Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Recenze | Ex Machina – Garlandův debut je vypiplaná lahůdka

Alex Garland vstupuje do režisérské party po četných scénáristických a spisovatelských úspěších. Za sebou má předlohu k filmu Pláž i spolupráci s Danym Boylem na Sunshine.
Ex Machina je tedy jeho plnokrevným debutem. Občas se i debutantům povede majstrštyk a je to právě i případ této nekonformní sci-fi.

Ex Machina (foto: CinemArt)

Ex Machina (foto: CinemArt)

Úspěch se dostavil a stačila k tomu jen trojice hlavních postav, hrstka vedlejších, opuštěné místo kdesi v horách a dobrý scénáristický nápad. Domnhall Gleeson hraje programátora Caleba, který pracuje pro vědce Nathana (Oscar Isaacs). Mladý muž vyhraje jakousi vnitropodnikovou soutěž a odlétá „za odměnu“ pomoci svému chlebodárci. Na místě se dozví, že bude provádět tkz. Turingův test (umělá inteligence přesvědčuje skutečné lidi o své lidskosti). Setká se se robotickou Avou (Alicia Vikander) a začne ji studovat. Vztah k ní se ale postupem času mění a navíc to začíná vypadat, že Nathan Calebovi v lecčems lhal…

Nejlepší na Garlandově scénáři je nespočet zvratů a složitá spleť motivací jednotlivých postav. Velmi důležitá je také atmosféra a důraz na vycizelované dialogy. Několikrát divák ztrácí orientaci, aby ji ve správné chvíli zase našel. Ex Machina je tedy naštěstí jeden z těch filmů, u kterých si neříkáte: „To jsem zase přesně čekal“. Indicie Garland servíruje velmi promyšleně a na konci máte jednoduše pocit, že jste celou dobu pomalu loupali pomeranč a konečně se dostali k vytoužené dužině.
Sci-fi je navíc obaleno do slušně tlusté vrstvy psychologického dramatu s prvky pořádně tísnivého thrilleru. Brutální a poněkud nečekaný konec všemu dává patřičnou sílu.


 • 80%
  Režie - 80%
 • 90%
  Scénář - 90%
 • 90%
  Herci - 90%
 • 80%
  Vizuál - 80%
85%

Ex Machina

Dlouho tu nebyla takhle originální a vycizelovaná sci-fi s hlubší myšlenkou. Hrát si na boha se prostě nevyplácí. Ex Machina vše předestírá jednoduchou, nepřeplácanou formou a patří jednoznačně k nejlepším filmům tohoto roku.

Jakub Gutt, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: CinemArt © 2015

Ex Machina
Drama / Sci-Fi / Thriller
USA / Velká Británie, 2015, 108 min
Premiéra: 30. 4. 2015 CinemArt

Režie: Alex Garland
Scénář: Alex Garland
Kamera: Rob Hardy
Hudba: Geoff Barrow, Ben Salisbury
Hrají: Alicia Vikander, Domhnall Gleeson, Oscar Isaac, Corey Johnson, Sonoya Mizuno, Chelsea Li, Deborah Rosan

 ExMachina_poster_web

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast