Recenze | Vyšší moc – aneb rozklad rodiny za pár minut

Vyšší moc už má v cinefilních kruzích slušné renomé. Stejně jako celá severská kinematografie, která v posledních letech boduje jak u diváků, tak na festivalech po celém světě. Film Švéda Rubena Östlunda vypráví na pozadí lákavé lyžovačky ve francouzských alpách o fatálním rozložení funkční rodiny.

Vyšší moc (foto: Film Europe)

Vyšší moc (foto: Film Europe)

Östlund nám servíruje na první pohled šťastnou čtyřčlennou rodinu. Zdá se, že to bude dovolená jako mnohé jiné. Naruší ji ale drobný incident. Ebba (Lisa Loven Kongsli) a Tomas (Johannes Kuhnke) obědvají s dětmi na hotelové terase. Řízeným odstřelem se začne do údolí sunout lavina. Nabere ale jiný směr a osazenstvo terasy zpanikaří. Nejvíc ale Tomas. Místo toho, aby chránil svou rodinu, zbaběle od stolu uteče a vrátí se až ve chvíli, kdy je jasné, že nebezpečí už nehrozí.

Vyšší moc (foto: Film Europe)

Vyšší moc (foto: Film Europe)

Od Tomasova návratu ke stolu se začíná odvíjet místy komické, místy velmi hořké manželské drama. Ebba má oprávněné výhrady k jeho otcovské roli a mužnosti. Tomas si naproti tomu odmítá připustit, co vlastně udělal.

Zvláštní prostředí lyžařského střediska, které nabízí poněkud sterilní rodinné vyžití je perfektním pozadím pro zásadní Östlundovo sdělení. Osobní a škodolibé manželské drama kontrastuje s nádherným horským prostředím, hudebně ozdobeným Vivaldiho skladbami.
Formální stránka s promyšlenou volně plynoucí strukturou filmu nakonec vygraduje v regulérní satiru na tradiční rodinu.
Östlund ale nenabízí svůj náhled na vzniklou situaci. Divák je mu rovnocenným pozorovatelem, který si na zásadní závěry přijde zcela přirozeně a úplně sám.

Vyšší moc (foto: Film Europe)

Vyšší moc (foto: Film Europe)

Skvělé herecké výkony obou představitelů jen doplňují perfektně funkční soukolí celého snímku. Zejména představitel Tomase Johannes Kuhnke předvádí v jedné scéně naprosto skvostnou studii hysterické sebelítosti, která je za dané situace u určitých jedinců docela pochopitelná.

Ačkoliv to vypadá na totální rozklad celého manželství během několika dnů, je to opět žena, kdo bere věci do svých rukou. A je na ní, aby svému muži vrátila sebedůvěru.

 • Režie - 90%
  90
 • Herci - 90%
  90
 • Scénář - 80%
  80
 • Hudba - 90%
  90
 • Kamera - 90%
  90

Vyšší moc

Vyšší moc je prvním opravdu diváckým snímkem Rubena Östlunda. Sázka na psychologické drama, okořeněné humorem, vyšla.

90 %
Vaše hodnocení filmu: 3.1 (8 hlasů)
Sending
Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Film Europe © 2014

Vyšší moc
Turist
Drama
Švédsko / Francie / Norsko, 2014, 118 min
Premiéra: 22. ledna 2015 (Film Europe)

Režie: Ruben Östlund
Scénář: Ruben Östlund
Kamera: Fredrik Wenzel
Hudba: Ola Fløttum
Hrají: Johannes Kuhnke, Lisa Loven Kongsli, Clara Wettergren, Vincent Wettergren, Brady Corbet, Kristofer Hivju, Fanni Metelius

vyšší moc plakát

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Rating