Nepřehlédněte

Recenze | JAKO NIKDY – pozitivní film s tématem smrti. Obdivuhodné!

Výtvarník Vladimír (Jiří Schmitzer) žije na malebném statku na venkově se svou partnerkou Karlou (Petra Špalková). Pravidelně ho navštěvuje i jeho bývalá milenka, zdravotní sestra Jaruna (Taťjana Medvecká). Vladimírův život se totiž nevyhnutelně chýlí ke konci. Smrt je kvůli vážné nemoci nevyhnutelná a malíř nechce skončit život v bezútěšné nemocnici.
Ženy bojují mezi sebou a navíc ještě s nerudným a komplikovaným Vladimírem. Když se pak na statku objeví ještě syn (Marek Němec) se svou přítelkyní (Jana Pidrmanová), v domě se objeví další silná rozbuška charakterů.

Jako nikdy (foto: T.H.A)

Jako nikdy (foto: T.H.A)

Komorní drama JAKO NIKDY režiséra Zdeňka Tyce je filmem pro čtyři osobnosti. To platí jak pro psané postavy scénáristky Markéty Bidlasové, tak pro představitele silných jedinců, kteří spolu na plátně chvílemi nepokrytě válčí.
Mají své motivy, starosti. Každý řeší svůj zásadní problém a snaží se s ním vyrovnat.

Jako nikdy (foto: T.H.A)

Jako nikdy (foto: T.H.A)

Přestože je postava Vladimíra napsaná a Jiřím Schmitzerem i zahraná jako velmi nevyzpytatelný a komplikovaný charakter, je vlastně v důsledku tmelící složkou mezi jeho nejbližšími.

Permanentní starost o těžce nemocného člověka obě ženy přes jejich zásadní povahovou i věkovou rozdílnost vlastně spojuje. A k tomuto jedinému pojivu se časem přidává i bližší vztah. Obě ženy jsou velmi rozporuplné.

Jako nikdy (foto: T.H.A)

Jako nikdy (foto: T.H.A)

Každá má své tajemství a pohnutky ke svému konání. Přesto mají leccos společného. Obě vědí, co je v životě důležité a podle toho se také chovají.
Scénář je velmi uvěřitelný. Postavy jsou napsány skvěle a přesně. Posilou dobrého scénáře je vynikající casting.

Jako nikdy (foto: T.H.A)

Jako nikdy (foto: T.H.A)

I samotný fakt, že ženy dvou rozdílných generací trpí pro velmi nerudného a mnohdy i nesnesitelného nemocného muže, je rozpracován tak citlivě a intenzivně, že vám na tom vlastně nepřijde nic nepochopitelného.
Přestože to zásadně nikde není řečeno, je jasné, že Vladimírovy opatrovatelky jsou zásadní ženy jeho života.

Jako nikdy (foto: T.H.A)

Jako nikdy (foto: T.H.A)

V každodenní péči o Vladimíra projevují dostatek klidu, rozvahy a vnitřní smutek a rozervanost drží v sobě. Tu a tam ale emoce musí ven. Denodenní vyčerpání a žití pro druhého takzvaně na doraz je obdivuhodný výkon a velká oběť. Někteří lidé jsou ji ale pro milovaného člověka schopni bez mrknutí oka. Bez podmínek a bez otázek. A i to Tycův film zobrazuje.

Jako nikdy (foto: THA)

Jako nikdy (foto: THA)

Snímek kupodivu nepůsobí depresivně. Natočen je místy velmi poeticky, možná i díky adresně dávkované hudbě Leoše Janáčka. Navíc scéna s nočním koupáním na zahradě či Karlina večerní plavání v rybníce jsou obrazově i atmosférou téměř magické.
Režisér se nenechal strhnout možností udělat z JAKO NIKDY ryze umělecký a těžký komplikovaný film.

Jako nikdy (foto: THA)

Jako nikdy (foto: THA)

Jednak mu pomohl opravdu dobrý a civilní scénář a perfektní herci, se kterými dle svých slov, dialogy ještě na place měnil a doplňoval. S autorkou scénáře navíc konzultoval alternativní verze.

Jako nikdy (foto: THA)

Jako nikdy (foto: THA)

Film, který z této spolupráce vznikl, je jedním z nejlepších dramatických a psychologických počinů české kinematografie posledních let.

hodnocení 90
Proces umírání zde není to zásadní. Vše se točí okolo skutečně zásadních věcí, které jsou pro život člověka důležité.
Téma: smrt a komplikované vztahy. Přesto vznikl pozitivní film. Obdivuhodné.

-MS-, totalfilm.cz
Foto/Video: T. H. A., Česká televize, HBO, Falcon

Jako nikdyicon_csfd
Drama / Psychologický
Česko / Slovensko, 2013, 93 min
Premiéra: 19. 9. 2013 (FALCON)

Režie: Zdeněk Tyc
Scénář: Markéta Bidlasová, Zdeněk Tyc
Kamera: Patrik Hoznauer
Hudba: Leoš Janáček, Zdeněk Král
Hrají: Petra Špalková, Taťjana Medvecká, Jiří Schmitzer, Marek Němec, Luboš Veselý, Marek Taclík, Jana Pidrmanová, Zdeněk Palusga

Jako nikdy plakát

 

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.