Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

JEŠTĚ NEŽ BUDE RECENZE NA FURIOSU NA WEBU, MŮŽETE SI JI POSLECHNOUT V RÁMCI NAŠEHO PODCASTU ZDE.

Recenze | SpongeBob je ve filmu zmatený

SpongeBob není na filmových plátnech poprvé. Vrací se však po jedenáctileté pauze, ve 3D a mírně zmatený. Nejenže neví, čím chce být, ale nehledě na slavný seriál, vůbec netuší, koho si chce vlastně získat.

Spongebob (foto: CinemArt)

SpongeBob ve filmu (foto: CinemArt)

Mořská houba SpongeBob se v seriálu objevila už v roce 1999. Ten vypráví o podmořském městečku Zátiší bikin, kde se dění soustřeďuje u Křupavého kraba. Zde SpongeBob dělá úžasné krabí hambáče, pod přísným vedením pana Krabse. S tím vším ještě pomáhá Sépiák, který tráví svůj čas za kasou, kde ho často obtěžuje SpongeBobův stále hladový kamarád Patrik. Další důležitou postavou je i arcilotr Plankton, který vlastní konkurenční fastfood Kamarádský kyblík. Jeho podnikatelská činnost se mu ale nedaří, a tak se snaží ukrást tajný recept na nejúžasnější a nejprodávanější krabí burgery. Animovaná část je propojená s hranou, kterou okupuje zejména pirát Hambivous.

SpongeBob SquarePants: Planktons Robotic Revenge lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Antonio Banderas má nejspíš velkou hypotéku, a tak po celkem svěží roli ve třetích Postradatelných přijal roli kapitána Hambivousa a šaškuje po celou dobu filmu buď s mluvícími racky nebo žlutým SpongeBobem. Hambivous získal příběhovou knihu a tajný recept na krabí hambáče ukradl. Což je docela zajímavý způsob propojení kresleného světa s tím naším. Problém je v tom, že němu dojde velmi pozdě.

SpongeBob ve filmu (foto: CinemArt)

SpongeBob ve filmu (foto: CinemArt)

Víc než polovinu stopáže totiž trávíme pod vodou, což je při dovětku „Houba na suchu“ dost zvláštní. Takže se může zdát, že jsme si zaplatili za lístek do kina pro trošku delší seriálovou epizodku, kterou můžeme sledovat na Nově, kdy se nám zlíbí. Těžko ale říct, jestli je to problém. Fanoušci seriálu budou jistě nadšeni, ale děti, na které je film především cílí, čeká pod vodou jen pár prdnutí, skřeknutí a jiných přitroublých hloupostí. Na druhou stranu – stopáž je napěchovaná dávkami absurdního humoru, který vůbec není pro každého. Někdo jej nemusí pochopit vůbec a může své sledování okořenit facepalmovými gesty. To samé platí o početných filmových odkazech.

Spongebob ve filmu (foto: CinemArt)

SpongeBob ve filmu (foto: CinemArt)

Nejabsurdnější částí pak je cestování časem, kde potkáme iluminátského delfína, uslyšíme hudbu přepálenou takřka do nesnesitelnosti a uvidíme psychedelické kroucení barev, rozřízlých SpongeBobů a točení toho všeho ve skrumáži pořád dokola. Takže až budete chtít vědět, jaké je to být na drogách, postačí si pustit „Houbu na suchu“. Dostanete trip zážitek, zadarmo a bez nebezpečí předávkování.

Spongebob ve filmu (foto: CinemArt)

SpongeBob ve filmu (foto: CinemArt)

Myslím si, že SpongeBob není pro děti. Alespoň jeho podmořská část. Ani jako dítěti mi totiž seriál nepřišel dvakrát přátelský a měl jsem z něj spíš strach. Nejlepší část přichází nakonec, kdy se naši hrdinové dostanou konečně na souš a přestanou létat vzduchem z místa na místo. Postavičky se přemění na superhrdiny a začne konečně zábava. Velká škoda, že je takhle krátká a přitom se na ní nejvíc profituje při propagaci filmu.

 • 50%
  Režie - 50%
 • 50%
  Scénář - 50%
 • 60%
  Herci - 60%
 • 50%
  Vizuál - 50%
50%

SpongeBob ve filmu: Houba na suchu

Netuším, co SpongeBob chtěl svým filmovým vystoupením říct. Snaží se každé věkové skupině přinést něco. Problém je v tom, jakým způsobem to dělá. Na rozdíl od takových Simpsonových totiž nemusí být pro většinové publikum vůbec stravitelný. Je to velká škoda, potenciál tu je. Plusem je tentokrát český dabing.
Nadšeni tak mohou být pouze skalní příznivci. Fanoušci pixarovek, Madagaskarů nebo Dob ledových by tentokrát mohli klidně zůstat doma.

Sending
User Review
3.4 (5 votes)
Petr Račko, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: CinemArt © 2015

SpongeBob ve filmu: Houba na suchu
SpongeBob SquarePants 2
Animovaný / Dobrodružný / Komedie
USA, 2015, 84 min
Premiéra: 5. 2. 2015 (CinemArt)

Režie: Paul Tibbitt, Mike Mitchell
Scénář: Jonathan Aibel, Glenn Berger, Paul Tibbitt, Stephen Hillenburg
Kamera: Phil Meheux
Hudba: John Debney
Hrají v českém znění: Jan Maxián, Antonín Navrátil, Igor Bareš, Tomáš Borůvka, Bedřich Šetena

spongebob plakat

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast