Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

KVIFF 2024: PŘIJEDE VIGGO MORTENSEN, CLIVE OWEN, STEVEN SODERBERGH NEBO DANIEL BRÜHL. PODROBNOSTI ZDE.

Recenze | Králova zahradnice je jen červenou knihovnou – Rickman to nezachrání

Díky Kate Winslet a vodě v jedné z hlavních rolí by podtitul tohoto filmu klidně mohl znít Titanic 2: Z bláta do louže, až na to, že končí happy endem. Máme zde klasický příběh: chudá a nadaná žena s těžkým životem se díky své upřímnosti a troše štěstí dostane do týmu královských zahradních architektů, aby uspokojila královu neutuchající marnivost a chuť po kýčovitém a kudrlinkovém ztvárnění tehdejší doby.

Králova zahradnice

Králova zahradnice

Stejně jako v pohádkách, tak i zde vystupuje: pohledný muž, který neví co chce (nakonec se však rozhodne srdcem) v roli Dobra, zlá manželka, která svého muže jen využívá a ponižuje v roli Zla a emancipovaná Kate Winslet, potažmo její zahrada v roli Bitevního pole na kterém se utkají oba protipóly…

Králova zahradnice

Králova zahradnice

Jednoduchý a předvídatelný příběh jako z červené knihovny se režisér Alan Rickman rozhodl obohatit o hlubší psychologii postav (zřejmě proto, aby u kritiků získal o těch pár hvězd, či procent navíc). V koncepci celého filmu to však působilo nuceně a zbytečně rozvlekle, díky čemuž se druhá polovina filmu táhne jako vlak 3. třídy.
Navíc trailery i oficiální materiály poutají na úplně jiný příběh, než nakonec uvidíme. Prim tu opravdu hraje červená knihovna. Zahradnice dostane zakázku téměř zadarmo a ačkoliv ji čeká střet s žárlivou manželkou svého milence, nic dramatičtějšího se nekoná. Snad jen jedna velmi silná scéna s králem v sadu posouvá film díky výkonu Alana Rickmana na vyšší level. Krátká a vtipná scéna to ale nezachrání.

 • 60%
  Režie - 60%
 • 45%
  Scénář - 45%
 • 60%
  Herci - 60%
 • 60%
  Vizuál, kamera - 60%
55%

Králova zahradnice

Za finále filmu by se nemuselo stydět nejedno bollywoodské studio. Hřejivé barvy, pompézní šaty, lascivní taneční kreace, grandiózní výprava a smyslná hudba může divákovi způsobit, že se začne studem vsakovat do křesla a bude si přát být neviditelný.

Sending
User Review
5 (1 vote)
Rostislav Ráček, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Bontonfilm © 2015

Králova zahradnice
A Little Chaos
Drama / Komedie / Romantický
Velká Británie, 2014, 116 min
Premiéra: 16. 4. 2015 Bontonfilm

Režie: Alan Rickman
Scénář: Allison Deegan, Jeremy Brock, Alan Rickman
Kamera: Ellen Kuras
Hudba: Peter Gregson
Hrají: Kate Winslet, Stanley Tucci, Alan Rickman, Jennifer Ehle, Helen McCrory, Matthias Schoenaerts, Alistair Petrie, Danny Webb, Steven Waddington, Pauline Moran, Cathy Belton, Adrian Scarborough, Paula Paul, Freddie-Joe Twine

Kralova_zahradnice - PLAKAT

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast