Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Večerníček slaví 50 let – ČT ode dneška vysílá unikátní historické pohádky

Večerníček dnes slaví velké jubileum. Od prvního vysílání právě dnes uplynulo 50 let. S výjimkou zpravodajství je to nejdéle a bez přerušení vysílaný pořad Československé a České televize. Zároveň má také nejdéle vysílanou znělku, kterou v rámci jejího letitého vysílání potkaly jen drobné úpravy. Jejím výtvarníkem byl Radek Pilař a hudbu k ní složil Ladislav Simon. Hlas animované postavičce poskytl tehdy pětiletý chlapec Milan Citavý.

večerníček

Otcem myšlenky Večerníčku je výtvarník a spisovatel Milan Nápravník. Nejprve se vysílalo v neděli ještě bez známé znělky. Pravidelné denní vysílání se znělkou začalo až později. Úplně prvním příběhem byla Pohádka o klukovi a kometě. Vysílala se 2. ledna 1965. Ta také odstartuje letošní oslavy velkého večerníčkovského jubilea. Leden bude zasvěcen nejstarším pohádkám, které byly v jeho rámci odvysílány.

Pohádka o klukovi a kometě (foto: ČT)

Pohádka o klukovi a kometě (foto: ČT)

Pohádka o klukovi a kometě vypráví o večerním setkání malého chlapce Petra s rozpustilou kometou, která se rozhodne pořídit si nový účes svého kadeřavého ohonu. Stále nespokojená a vybíravá parádnice přivede Petříka až k pláči. Po přátelském zásahu kapitána požárníků a policie nakonec dojde k jejich usmíření. Všechny protagonisty prvního hraného Večerníčku ztvárnila známá herečka a moderátorka Štěpánka Haničincová. Kometě propůjčila hlas Jiřina Bohdalová.
Zdigitalizovanou ji můžete vidět dnes večer (2. 1. ) v 18.45 na ČT2 a ČT: D.

O televizním strašidýlku (foto: ČT)

O televizním strašidýlku (foto: ČT)

O televizním strašidýlku je název prvního večerníčku, jemuž předcházela znělka s dnes známou postavičkou Večerníčka. Pohádka režiséra Václava Bedřicha je vyprávěna kombinací kreslené animace a fotek. Je to prehistorie animace. Na zadní projekci už natočeného filmu se v předním plánu animovaly fotografie malého kluka.
Vidět ho můžete v sobotu 3. ledna v 18.45 na ČT2 a ČT: D.

[Tweet „Dnes slavím padesátku! Podívejte se na moje první pohádky – Váš Večerníček!“]

O městu Kočičkově (foto: ČT)

O městu Kočičkově (foto: ČT)

V neděli 4. ledna můžete v pravidelném čase vidět pohádku s Jiřinou Bohdalovou O městě Kočičkově. V pohádce Ludvíka Ráži se poprvé objevila i herečka Jiřina Bohdalová. Svoji premiéru ve Večerníčkovi měla v neděli 28. listopadu 1965. Hudební nástroj – saxofon chlapce Daniela se rozhodne naučit krásně a nefalešně zpívat kočičí trio městečka Kočičkova, přes zápletku se strážníkem Dupálkem se mu to nakonec podaří.

Jak sluníčko rozdávalo stíny (foto: ČT)

Jak sluníčko rozdávalo stíny (foto: ČT)

Legendární pohádka z pásma Stříbrné zrcátko Jak sluníčko rozdávalo stíny, kterou napsala Ljuba Štíplová, pozdější hlavní scenáristka „knihovničky Čtyřlístek“. Zazní melodické až muzikálové písničky Jaromíra Vomáčky. Ve velkém letním vedru rozdává sluníčko zvířátkům jejich stíny, nezbedný chlapec udělá ve stínech chaos, který zapříčiní nejedno nedorozumění. Na prosbu zvířátek přiměje sluníčko kluka k nápravě, život v přírodě se vrací do původního harmonického stavu. ČT ji uvede v pondělí 5. ledna.

Jak se pradědeček nestal Edisonem (foto: ČT)

Jak se pradědeček nestal Edisonem (foto: ČT)

O den později (6. ledna) můžete vidět jeden z prvních večerníčkovských seriálů. Vysílal se v té době výjimečně pět dní po sobě o Vánocích 1965 (25.–29. 12.) a v hlavní roli se představil Waldemar Matuška jako pradědeček, který také zpíval. Autorem těchto večerníčků byl Petr Rada. Epizody se jmenovaly: Jak pradědeček letěl balonem, Pradědeček, prababička a tři přání, Jak se pradědeček nestal Edisonem, Pradědeček, prababička a vodník, Jak pradědeček vyletěl do povětří.

Kocour a dalekohled (foto: ČT)

Kocour a dalekohled (foto: ČT)

7. ledna následuje Oblíbená pohádka z pásma Stříbrné zrcátko Kocour a dalekohled. Film animoval ploškovou technologií jeden ze zakladatelů animace ČST výtvarník a režisér Josef Lamka. Pohádka bez komentáře, hlasové realizace se ujal legendární “strýček Jedlička“ (Antonín Jedlička).

Petřínská rozhledna (foto: ČT)

Petřínská rozhledna (foto: ČT)

O den později (8. ledna) se můžete podívat na služebně nejstarší pohádku Petřínská rozhledna (1963) uvedenou v rámci Večerníčku. Jeden díl seriálu Pohádka na dobrou noc z pravidelného pásma pohádek pro děti Stříbrné zrcátko s hercem Ladislavem Peškem. Jde o ukázku z „prehistorie“ televizní animace ČST, kombinace fotografií a animovaných kreseb.

Jak Damián mouchy z nouze lapal (foto: ČT)

Jak Damián mouchy z nouze lapal (foto: ČT)

9. ledna bude známý malíř a herec Miloš Nesvadba vyprávět příběh o nešťastném kocourku Damiánovi, kterému se dlouhou dobu nedaří ulovit myš a z nouze začal lapat mouchy… Ovšem moucha na veliké peřině plné peří a k tomu ostré kocouří drápky dávají tušit pořádnou zápletku – pohádka se jmenuje Jak Damián z nouze mouchy lapal.

Dobrodružství veverky Zrzečky (foto: ČT)

Dobrodružství veverky Zrzečky (foto: ČT)

Dobrodružství veverky Zrzečky z křivoklátské hájovny přijdou na řadu 10. ledna. Jeden z největších českých herců František Filipovský propůjčil svůj um Večerníčku. Připomeňme oblíbené seriály O klukovi z plakátu (1969-1980) a Jája a Pája (1987). Legendární pohádka ze série Dobrodružství veverky Zrzečky. Příběhy z křivoklátských lesů o vzájemné podpoře lesních zvířátek proti škůdcům a o jejich boji za záchranu starého dubu napadeného larvami tesaříků.

Jak se Honza hádal s králem (foto: ČT)

Jak se Honza hádal s králem (foto: ČT)

11. ledna se divákům představí krátká hraná pohádka podle předlohy Boženy Němcové Jak se Honza hádal s králem z cyklu České pohádky v režii Ludvíka Ráže, s hereckými esy Ladislavem Peškem a Jaroslavem Satoranským. Nevěříte, že se dá na králi vyhádat krásná princezna i mnoho zlaťáků? Českému Honzovi se to s důvtipem podaří, ale nakonec dá přednost rodné vísce a prostému životu.

Emílek se učí smát (foto: ČT)

Emílek se učí smát (foto: ČT)

Následující den se bude vysílat pohádka z cyklu Pohádky tety Boženky Emílek se učí smát. Série pohádek, které vyprávěla Jitka Frantová se sourozencem robota Emila, Emílkem, kterého si sama sestrojila. První příběh se vysílal v úterý 3. ledna 1967, jako první úterní večerníček, který byl na několik let vyhrazen původním pohádkám vyprávěným herečkou Jitkou Frantovou (teta Boženka) a Štěpánkou Haničincovou, které doprovázely loutky robot Emílek a čertík Bertík.

Lorinka a Čertík Bertík se objeví ve vysílání 13. ledna. Tohoto čertíka si pamatují ještě mnozí z dnešních pětatřicátníků. Legenda mezi legendami – Štěpánka Haničincová se slavným čertíkem Bertíkem v oblíbené sérii večerníčků Pohádky na přání. V úvodním díle Štěpánka a čertík Bertík listují v dopisech nejmenších diváků, papoušek Lórinka vytáhne pohádku na přání – O strakatém telátku…

Pohádky ovčí babičky (foto: ČT)

Pohádky ovčí babičky (foto: ČT)

Večerníčky pro kluky i holčičky 3 DVD lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Lednové oslavy vyvrcholí třinácti díly Pohádek ovčí babičky, které narozdíl od předchozích unikátů ČT vysílá pravidelně i v posledních letech. Poprvé se pohádky o beránkovi a vlcích objevily ve vysílání 4. a 11. září 1966 – příběhy O chytrém beránkovi a Beránek a strašidla. Kreslený seriál, tak jak ho známe, se objevil až 25. února 1968 v přestávce hokejového utkání Dukla Jihlava – ZKL Brno. Je to první večerníček, který namluvila herečka Jiřina Bohdalová. Třinácti dílný seriál Pohádky ovčí babičky jsou prvním kresleným večerníčkovským seriálem Československé televize.

Jak se vysílalo:
1965 – 1967 – jednou týdně v neděli
1967 – 1969 – třikrát týdně (úterý, čtvrtek, neděle)
1970 – čtyřikrát týdně (přibyl pátek)
1971 – pětkrát týdně (přibyla středa)
1972 – šestkrát týdně (denně kromě soboty)
1973 – denně

připravil: AC, totalfilm.cz
zdroj: archiv České televize

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast