Nepřehlédněte

Recenze | Americký sniper – válečný film bez patosu a propagandy

Clint Eastwood nabízí psychologické, válečné drama o nejlepším odstřelovači v dějinách americké armády. Chris Kyle, kterému v armádě přezdívají „Legenda“ odjíždí do Iráku celkem čtyřikrát. A z každého turnusu se vrací jiný. Těžko se s tím vyrovnává jak on sám, tak především jeho manželka.

Americký sniper (foto: WB)

Americký sniper (foto: WB)

Jedno se Clintovi musí nechat. Nenatočil další patriotistickou slátaninu ale nabízí divákovi především civilní příběh, ozvláštněný opravdu mistrně natočenými válečnými sekvencemi. Naprosto tu chybí latentní americká propaganda, na kterou jsme si u filmů z války prostě museli za poslední dobu zvyknout.

Americký sniper (foto: WB)

Americký sniper (foto: WB)

Konečně se dá film z podobným tématem přežít bez újmy. Nic tu není na první pohled černobílé, a to filmu jednoznačně prospívá. Můžeme diskutovat o tom, že příběh není zcela zasazen do historického kontextu a tudíž nebude zcela vyvážený. Ale na první pohled prostě neslouží ničemu jinému, než uměleckému vyjádření daného příběhu.

Drtivá většina Amerického Snipera se odehrává na bojišti. Domů do Států nás scénárista bere na exkurz do Chrisovy mysli. Sledujeme jak návraty z války ovlivňují jeho vztah s manželkou. Jak dokáží rozložit vojákovu mysl i pohled na svět. Na druhou stranu věříte i jeho vlastenectví a nepochybujete, že je v něm hluboce zakořeněné a přirozené.
Pravda, film jde na věc celkem přímočaře. Ale vzhledem k tomu, že je adaptací knihy skutečného Chrise Kylea, je to asi jenom dobře.

Americký sniper (foto: WB)

Americký sniper (foto: WB)

Docílit tohoto efektu se podařilo díky třem věcem: pevnému režijnímu vedení, kvalitnímu scénáři a výtečnému Bradleymu Cooperovi v hlavní roli.
Válečné scény mají vynikající tempo a některé jsou opravdu výjimečné i v kontextu současné válečné filmové produkce. Vše působí neskutečně realisticky a přitom filmově rozmáchle.

 • Režie - 75%
  75
 • Scénář - 80%
  80
 • Herci - 80%
  80
 • Kamera - 70%
  70

Americký sniper (2014)

Pochvala pro režiséra Clinta Eastwooda. Ač v pokročilém věku, stále to má v hlavě srovnané. Natočil vyrovnané drama bez zbytečného patosu a přehnaného patriotismu. Bradley Cooper připomněl, že opravdu hrát umí. Filmařsky je novinka oceněná oscarem za střih zvuku na špičkové úrovni.

75 %
Vaše hodnocení filmu: 2.7 (7 hlasů)
Sending
Martin Staněk, totalfilm.cz
foto/video: Warner Bros. CZ © 2015

Americký sniper
American Sniper
Životopisný / Akční / Drama / Válečný
USA, 2014, 133 min
Premiéra: 5. března 2015 (Warner Bros.)

Režie: Clint Eastwood
Předloha: Chris Kyle (kniha), Scott McEwen (kniha), James Defelice (kniha)
Scénář: Jason Dean Hall
Kamera: Tom Stern
Hudba: Joseph S. DeBeasi
Hrají: Bradley Cooper, Sienna Miller, Kyle Gallner, Luke Grimes, Jake McDorman, Sam Jaeger, Brian Hallisay, Eric Close, Marnette Patterson, Cory Hardrict, Navid Negahban, Jonathan Groff, Jonathan Kowalsky, Reynaldo Gallegos, Emerson Brooks, James Ryen, Max Charles, Zack Duhame, Fehd Benchemsi, Tony Nevada, Brett Edwards, Eric Ladin, Sammy Sheik

Americký sniper

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Rating