Susanne Bier má na NORDFESTU dva tituly. Drama Lepší svět /2010/ oceněné Oscarem a na Evropských filmových cenách 2011 vyprávějící příběh dvou rodin, jejichž osudy se náhodně propojí skrze přátelství dvou dospívajících synů. Dále svůj poslední počin romantickou komedii nabitou absurdním humorem s charismatickým Piercem Brosnanem v hlavní roli Svatba mezi citróny /2012/ odehrávající se v Itálii u moře, kde se chystá svatba.

Z dánské kinematografie diváci dále uvidí: snímek oceněný na festivalu v Sundance 2012 zachycující s humorem různé podoby lásky Mazel /2012/, strhující historické drama o vášnivé lásce na královském dvoře oceněné na Berlinale 2012 Královská aféra /2012/,komedii o záchraně jednoho manželství, o víně, fotbalu a tangu s názvem Superclásico /2011/či groteskně laděný příběh z osiřelého zapadákova oceněný na 43. ročníku MFF Karlovy Vary Ukrutně šťastni /2008/.

Norskose představí thrillerem Babycall /2011/ s populární švédskou herečkou Noomi Rapace /role Lisbeth Salanderové v sérii filmů natočených podle knižní trilogie Stiega Larssona Millenium/ tentokrát v postavě matky osmiletého syna, se kterým prchá před násilnickým manželem. Norská produkce nabídne také komedie. Snímek oceněný v Sundance 2011 o partnerských vztazích Happy Happy /2010/ pojednávající s černým humorem o manželské krizi. Dále oceňovanou černou komedií Kurz negativního myšlení /2006/ líčící jeden vydařený večírek, na kterém parta handicapovaných lidí zúčtuje s falešnou upřímností a soucitem.

Finsko zastupuje tragikomedie oceněná v Cannes 2011 plná optimismu a jemného humoru v režii finského kultovního filmaře Akiho Kaurismäkiho Le Havre /2011/. Finskou kolekci doplní tři dokumenty. Freetime Machos /2009/ o jednom z nejsevernějších ragbyových týmů na světě odrážející vztahy mezi muži a jedinou ženou v týmu. Zaměřuje se také na jejich osobní život i rodiny a rovněž vtipně pojednává o roli moderního muže v této severské společnosti.

Freetime machos (foto: archiv)

Freetime machos (foto: archiv)

Jeden z nejlepších finských dokumentů Salla – Ticho na prodej /2010/ o malém upadajícím městečku v Laponsku v době krize /v čase nezaměstnanosti a alkoholismu/, kdy jeho obyvatelé se snaží uprostřed divočiny uživit pomocí turismu. Realistický autentický snímek Reindeerspotting – Útěk ze Santalandu /2010/ nabízí drsný pohled na život drogově závislých v malém městě v Laponsku, kde hlavní dvacetiletý hrdina užívá drogu původně určenou k léčbě závislosti na opiátech již od svých čtrnácti let. Jeho snem je utéct z rodného města pryč do Evropy.

Jednotlivé vstupné: 99,- Kč

Podrobný program přehlídky a více informací o filmech najdete na:
www.skandinavskydum.cz
www.nordfest.cz

plakat

připravil: Totalfilm.cz/CinemArt

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.