Nepřehlédněte

Krobot debutuje jako filmový režisér – DÍRA U HANUŠOVIC v kinech příští rok

Díra u Hanušovic je název nového českého filmu  režiséra a herce Miroslava Krobota. Zároveň se jedná o jeho filmový režijní debut. Krobot je známý především jako šéf oceňovaného pražského Dejvického divadla, ale v posledních letech také populární jako herec z filmů Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka, Alois Nebel nebo Revival.
Krobot napsal scénář ke svému filmovému debutu Díra u Hanušovic společně se svým spolužákem z gymnázia, dnes psychologem Lubomírem Smékalem.

Lubomír Smékal a Miroslav Krobot

Lubomír Smékal a Miroslav Krobot

Jde o naprosto současný příběh mladé ženy, která namísto kariéry učitelky, vede hospodu na malé vesnici, ve které se scházejí všichni obyvatelé. Hlavní hrdinka Maruna (Tatiana Vilhelmová) žije na statku s mladší sestrou Jarunou (Lenka Krobotová) a autoritativní matkou (Johanna Tesařová) a mezi několika místními neperspektivními muži aktivně hledá životního partnera.

Tatiana Vilhelmová a Lenka Krobotová

Tatiana Vilhelmová a Lenka Krobotová

Film vypráví také příběhy několika dalších obyvatel, jejichž osudy se vzájemně proplétají a jeho děj je zasazen do horské vesnice kdesi v Jeseníkách. Z prostředí Jeseníků pocházejí i oba autoři scénáře Krobot a Smékal, což při jeho psaní patřičně využili. Ve filmu dále hrají Ivan Trojan, Jaroslav Plesl, David Novotný, Lukáš Latinák, Hynek Čermák nebo Simona Babčáková. Poetika filmu Díra u Hanušovic vyžaduje špičkové herce a tak není divu, že Krobot obsadil převážně takové herce, které dobře zná ze spolupráce na divadle.

Tatiana Vilhelmová

Tatiana Vilhelmová

„Náš film má několik inspirací. Například poetiku a vnitřní humor Akiho Kaurismakiho nebo bratří Coenů, ale nechali jsme se inspirovat i dílem bratří Mrštíků,“ říká režisér a spoluautor scénáře Miroslav Krobot. Oba scenáristé se o svém filmovém debutu vyjadřují jako o filmu, v němž obecně platí, že kdo uteče včas, vyhraje, a proto je Díra u Hanušovic výrazem respektu k těm, co zůstávají. „Co se týče žánru, napadá nás existenciálně laděná černá komedie, což je dostatečně nesrozumitelné, takže by to mohlo sedět,“ shodují se oba tvůrci.

Miroslav Krobot a Johanna Tesařová

Miroslav Krobot a Johanna Tesařová

Producentem filmu je Ondřej Zima ze společnosti Evolution Films, která produkovala například snímek František je děvkař nebo vyrobila úspěšný hraný seriál Okresní přebor. Koproducentem filmu Česká televize. “Krobotův filmový debut, se nejen dějově, ale i realizačně odehrává v prostředí zapadlé vesnice na Jesenicku. Je tedy více než logické, že vstup České televize do tohoto projektu je spojen s jejím ostravským studiem,” říká kreativní producentka ČT Kateřina Ondřejková. Film vzniká za finanční podpory Státního fondu kinematografie a dále za podpory Olomouckého kraje a Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu.
Do kin uvede film distribuční společnost EEAP Film Distribution CZ-SK v roce 2014.

připravil: totalfilm.cz
foto: 4press, Česká televize

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: