Zemřel Christopher Lee – obávaný Saruman

Dracula nebo čaroděj Saruman z Hobita a Pána prstenů. Tak je pro většinu mladých diváků znám herec Christopher Lee. Zemřel ve věku 93 let po převozu do nemocnice, po dýchacích potížích. Narodil se v Londýně a za války působil u letectva. V roce 2008 navštívil karlovarský festival. Jeho filmografie čítá téměř 300 titulů. Christopher Lee měl šlechtický titul a na kontě řadu uměleckých ocenění.

Christopher Lee ve filmu Pán prstenů (foto archiv)

Dále ztvárnil např. lorda Summerislea ve filmu The Wicker Man (1973), Francisca Scaramangu v bondovce Muž se zlatou zbraní (1974), hraběte Dooku v sérii Hvězdných válek. Sám Lee za svou nejvýznamnější roli považuje zakladatele Pákistánu Muhammada Alího Džinnáha v životopisném snímku Jinnah (1998).

V roce 1973 mu byl ve Francii udělen odznak důstojníka Řádu umění a literatury. V roce 2001 získal od britské královny Alžběty II. medaili britského impéria a stal se komandérem Řádu britského impéria (CBE – Commander of the Order of the British Empire), v roce 2009 byl povýšen na rytíře Řádu britského impéria (KBE – Knight of the Order of the British Empire).

zdroj: AP, archiv, Wikipedia.com

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.