Nepřehlédněte

Recenze | Steven Spielberg Blu-ray kolekce

Poslední dobou se s Blu-ray edicemi starších kousků doslova roztrhl pytel. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se dočkáme kolekce s filmy nejvýznamnějších světových režisérů. Nyní je tady kolekce Stevena Spielberga. Přináší osvědčenou klasiku i méně známé snímky, které u nás na BD vychází vůbec poprvé.

 Steven Spielberg Collection BD

Filmy

V kolekci Stevena Spielberga najdeme osm filmů z období let 1971 až 1997. Až na snímek Navždy dává výběr celkem smysl. Duel je vůbec první Spielbergův filmový počin a díky němu si u Universalu udělal jméno a mohl tak nastartovat svou úspěšnou kariéru. Sugarlandský expres byl zase prvním snímkem, který se hned podíval do kin, a v titulcích se poprvé objevilo jméno Johna Williamse. Čelistmi se zase Spielberg dostal do povědomí diváků po celém světě a otevřely se mu tak dveře do světa blockbusterů. Tak trochu se může zdát, že ujetá válečná komedie 1941 tady nemá co dělat, ale na druhou stranu, proč sem nedat něco netradičního a neukázat, že i Spielberg si umí z Američanů udělat srandu.

STEVEN SPIELBERG – REŽISÉRSKÁ KOLEKCE BD lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Najdeme zde jak kinoverzi, tak tu rozšířenou. E.T. – Mimozemšťan asi nikoho nepřekvapí. Vždyť se jedná o jeden z nejúspěšnějších rodinných filmů vůbec. Stejně tak Jurský park, který posunul digitální triky na úplně jinou úroveň, není žádným překvapením. Místo dvojky bych uvolnil prostor nějakému jinému filmu, ale kdo nevlastní kolekci s trilogií, jistě ji ocení. Tím je výčet filmů u konce. Určitě se mezi vámi najde hodně fanoušků, kteří by tak jako já v této kolekci uvítali třeba Blízká setkání třetího druhu či Válku světů, ale nikdy se nedá vyhovět všem. Jako průřez Spielbergovy tvorby myslím edice poslouží více než uspokojivě. Co se týká kvality obrazu a zvuku, tradičně se jedná o skvělý zážitek, byť ne všude dostaneme prostorový zvuk a občas se prostě nevyhneme šumu. Díkybohu všude najdeme i český dabing. Kdo vyrůstal na E.T. – Mimozemšťanovi či Jurském parku ví, o čem mluvím.

Bonusy

Co se týče bonusových materiálů, jsou vždy na jednom disku s filmem, ale i tak je jich celkem požehnaně. Nejvděčnější pro většinu z nás budou jistě dokumenty u Jurských parků, u kterých strávíme několik hodin a dozvíme se spoustu věcí o natáčení filmů, kde počítačové triky pouze dotvářely zdání reality. Většinu bonusů pochopitelně najdeme pouze v nízkém rozlišení, ale na rozdíl od ostatních snímků zde objevíme i pár dokumentů v HD. Kdo už vlastní kolekci s trilogií, dostane to samé a už tuší, jaká věta bude následovat. Bohužel zde nenajdeme české titulky.

Steven Spielberg - natáčení Čelisti

Steven Spielberg – natáčení Čelisti

Odpustit se to nedá. Stejně tak u jinak hodně výživných dokumentů Čelistí a E.T. – Mimozemšťana se s tímto smutným faktem musíme smířit. U Sugarlandského expresu a snímku Navždy titulky sice jsou, ale kromě filmů na discích najdeme jen trailer. U bonusů k 1941 už naštěstí českou podporou nalezneme, stejně tak u Spielbergovy televizní prvotiny Duel. Spielbergovi fanoušci jistě u Duelu ocení rozhovor, ve kterém po letech vzpomíná kromě filmu, který musel zvládnout natočit za pouhých 13 dní – i na své nejrannější začátky u Universalu. Mnozí si jistě vzpomenou třeba na první epizodu seriálu Columbo. Co se týče menu disků, všechna jsou jednotná, ale jedná se o klasický jednoduchý přehled, který Universal používá u většiny filmů. Nový vzhled v duchu edice by potěšil více, ale čert to vem. Na okraj ještě mohu zmínit, že kromě Jurských parků vyšly filmy ke 100. výročí Universalu, s čímž souvisí restaurování spousty dalších klasik světoznámých tvůrců, například Hitchcockových Ptáků. K této příležitosti se dočkáme trochu vylepšené znělky a u Čelistí se nám hned po vložení disku spustí spot, který v rychlosti vzpomíná na nejslavnější filmy, pod kterými je studio podepsané.

Provedení kolekce

Steven Spielberg kolekce BD krabička

Na provedení krabičky a knihy s disky nemůžu říct nic negativního. Celé to působí hodně bytelně a design je opravdu stylový a jednoduchý. Přiložená brožura také nikoho neurazí. U stránky s diskem vždy nalezneme rok, kdy byl film natočen, původní plakát, výrok Stevena Spielberga a výčet bonusů. Na discích nenajdeme žádný nápis, ale pouze kombinaci barevných a černobílých fotografií, které krásně zapadají ke vzhledu knihy a krabičky. Jen kdyby tu nebyla ta otravná modrá lišta. Jinak ale nelze nic vytknout.

  • Obraz - 90%
  • Zvuk - 80%
  • Bonusy - 100%
  • Lokalizace - 40%
  • Design disků - 90%
  • Krabička, obal - 100%

Závěrečné shrnutí

Režisérská kolekce Stevena Spielberga rozhodně není žádnou ostudou. Celkem logický výběr filmů, hodiny bonusů a krásné provedení krabičky z ní dělají opravdu skvělý dárek pro Spielbergovy fanoušky. Bohužel u většiny bonusů chybí česká podpora, což je velká škoda.

Svatoslav Hofman, totalfilm.czKoupit kolekci
foto/video: Bontonfilm, Universal © 2015

Děkujeme firmě Bontonfilm za laskavé poskytnutí kolekce
Bontonfilm logo

Za spolupráci děkujeme
filmgame logo podvideo

%d blogerům se to líbí: