Recenze | Krkonošské pohádky mají HD verzi na Blu-ray

Česká televize letos k Večerníčkovým padesátinám připravila několik remasterů svých nejlepších seriálů. Samozřejmě nemůže chybět vůbec nejoblíbenější seriál – Krkonošská pohádka. Dvacítka příběhů o vychytralém Trautenberkovi (Ilja Prachař), spravedlivém Ančeti (Hana Maciuchová), nekňubovi Kubovi (Jaroslav Satoranský), naivním hajném (Zdeněk Řehoř), sojce práskačce a konečně samotném pánovi hor Krakonošovi (František Peterka) vzniklo ve Filmovém studiu Barrandov na objednávku Československé televize. Prvních šest příběhů natočila režisérka Věra Jordánová v roce 1974. Další vznikly v roce 1977 a poslední v roce 1984. Vyčištěnou HD verzi ještě před uvedením v ČT v těchto dnech vydal MAGIC BOX.


krkonosska-pohadka-blu-ray-remasterovana-verze_3D-OPod scénářem pohádek je podepsána spisovatelka Božena Šimková. V titulcích ale najdeme Zdenku Podhrázkou, která fungovala jako zástěrka. Šimková totiž za minulého režimu nesměla publikovat.
Krkonošská pohádka patří do zlatého fondu televizní tvorby. Zřejmě proto je také zabalena ve zlatém amarayi. Přestože se seriál kompletně natáčel ve filmových ateliérech, povedené kulisy i živá zvířata vytvářejí chvílemi iluzi skutečné horské přírody. Zajímavostí je, že natáčení probíhalo kvůli vytíženosti herců v divadle především v noci. Ilja Prachař si nosíval jídlo v kastrůlku přímo z domova, zatímco František Peterka, který dojížděl z Liberce, si stačil koupit jen několik rohlíků a sekanou. V diváckém hlasování České televize se s počtem 17 068 hlasů staly Krkonošské pohádky nejoblíbenějším večerníčkem. Komentář namluvil Bohuš Záhorský a novější díly po jeho smrti pak Martin Růžek. Třešničkou na dortu je vynikající symfonická hudba skladatele Vadima Petrova.

Krkonošská pohádka (foto: ČT)

Krkonošská pohádka (foto: ČT)

TECHNICKÉ PARAMETRY

Poměr stran zůstal nativní, tedy 1,37:1 (4:3) ale nově kromě perfektně vyčištěného obrazu bez větších šumů obsahuje BD i poměrně kvalitní DTS-HD Master Audio 2.0. Srovnání dvoudílné DVD verze z roku 2003 a nynější BD verze dopadlo samozřejmě jednoznačně. V každém případě je nová verze oproti DVD křišťálově čistá, opravena byla i dřívější praskání a zmizelo i několik chlupů a značek, které se objevovaly v analogové i DVD verzi.
S obrazem lze vyslovit velkou spokojenost, zvuk možná vyčištěním trochu utrpěl na autenticitě, ale rozhodně nezní jako ze sklenice, což se některým českým remasterům v minulosti podařilo.

BONUSY ŽÁDNÉ

Disk bohužel neobsahuje jediný bonus, přestože v archivu České televize figuruje nedávné povídání Věry Jordánové a Hany Maciuchové z pořadu o nejlepších Večerníčcích. Existuje také několik záznamů s představitelem Krakonoše Františkem Peterkou. Navíc 3 z 5 herců stále žijí, takže by určitě nebylo nijak náročné ani nákladné natočit s nimi separátně nebo dohromady bonus přímo pro Blu-ray vydání. Nic z toho nám ČT ani MAGIC BOX nenabídl.

 • Kvalita díla - 100%
  100
 • Kvalita obrazu - 90%
  90
 • Kvalita zvuku - 70%
  70
 • Bonusy - %
 • Obal - 80%
  80

Krkonošská pohádka

Vyčištění tohoto televizního skvostu bylo jen otázkou času. A povedlo se. Žádné bonusy jsou jedinou, avšak výraznou kaňkou na tomto vydání jediného hraného Večerníčku. Příjemná je doporučená cena 399 Kč.

70 %
Vaše hodnocení filmu: 4.5 (2 hlasů)
Sending
Martin Staněk, totalfilm.cz
foto/video: Česká televize, Totalfilm.cz © 2015

logo Magic Box-DVD-BD

krkonosska-pohadka-blu-ray-remasterovana-verze_3D-O

 

Děkujeme společnosti MAGIC BOX za poskytnutí disku na recenzi.
logo Magic Box-DVD-BD

 1. Visitor Rating: 4 Stars

 2. Visitor Rating: 5 Stars